ליברמן, יעלון ובגין תמכו בהקפאת הבנייה

הקבינט אישר את הצעת ראש הממשלה ושר הביטחון להקפיא את הבנייה בהתנחלויות. נתניהו: "צעד לא קל. זה צעד כואב".

עוזי ברוך , ח' בכסלו תש"ע

השר בני בגין
השר בני בגין
פלאש 90

נתניהו מודיע על הקפאת הבנייה

הקבינט המדיני-ביטחוני אישר את הצעת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, אהוד ברק, להקפיא את הבנייה בהתנחלויות לעשרה חודשים. השר אלי ישי ואריאל אטיאס נעדרו מההצבעה. השר לנדאו התנגד אך השרים אביגדור ליברמן, משה יעלון ובני בגין תמכו בהחלטה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע במסיבת עיתונאים כי הקבינט אישר היום השהייה של התחלות בנייה חדשות למגורים ואישורי בניייה חדשים למגורים ביו"ש לתקופה של עשרה חודשים, "זה צעד לא קל, זה צעד כואב", אמר. "אנו נוקטים אותו מתוך שיקולים לאומיים רחבים ובמטרה לעודד את חידוש המשא ומתן וכדי להשיג שלום עם הפלסטינים אני מקווה שהם ישכילו לנצל את ההזדמנות כדי להתקדם בתהליך", הוסיף.

עוד אמר, "הבהרתי שבכוונתי לפעול בנחישות עם הממשל האמריקני כדי להשיג הסדר שלום בטוח ויציב למדינת ישראל. מיום השבעת המממשלה בראשותי אני קראתי שוב ושוב לחדש את המו"מ עם הפלסטינים. אמרתי שאגיע לכל מקום בעולם כדי לשבת ולדבר שלום בנאומי באוניברסיטת בר אילן התוויתי את חזון השלום. אמרתי שם שהבעיה המרכזית היא לא אם אנחנו נסכים למדינה פלסטינית, אמרתי שהשאלה היא אם הפלסטינים יסכימו למדינה יהודית, אמרתי שהנוסחה הריאלית לשלום היא מדינה פלסטינית מפורזת שמסכימה למדינת העם היהודי".

ראש הממשלה הדגיש, "חיסלנו מאות מחסומים, הארכנו את שעות הפעילות בגשר אלנבי ואפשרנו לכלכלה הפלסטינית לפרוח. דבר כזה לא היה שנים רבות. במקביל השתפר המצב הביטחוני ביו"ש תודות לצה"ל ולזרועות הביטחון וגם תודות לזרועות הביטחון הפלסטינים".

"הוספתי היום מחווה מדינית חשובה ביותר, אמרתי בעבר שלא נבנה יישובים חדשים ולא נפקיע תוספת קרקע. מנהיגות נבחנת ביכולת לקבל את ההחלטות הנכונות ולבצע אותם, במכלול של האינטרסים היום הצעד הזה מתבקש", אמר.

"הבטחתי בעבר לאפשר ל300,000 אחינו תושיב יו"ש לחיות חיים נורמאליים ולכן לא נעצור את הבנייה קיימת למגורים, נמשיך לבנות בתי כנסת בתי ספר, גני ילדים ומבנים ציבוריים הכרחים להמשך החיים הנורמלים", הבהיר נתניהו.

"לגבי ירושלים איני שם שום הגבלה על הבניה בבירתנו אני רוצה לחזור על המחוייבות שלנו לשמור על חופש הפולחן לכל הדתות בירושלים ולהבטיח יחס הוגן לכל תושבי העיר, יהודים וערבים כאחד", אמר רה"מ, "כשתסתיים תקופת ההשהייה תשוב ממשלתי למדיניות הבנייה של ממשלות קודמות".

לסיום אמר, "אני קורא לפלסטינים - ממשלת ישראל עשתה צעד חשוב לשלום, הציבור בישראל מצפה שתנקטו צעד אמיץ גם היום. בואו איתנו לעשות יחד שלום".