בג"ץ: לקבוע לו"ז להרס מאחזים ערבים

בקביעה ראשונה מסוגה דורש בג"צ מהמדינה לקבוע לוחות זמנים להרס עשרות בתים פלשתיניים בכפרים יתמא וא-סוויה הסמוכים לרחלים.

שמעון כהן , כ' באלול תשס"ט

החלטה ראשונה מסוגה. בג"ץ
החלטה ראשונה מסוגה. בג"ץ
צילום: פלאש 90

שופטי בג"צ ארבל, רובינשטיין ומלצר דורשים מהמדינה לקבוע לוח זמנים להרס עשרות בתים שבנו פלשתינים בניגוד לחוק בסמוך לישוב רחלים שבשומרון.

השופטים קבעו כי "על המדינה לממש את הצווים הקיימים ולקצוב לוח זמנים למימוש הצווים האחרים במסגרת חובתה היסודית לקיום החוק ואכיפתו".

השופטים מסתמכים בהכרעתם זו על התקדים שקבעה הנשיאה בינייש בבג"צ שהגישו שלום עכשיו על מנת להרוס את המאחזים חרשה וגבעת היובל.  ביניש בהחלטתה מיום  12/7/09 קבעה כי על המדינה למסור לבג"צ לוחות זמנים להריסת הבתים שאינם חוקיים.

ההכרעה מתייחסת לכ- 77 בתים שאינם חוקיים בכפרים הסמוכים לרחלים.  47 - בכפר א- סוויא וכשלושים בכפר יתמא.

טענת המדינה כי היא שצריכה לקבוע את סדרי העדיפויות באכיפת החוק נדחתה. המדינה הודיעה כי בכפר יתמא נפתחו הליכים לגבי שלושים וארבעה מבנים. מאז 1986 מומשו על-ידי רשויות האזור עשרה צווי הריסה ביחס למבנים בלתי-חוקיים ותלויים ועומדים כיום הליכי פיקוח ואכיפה ביחס לשלושים מבנים בלתי חוקיים. בכפר א-סוויה מאז שנת 1996 נפתחו הליכי פקוח ואכיפה ביחס לחמישים מבנים. עד היום מומשו שלושה צווי הריסה שם. לגבי שלושת המבנים אליהם מתייחסת העתירה נפתחו הליכי פיקוח ביחס לשניים מתוך שלושת המבנים.

בעמותת 'רגבים' שהגישה את העתירה לבג"צ מתייחסים בסיפוק לדרישת השופטים ומציינים כי הם "מעודדים מנכונות בג"צ לאכוף סוף סוף את החוק ביהודה ושומרון, כבר ממחר נגיש עתירות נוספות המצביעות על מחדלי הרשויות באכיפת החוק כלפי בניה לא חוקית  ומאחזים פלשתינים ביו"ש. אנחנו מקווים כי בזאת יסתיים עידן האכיפה הסלקטיבית ביו"ש".

עוד מוסיפים ב'רגבים' ואומרים כי "חשוב לדעת כי ישנם  עשרות אלפי מבנים בלתי חוקיים של ערבים ביו"ש ואנחנו נגיע אליהם ונפעל לאכיפה מלאה ושוויונית של החוק".