עו"ד מזא"ה: הפרקליטות רכה עם נשים מתעללות

עו"ד ד"ר מזא"ה מאשים את הפרקליטות כי היא מקלה עם אמהות מתעללות ובכך מועלת בתפקידה בהגנה על הילדים.

עוזי ברוך , י"ב באלול תשס"ט

הילדה רוז
הילדה רוז
צילום: פלאש 90טוען....

בימים אלה נרקמת עסקת טיעון בפרקליטות עם עורכי דינם של מי שנאשמו ברצח הילדה רוז פיזם. על פי העסקה האם מארי לא תורשע ברצח או הריגה ותישלח למאסר לשנים בודדות בלבד.

המשפטן ד"ר עו"ד יואב מזא"ה, חוקר ומרצה לדיני משפחה, אומר בראיון לערוץ 7 כי עסקת טיעון זו היא חלק ממגמה יותר רחבה שבה הפרקליטות מקילה ראש עם אימהות שפוגעות בילדיהם, "בתקופה האחרונה אנו עדים לתופעה מצמררת של הורים שפוגעים בילדים שלהם. במקום שאנו כחברה נתגייס למלחמת חורמה בהורים האלה הפרקליטות נוקטת בקו מאוד בעייתי כשמדובר בנשים. כשמי שפוגע בילדים זה האבא הפרקליטות עושה את מה שהיא אמורה לעשות ונלחמת בצורה חריפה כנגד האב וטוב שהיא עושה את זה. אבל כאשר מי שפוגע בילדים זו האם, הפרקליטות נוקטת בקו מאוד רך ולא אוכפת את הדין ביחס לאימהות. היא עושה את זה כעת ביחס למארי פיזם שגרמה לרצח של רוז. מקרה נוסף הוא מקרה של אולגה בוריסוב שהטביעה את בנה בים וגם שם הפרקליטות נוקטת בקו רך והגיעה גם איתה לעסקת טיעון. הפרקליטות באופן רחב לא ממצה את הדין עם אמהות שרוצחות את הילדים שלהם או במקרים אחרים אמהות שמתעללות בילדים שלהם".

עו"ד מזא"ה מסביר את התופעה ואומר כי "מדובר בחלק מקו של הפרקליטות שלא ממצה את הדין עם אמהות בגלל שיש שם תפיסה מוטה מגדרית שהאמא היא חלשה, היא קורבן. בהרבה מקרים - זה פשוט לא נכון. אנו כחברה צריכים להתגייס להגן על הילדים. אני רוצה להגן על ילד באשר הוא. הפרקליטות מועלת בתפקיד שלה וכיוון שהיא עושה את זה בצורה עקבית - היא משדרת מסר לאמהות באשר הן שזה בסדר שהן יפגעו בילדים שלהם. יש תופעה רחבה של אימהות שפוגעות בילדים שלהם ובמקום שהפרקליטות תצא עם מסר של אפס סבלנות - המסר המשתמע הוא השלמה של החברה עם פגיעה כזו מצד האם".  

"כשאבא מתלונן שאמא מתעללת בילדים המשטרה לא עושה דבר והפרקליטות סוגרת את התיק. מי שנפגע זה הילדים. מניע אותי הצורך להגן על הילדים הרכים", אומר עו"ד מאז"ה ומציין כי "לאכיפת החוק יש מסר חברתי לכל האנשים ששומעים על זה וחושבים לעשות מעשה דומה. צריכה לצאת הכרזה שלאמהות אסור לפגוע בילדים".

עו"ד מזא"ה נשאל על מקרי גירושין בהם הילדים באופן אוטומטי מועברים למשמורת אצל האם על אף שלעיתים האב כשיר יותר לטיפול בילדים, "כדי שאבא יצליח לשכנע את בית המשפט שהאמא לא כשירה הוא צריך מקרה מאוד קיצוני. במקרה של רוז המסכנה, בית המשפט בצרפת פסק שמי שיגדל אותה זאת אמא שלה, הילדה נרצחה בגלל שהיא גדלה בבית של אמא שלה. אלפי ילדים במדינת ישראל סובלים התעללות בגלל שבית המשפט באופן אוטומאטי מעביר אותן לאם בלי לשאול אם האמא היא ההורה הטוב ביותר. ייתכן שברוב המקרים האם אכן יותר מתאימה אך זה לא כך בכל המקרים".