בגיל 108 נפטר היהודי הקשיש בעולם

בוריס ייפימוב, היהודי הקשיש בעולם שכיהן כקרקטוריסט של סטאלין נפטר בגיל 108. ייפימוב היה מראשוני היהודים שפגשו את ניצולי מאידנק בתום המלחמה.

קובי פינקלר , ז' בתשרי תשס"ט

בוריס ייפימוב, הקריקטוריסט של הצורר הרוסי סטאלין, אשר הקפיד לפאר את השלטון הקומוניסטי הסובייטי, נפטר בשיבה טובה  במוסקבה בגיל 108 ונחשב ליהודי הישיש ביותר בעולם.

יפימוב שימש שנים כקריקטוריסט של סטאלין, בעיקר בעת מלחמת העולם השנייה. במסגרת תפקידו יצא עם הצבא הרוסי לכל הערים שנכבשו על ידם ולציוריו הייתה השפעה רבה על הלוחמים הרוסים. יפימוב היה אחד היהודים הראשונים שפגשו את הניצולים במחנה המוות מאידאנק .

בעיצומה של המלחמה, נקרא יפימוב למשרדי הצבא האדום, שם הציגו בפניו מסמך שנפל לידיהם. במסמך שהיה חתום על ידי היטלר, הופיע שמו בראש רשימה  את מי יש להרוג עם כיבוש מוסקבה.

לפני מספר שנים נפגש בוריס ייפימוב עם הרב הראשי של רוסיה, הרב בערל לאזאר, והחליט לעשות מהפך בחייו. חזר לשמו היהודי ברוך פרידלנדר, החל להגיע לבית הכנסת ולמרכז היהודי 'מארינה רושצ'ה' במוסקבה, בחגי תשרי ובימי הולדתו יחד עם בני משפחתו וצאצאיו.

בחגיגת יום הולדתו האחרונה ה- 108, שנערכה במרכז היהודי-קהילתי "מארינה רושצ'ה", העלה יפימוב- פרידלנדר מזיכרונותיו: "לא אשכח לעולם את הרגע בו הגעתי למחנות ההשמדה של הנאצים, היהודים שם נראו כצל, שלדים מהלכים, לעולם לא אשכח את המבט מלא האימה שהיה בעיניהם.  הלכתי בלי שמישהו יכוון אותי ולפתע מצאתי עצמי בצריף הנשים. ניגשתי לאחת המיטות ושלחתי את ידי מתחת לדרגש ופתאום נתקלתי במחזור ליום הכיפורים שהחביאה  אחת הנשים. המחזור היה שנים בביתי ושמר על הקשר שלי עם היהדות" סיפר פיימוב.

ברוך פרידלנדר או בשמו הקודם בוריס יפימוב העניק את מחזור יום הכיפורים שמצא במחנה הריכוז לרב הראשי לרוסיה, הרב בערל לאזאר, אשר מקפיד לומר את  תפילת 'כל נדרי'  בליל יום כיפור בבית הכנסת המרכזי במוסקבה ממחזור זה לא לפני שהוא מספר בפני אלפי המתפללים  את סיפורו המופלא של המחזור.