שבוע הספר: האנשים השקופים - ליאור אנגלמן

הספר "שקופים" שיצא לאור לאחורנה מציג אמירה חברתית חזקה על אותם אנשים פשוטים, גיבורי החיים, אשר משפיעים על חיינו אך נשארים בצל.

, כ"ה בסיון תש"ע

שקופים
שקופים

הספר "שקופים" בהוצאת 'ספריית בית-אל', יצא לאור לאחרונה והתקבל בחיבוק אוהב על ידי קהל הקוראים. הספר מציג אמירה חברתית חזקה על אותם אנשים פשוטים, גיבורי החיים, אשר משפיעים על חיינו אך נשארים לעולם בצל, בשולי מרקם המציאות.

בין החיפזון והלחץ האופייניים לסופרמרקט כשעה וחצי לפני שבת, הבחין  ליאור אנגלמן באורזת השקיות שעמדה ליד הקופה: אישה הרה מהעדה האתיופית. היחס המזלזל  וההתעלמות המוחלטת לה זכתה מהסובבים אותה נראה ללקוחות במקום כדבר מקובל ונורמטיבי לחלוטין.

מקרה פשוט  זה עורר את ליאור אנגלמן לכתיבת ספרו הראשון, לאחר שבעשור האחרון הוא החל בכתיבת סיפורים קצרים הכואבים את המצב של אותם אנשים שלא זוכים להתייחסות חברתית. בספר 'שקופים', קובצו לראשונה סיפוריו המרגשים של ליאור אנגלמן החושפים אמירות חברתיות חשובות.

"בחברה של היום, ישנן התמודדויות אשר נחשבות כמובנות מאליהן ולא נותנים להן במה. דרך הכתיבה, רציתי לזעוק את כאבם של האנשים הפשוטים ולחשוף את התמודדותם עם קשיי החיים. לא רק הקושי מופיע בסיפורים, גם פתח של תקווה", אומר ליאור אנגלמן.

הוא מסביר כי בעידן האינטרנט והטכנולוגיה, האדם הופך להיות מאד בודד, והחברה מאבדת את הנכס היקר ביותר שלה, פתיחת הלב למצבו של האחר:

"רבים מאיתנו מצויים במרוץ אחר מטרותיהם האישיות, העולם נעשה מנוכר והרגישות לאחרים הופכת נדירה. "שקופים" בא לשבור את חומות הלב ולפתוח את עיני החברה אל האנשים הסובבים אותנו. "שקופים » מטפל בנקודות הכואבות מתוך תקווה וראייה אופטימית."

בכתיבה מרתקת, טובלת בהומור ומעוררת מחשבה, מציג הספר פסיפס מגוון של גיבורים "שקופים" במגוון סיטואציות מוכרות הלקוחות מהחיים האמיתיים. נמצא בו הורים וילדים המגלים מחדש את היכולת לתקשר ביניהם, זוג המגשר על אלפיים שנות גלות, אישה המשתוקקת לילד, קבצן המגלה את העושר, אדם אחד המחפש את מקומו בקהילה חדשה, קשיש המתגורר בבית אבות ובא חשבון נוקב עם חייו, ועוד ועוד. דמויות הספר נוגעות בעצבים החשופים של הקורא שלא יוכל להישאר אדיש ולא פעם ימצא עצמו מוצף בדמעות.

לאורך כל דפי הספר מופיעים איורים ועיצובים ייחודיים הנותנים צבע נוסף לכל אחת מהסיטואציות המתוארות בספר. גיבורי היום-יום והסדקים בחייהם, מקבלים דרך "שקופים" קול וצבע מנקודת מבט רגישה ואמונית, המאירה את המציאות החברתית באופן לא שגרתי.

ליאור אנגלמן,  נשוי ואב לחמישה ילדים עומד בראש הגרעין החברתי/תורני- ציוני בגבעת זאב. בנוסף לכך, הוא מלמד בישיבת 'עטרת כוהנים' וב'מדרשת הרובע' בירושלים.