פרס מפעל חיים לפרופ' אורה קדם

פרס מפעל חיים יוענק לכלת פרס ישראל, פרופ' אורה קדם, ממניחי היסוד לחקר המים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

עוזי ברוך , כ"ט באדר תש"ע

פרופ' אורה קדם
פרופ' אורה קדם

פרס מפעל חיים יוענק לכלת פרס ישראל, פרופ' אורה קדם, ממניחי היסוד לחקר המים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

פרופ' (אמריטוס) אורה קדם, חלוצה בתחום טכנולוגיות התפלת מים, חלקה את פרס ישראל למדעי הטבע ב -1961 עם פרופ' אהרון קציר (שנרצח בטבח בנמל התעופה לוד ב -1972). קדם תקבל את הפרס בכנס איגוד המים הישראלי שיתקיים בכפר המכבייה בין התאריכים ה-17-18 במרץ 2010.

 פרופ' קדם החלה את הקריירה שלה בביו-פיסיקה של ממברנות, שהפכה מאוחר יותר לבסיס פעילותה בטכניקות התפלה מודרניות. קדם השתתפה במחקרים רבים בהולנד ומסצ'וסט ואף הגיעה לאוניברסיטת בן-גוריון למשך שנה ב 1967.

לאחר הירצחו של קציר, בשנת 1973, ייסדה קדם את המחלקה לחקר ממברנות במכון ויצמן ועמדה בראשה. בנוסף מונתה למנהלת המדעית של חברת מחקר לפיתוח ממברנות להתפלת מים. לאחר שפרשה ממכון ויצמן בשנת 1995, היא חזרה לאוניברסיטת בן-גוריון כמייסדת המחלקה להתפלה וטיפול במים, ושימשה כראש המחלקה במשך שמונה שנים.

קדם הושפעה מעבודתו של המדען האמריקני, סידני לוב, חבר סגל המחלקה להנדסה כימית באוניברסיטה, אשר חולל מהפכה בתחום האוסמוזה ההפוכה, ואשר תגליותיו הן הבסיס לשיטות התפלה עד היום.

המחלקה שהקימה, היא חלק ממכון צוקרברג לחקר המים במכונים לחקר המדבר ע"ש בלאושטיין בקמפוס האוניברסיטה בשדה בוקר, וכיום בעלת שם בינלאומי. בנוסף להיותה כלת פרס ישראל, קדם היא גם כלת פרס דדלי רייט, היא קיבלה תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת בן-גוריון בשנת 1997, מאוניברסיטת Twente בהולנד בשנת 2007 ובנוסף היא חברת האקדמיה האמריקאית להנדסה. 

גם בימים אלו פרופ' קדם ממשיכה להיות פעילה ולייעץ לארגוני התפלה שונים.