בשיא הודה שלא נפגע מנדיה מטר

יונתן בשיא העיד היום במשפטה של נדיה מטר המואשמת בהעלבת עובד ציבור והודה כי לא הגיש נגדה כלל תלונה ולא נעלב מדבריה.

אורנית עצר , כ"ד בסיון תשס"ט

לא נעלב. יונתן בשיא
לא נעלב. יונתן בשיא

יו"ר מנהלת סלע לשעבר, יונתן בשיא, העיד היום (ג') במשפטה של נדיה מטר המואשמת כי בתקופת ההינתקות שיגרה מכתב עם ביטויים מעליבים למי שהיה אז ראש מנהלת סל"ע, יונתן בשיא.

בדיון הקודם הודיע הסנגור עו"ד יורם שפטל כי לצורך הוכחת חפותה ברצונו לחקור את יונתן בשיא זאת כדי להוכיח באמצעות תשובותיו של בשיא, בחקירה הנגדית, כי יש מקום לבטל את כתב האישום בגין "הגנה מן הצדק". היום כאמור נערכה החקירה הנגדית.

מעדותו של בשיא עולה כי כלל לא הגיש תלונה במשטרה נגד מטר. כמו כן איש מן הציבור לא התלונן על אמירתה זו של מטר. יתרה מכך, כאשר זומן יונתן בשיא על ידי המשטרה והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, מייק בלאס, הפציר בהם בשיא שלא לנקוט בהליך פלילי נגד מטר.

בשיא אף הדגיש בעדותו שהוא לא נפגע כלל ממכתבה והתבטאויותיה בתקשורת של נדיה מטר, שהם ביסוד כתב האישום נגדה.

אולם בית המשפט היה מלא בעשרות תומכים שבאו, מרחוק ומקרוב, לתמוך בנדיה מטר ולמחות על המשך רדיפת הפרקליטות נגד מטר.

עו"ד יורם שפטל ריגש את הנוכחים בשאלות הקשות והנוקבות שהפנה ליונתן בשיא. עו"ד שפטל ציטט ממכתב שכתב אלוף משנה במילואים גבי דורלכר, חבר קיבוץ שדה אליהו, ובו הוא כותב בפירוש שהמכתב שבשיא כתב לתושבי גוש קטיף מזכיר את היודנראט.

בשיא אף הודה שלעומת אחרים שסירבו לקבל את תפקיד ראש מנהלת סל"ע, הוא נענה לבקשת שרון. עו"ד שפטל רמז בדבריו כי בשיא שהודה בכך שהוא תומך "מימד", ככל הנראה הסכים פוליטית ורעיונית לעצם רעיון גירוש 8000 איש מביתם ואדמתם.

נזכיר כי בית המשפט המחוזי בירושלים הפך לפני כשנתיים את החלטת בית משפט השלום, אשר מחק כתב אישום נגד יו"ר נשים בירוק, נדיה מטר. מטר הואשמה כי בתקופת ההינתקות, שיגרה מכתב עם ביטויים מעליבים למי שהיה אז ראש מנהלת סל"ע, יונתן בשיא.

במכתבה לבשיא כתבה מטר: "האמת היא שאתה גרסה מודרנית של היודנראט - בעצם גרסה הרבה יותר נוראה, כי אז בשואה, הדבר נכפה על אותם מנהיגים יהודים על-ידי הנאצים ומאד קשה לנו היום לשפוט אותם. היום אין אחד שעומד עם אקדח ליד רקתך ומכריח אותך לשתף פעולה עם הדפורמאציה של יהודי גוש קטיף וצפון השומרון".

הדיון הבא במשפט ייערך ב-15 באוקטובר.