חברת "באמונה": מתנחלים ביפו

חברת 'באמונה' תבנה בקרוב עשרות יח"ד בצמוד לשכונת גבעת העלייה ביפו לאחר שזכתה השבוע במכרז על קרקע ברח' האתרוג.

עוזי ברוך , י"ד באייר תשס"ט

חברת 'באמונה' שמתמחה בבנייה לציבור הדתי לאומי- תורני והמתנחלי תבנה בקרוב עשרות יח"ד בצמוד לשכונת גבעת עלייה  ביפו לאחר שזכתה השבוע במכרז על קרקע ע"י שכונת עג'מי (בית פלט)  ביפו ברח' האתרוג. חברת באמונה זכתה במכרז של מנהל מקרקעי ישראל ותרכוש את הקרקע המדוברת ב 4.6 מלש"ח כול פיתוח.
 
בשלב ראשון יבנו במקום 20 יחידות דיור ובהמשך תקום שכונה בת 200 יחידות דיור באזור זה. חברת באמונה מרכזת בימים אלו מספר פרויקטים בערים המעורבות של יהודים וערבים שיבלמו את הפיכת הערים לערים ערביות. בין היתר החלה בבניית פרוייקט בקצה שכונת ארמון הנציב. 
 
לאחרונה פנתה האגודה לזכויות האזרח למנהל מקרקעי ישראל בדרישה למנוע מחברת באמונה לרכוש את הקרקע ביפו, עבור קבוצת הרוכשים. האגודה לזכויות האזרח טוענת כי "מטרותיה על פניהן לוקות בגזענות". על פי המכתב, מתבטאת הגזענות בהצהרת מנכ"ל החברה כי בכוונתו להיאבק  במגמה הפוסט מודרנית של ערוב תלמידים יהודים וערבים. "לדעתו בתי הספר בשכונה צריכים להיות נפרדים" כתבו באגודה לזכויות האזרח.  באגודה טענו כי אין לציבור הדתי לאומי זכות לדרוש כי המקרקעין הציבוריים יוקצה אך ורק לשימושם הבלעדי.
 
הדרישה נדחתה במכתב שכתב היועץ המשפטי של מנהל מקרקעי ישראל, עו"ד יעקב קווינט: "אין ביכולתו של המנהל מבחינת היקף המשאבים העומדים לרשותו לבחון את מדיניות השיווק של קבוצות רכישה המגישות הצעות במסגרת מכרזים. המנהל פועל כך גם לגבי יזמים אחרים, כגון קבלנים חוכרים או אחרים להם הקצה זכויות ואינו מתערב באופן העברת הזכויות המבוצע על ידם. לאור האמור לא נוכל להיענות לבקשתכם."
 
הפרוייקט ביפו יהיה מורכב מדירות 4-5 חדרים, דירות גן ופנטהאוזים במחיר הנמוך ממחיר השוק בלפחות 10%, עבור זוגות צעירים דתיים בלבד. חברת באמונה מנסה ליצר ביפו פרויקט דומה להצלחה לה זכה השיווק של הפרויקט בלוד, בשם אחוזת 'נוף נריה'. הפרוייקט בלוד כולל שני בניינים בני 8 קומות כל אחד (סה"כ 64 יח"ד) ומחירה של דירת ארבעה חדרים יעלה 660 אלש"ח בלבד, מחיר זול מאוד בהשוואה לדירות ברדיוס דומה למרכז. בעוד כחצי שנה חודשים תסתיים בניית הפרויקט ויחל האכלוס.  בלוד כבר קיימים מספר פרוייקטים לציבור הדתי- לאומי שזכו להצלחה רבה. מחברת באמונה מספרים כי קצין בכיר בתחנה הודה בפניהם כי נוכחותם במקום היא אחת הסיבות המרכזיות לפעילות האינטנסיבית שלהם בנושא מיגור הסמים בעיר.
 
אולי זו ההקפאה המתמשכת בבנייה ביש"ע או המחירים הגבוהים במרכז הארץ שמביאים משפחות רבות לרצות להתיישב בלב ערים מעורבות משיקולים אידיאולוגיים וכספיים. 

 ישראל זעירא מנכ"ל באמונה מסביר את היתרונות בפרויקטים בערים המעורבות: "זוג צעיר מהציבור הדתי שמתחתן ומחפש דירה, מחפש כמה אלמנטים נוספים שייחודיים רק לו- הוא מחפש חברה וקהילה בעלת אופי דומה ותשתית חינוכית מתאימה לחינוך אותו הוא רוצה להקנות לילדיו. 


זוג מהציבור הדתי רוצה גם שלמגורים שלו במקום מסוים יהיה ערך מוסף מבחינה אידיאולוגית.  קיימת היום נטיה לחזק את ערי המרכז והפיתוח ע"מ לחזק את התושבים  במורים טובים, להתחבר לעם ישראל  שבתוך הקו הירוק, סיוע לקהילה ותגבור לימודי יהדות בבתי הספר. מגמה זו התחזקה מאד מאז ההתנתקות מגוש קטיף, ויצרה כ-50 גרעינים תורניים חברתיים שמנוים אתגר מנהיגותי בשכונות רבות., כמובן שהערים המעורבות אינם חריגות במגמה הזו ואף להיפך- חיזוק אוכלוסיה חלשה כלכלית וחברתית הגרה בקוי התפר השונים , אם נוסיף לזה את המחיר הנמוך והקרבה למרכז הרי שזוהי הזדמנות מצוינת."
זעירא מאמין שמדובר בהזדמנות טובה מאוד לזוגות צעירים שמחפשים אידיאלים וחברה טובה. זעירא: "עד היום, בכל המקומות שיזמנו בהם קבוצות רוכשים, בנייה או שיווק,  המחירים היו ברצפה ולאט לאט ערכם של הנכסים עלה. החכמה בקניית נכס היא ביכולת לזהות שהוא יצבור פופולאריות לפני שזה קורה ולא כשהמחירים גבוהים וזוג צעיר לא מסוגל לרכוש אותו."
גם הערבים השכנים לפרויקטים שלנו מרויחים מהשכנים החדשים, הן בשכנות טובה עם ציבור איכותי והן מעליית ערך הנדל"ן שלהם.