ישראל וגיאורגיה חתמו על אמנת מס

שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, ושר הכלכלה בממשלת גיאורגיה, זוראב פולוליקשוילי, חתמו היום על אמנת מס בין המדינות.

אורנית עצר , כ"ח באייר תש"ע

שטייניץ ושר הכלכלה הגיאורגי
שטייניץ ושר הכלכלה הגיאורגי

שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, אירח אחר הצהריים בלשכתו את שר הכלכלה בממשלת גיאורגיה, זוראב פולוליקשוילי ((Zurab Pololikashvili, לטקס חתימה על אמנת מס בין המדינות. משמעות האמנה עליה חתמו שני השרים היא מניעת כפל מס בין גיאורגיה לבין ישראל.

בכפר הגלובאלי הפך תשלום מס לעניין אוניברסאלי, אך רשויות המס נותרו מדינתיות. מכיוון שלא קיימת מערכת פיסקאלית בינלאומית אחידה, קיים חשש של מיסוי כפול מהכנסות של עסקאות בינלאומיות. בנוסף, למיסוי כפול יש השלכות מזיקות של פגיעה ביעילות הפעילות הבינלאומית וכתמריץ שלילי להשקעות בין-מדינתיות.

מדינת ישראל חתומה כבר על 50 אמנות למניעת כפל מס עם מדינות שונות וההסכם שנחתם היום הוא ה-51 במספר.

במעמד החתימה אמר שר האוצר כי "הידוק היחסים הכלכליים עם גיאורגיה הוא חשוב מאוד עבור המשק בישראל. ניתן להעמיק את הקשרים בין המדינות במגוון רב של נושאים". שר הכלכלה הגיאורגי פולוליקשוילי ציין כי "הגעתי לביקור בישראל על מנת לפתח ולהעמיק את היחסים עם ישראל בהיבטים של חקלאות, תיירות, כלכלה ומסחר".

ישראל מנהלת יחסים מלאים וחמים עם גיאורגיה, הסחר ההדדי הקטן בין המדינות נגזר מרמת הפיתוח הנמוכה של המשק הגיאורגי. בעקבות המלחמה עם רוסיה [2008] הצטמצם מאוד הייצוא הביטחוני הישראלי, עיקר הייצוא כיום הוא של מכונות. המשק הגיאורגיה זקוק לידע ישראלי בעיקר בתחומי החקלאות [המגזר המשמעותי בכלכלה הגיאורגית] ובתשתיות הסובלות מתת-פיתוח חמור. גיאורגיה עושה מאמצים רבים למשוך אליה השקעות ולצורך כך פתחה סניף בנק בישראל, ההשקעה הזרה כמעט ונפסקה כליל מאז פרוץ המשבר הכלכלי העולמי, עם זאת דירוג האשראי הגיאורגי B+.