סוף לקוצים שהסתירו את קבר האמורא

לאחר שנות הזנחה רבות של בית העלמין העתיק בחיפה בו קבור האמורא רב אבדימי פותח משרד הדתות במבצע תחזוקה מאסיבי.

שמעון כהן , כ"ח באייר תש"ע

בית העלמין בהליכי השיקום
בית העלמין בהליכי השיקום

בית הקברות העתיק הנמצא במבואות חיפה בו טמונים גדולי ישראל ובראשם האמורא אבדימי דמן חיפה, נמצא בהזנחה במשך עשרות שנים כאשר שום גורם מוסמך אינו מטפל בתחזוקה השוטפת. במקום לא ניתן כמעט לראות קברים בשל הצמחייה העבותה קוצים ושיחים גדלים באופן פראי, פסולת ועוד.

לפני מספר חודשים פורסם כי השר לשירותי דת יעקב מרגי נפגש בעבר עם ראש עיריית חיפה יונה יהב והעלה בפניו את סוגיית ההזנחה המתמשכת בבית העלמין העתיק בעיר חיפה. ראש העיר הביע נכונות מצד העירייה ליטול אחריות ולתחזק את בית העלמין, כפי שפורסם בהנחיית ראש העיר הגיע יו"ר המועצה הדתית אבי ויצמן לבית העלמין יחד עם צוות מתוגבר של פועלי התחזוקה והניקיון של העירייה ובמקום בוצעו בפיקוחו עבודות גיזום כללי באתר, בסיוע כלי גיזום מקצועיים ומנוף איסוף גזם. במשך שבוע הגיע צוות "המלקושים" מהעירייה לנקש ולרסס את העשבים השוטים. ושבילי בטון נוצקו במעברים הראשיים.

מאז, בעקבות גשמי ברכה שירדו בחורף האחרון גדלה שוב העשביית פרא ועזובת הקברים הטעונים שיפוץ עדיין נצרכת.

בעקבות התערבות נוספת של השר מרגי בחודשים האחרונים גייס יו"ר המועצה הדתית אבי ויצמן את חברת "גינות עדן" אשר פועלת בימים אלו לניקוי ושיקום המצבות בכניסה לבית העלמין כאשר המטרה הפעם לנקות ולשפץ את כל בית העלמין ולשים קץ להזנחה, כאשר המטרה שלב אחרי שלב לשפץ את כל בית העלמין. עלות השיקום מוערכת בהשקעה של כ-4 מיליון ש"ח.

ממשרד הדתות נמסר כי חלק מהסכום לתחילת עבודות השיפוץ תרמה שושנה שרייבר, שגם תעמוד בראש העמותה שתבצע את עבודות השיקום – "שער שמים". עבודות השיקום יכללו ניקוי יסודי של בית העלמין, שיקום חלקות הקברים והמצבות ושיקום הגדר המקיפה את בית העלמין.

שרייבר היא בת למשפחה אמידה מחיפה. סבה, אברהם בן-שושן, תרם לעירייה את הקרקע שעליה הוקם בית העלמין לפני יותר ממאה שנה וכן הקים את חברה קדישא הספרדית בעיר. שרייבר מספרת על תחושת הנחיצות בפעילות זו ואומרת: "מצב בית העלמין אינו סובל דיחוי ומחייב אותנו לגייס באופן מיידי כספים לשיקומו. אני ילידת העיר ומחויבת כמי שגדלתי בבית שהיה מעורב בחיי הקהילה החיפאית, לעשות הכל למען שיקום בית העלמין. אני רואה בכך מחויבות מוסרית".

עוד יצוין כי בשבוע הבא צפוי להגיע צוות מתוגבר של פועלי התחזוקה והניקיון של העירייה ובבית העלמין העתיק יבוצעו שוב  עבודות גיזום לעשביית הפרא בעלות של כ-10.000 ש"ח זאת בפיקוח יו"ר המועצה הדתית.

השר מרגי רואה בחומרה את ההזנחה רבת השנים בבית העלמין חיפה ושאר בתי העלמין העתיקים ברחבי הארץ ומצהיר שוב כי "זהו בזיון ובושה לנו כמדינה יהודית להפקיר כך את כבוד המת במדינת ישראל, אם זה היה קורה בגולה הייתה קמה זעקה גדולה, אני עומד בהבטחתי לפעול ככל יכולתי לניקוי ושיפוץ בית העלמין במסגרת התקציב אותו יאשר משרד האוצר ועם אישור הקריטריונים במשרד המשפטים המשרד לשירותי דת יעמיד אף הוא תקצוב לטובת פרויקט בית העלמין העתיק בחיפה".

בלשכתו של השר מרגי מציינים כי הפעילות הזו סביב בתי העלמין העתיקים אינה מלכתחילה ממחויבותו של המשרד שכן תחום המשרד לשירותי דת הינו קבורה וחברות קדישא (לא בתי עלמין עתיקים), פיתוח מבני דת, מקוואות ובתי כנסת, מועצות דתיות, נוהלי כשרות, שירותי דת בהתיישבות, שירותי דת לעדה האתיופית,  עירובין ורישום נישואין. לעומת זאת "על תחום בתי העלמין העתיקים מופקד המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים תחת סמכות משרד התיירות. למרות האמור רואה השר מרגי בחשיבות שיפוץ בית העלמין ועד להפעלת הרשות המוסמכת בעניין, הבטיח לפעול לשיקום בתי העלמין העתיקים ברחבי הארץ בכלל בנוסף לבית העלמין העתיק בעיר חיפה".