פרופ' אלישע האס: כך בדיוק נולד הסכם אוסלו

פרופ' אלישע האס מבקר את דבריה של כלת פרס נובל בסוגיית שחרור מחבלים, "השיח לשלום עם האוייב בארצנו מתנהל בתוך מישורי האוטופיה".

עוזי ברוך , כ"ג בתשרי תש"ע

הסכמי אוסלו
הסכמי אוסלו
פלאש 90

פרופ' אלישע האס ביופיסיקאי מאוניברסיטת בר אילן ויושב ראש חוג הפרופסורים לחוסן מדיני מבקר את דבריה של כלת פרס נובל, פרופ' עדה יונת שקראה לשחרור מחבלים כולל מהכלא הישראלי.

"פרופ' יונת היא אישה חכמה, נבונה ומדענית גדולה. היא הגיעה להישגים גדולים מאוד וראויה לפרס הגדול, אני מכיר אותה היטב ואנחנו בקשרי ידידות, אך אני חושש שמישהו משך אותה בלשון. אין שום הגיון במה שצוטט מדבריה לתקשורת, לדעתי אם היא תישאל שוב ותחשוב שנית על מה שפורסם בשמה היא לא תחזור על זה בצורה זו", משוכנע פרופ' האס שהופתע מתוכן התבטאותה.

לדבריו, "הסכם אוסלו היה מבוסס על הנחות מוטעות - אם מדען נכשל בהנחותיו בתוך המעבדה אזי במקרה הגרוע ביותר יתרחש פיצוץ בתוך המעבדה ואם הוא נוהג לפי כללי הבטיחות אז לא יגרם כל נזק, אך אם מנהיג מדינה מתנהל לפי הנחות מוטעות אזי הוא יכול לגרום לנזקים עצומים למדינה".

"לפי הפרסום באינטרנט פרופ' יונת סבורה כי לאוכלוסייה הערבית "אין אופק" דבריה נאמרו על סמך ההנחה כי ייעודו של האוייב שלנו הוא לחיות טוב, ברווחה, בשלום ועם איכות חיים טובה ושכנות טובה בתחומי יהודה ושומרון ועזה. אך לא כך הדבר- ייעודו של האוייב הוא חיסולה של הריבונות היהודית בארץ ישראל כך הוא מצהיר וכך הוא נוהג גם לאחר הסכם אוסלו, ולכן ברור שההנחה מוטעית. כשלון הסכם אוסלו ורצח מאה ושמונים אזרחים על ידי מחבלים ששוחררו בעבר הם ניסוי ששולל את ההנחה הזו. כל ילד בשוק יודע שמשמעות שחרור חד צדדי של כל המחבלים הכלואים היא מעשה בלתי מוסרי בעליל, הרי לפי גישה זו או שצריך להרוג מחבלים לפני משפט או שאין צורך לשפוט אותם ומותר לרצוח", מסביר פרופ' האס.

לפרופ' האס הסבר משלו להתעלמות אנשי שמאל חכמים ונבונים מן "הניסויים" שנעשו לעינינו ומן המציאות בשטח "מדובר בקונפליקט הבסיסי בין השאיפה להקים נורמליות (יהודית אתנית בלבד) בארץ ישראל לבין העולם הערבי והמוסלמי הדוחה באופן קטגורי קיומה של ריבונות יהודית בארץ ישראל. משמעות הדבר פעולה בשני מישורים שאין אפשרות לגשר ביניהם והתעלמות מכך מביאה לידי תסכול ויאוש. מצב זה מביא אנשים לסגת ממחוזות המציאות למחוזות האוטופיה ביוונית- "שום מקום" - מחוץ למציאות. השיח לשלום עם האוייב בארצנו מתנהל בתוך משורי האוטופיה - מחוץ למציאות. פתאום יש לנו פרטנרים שעסקו בטרור ולפתע הם רוצים לחיות בשלום ומחפשים איכות חיים. ברגע ש"האוטופיה" השיח האוטופי יוצר מצבים בלתי הגיוניים. כך נולד הסכם אוסלו וכך קיימת אשליה שכל מה שצריך לעשות זה לשחרר מחבלים ולסגת והכל יבא על מקומו בשלום. זה היסוד הבסיסי בהנחות הסכם אוסלו ואנו חיים בתוך זה כבר שנים רבות", מסביר פרופ' האס.

פרופ' האס תומך בכל לב בהתבטאות אנשי אקדמיה בענייני מדינה וציבור והוא מקווה שיתקיים דיאלוג פתוח, אקדמי, שקול וענייני בין אנשי אקדמיה בעלי דעות מנוגדות ומכך יקודמו תובנות חשובות לציבור כולו ולנושאי התפקידים. מדיניות חוג הפרופסרים היא לקדם דיאלוג ועימות מתמשך בין בעלי דעות שונות ולכן טוב עשתה פרופ' יונת שלא הסתירה את דעותיה אך חבל שבדבריה על שחרור כולל של מחבלים נקלעה לעמדה כל כך לא הגיונית.