השעון האטומי הקטן בעולם

השעון האטומי הקטן ביותר בעולם המיועד בין השאר למבצעים מיוחדים של חיילי קומנדו - נחשף בימים אלה לראשונה

שמעון כהן , כ"ה בסיון תש"ע

שעון
שעון
אילוסטרציה

השעון האטומי הקטן ביותר בעולם (ה-CSAC), המיועד בין השאר למבצעים מיוחדים של חיילי קומנדו - נחשף בימים אלה לראשונה על ידי חברת ההיי טק, "פוקוס טלקום", נציגתה בישראל של חברת סימטריקום.

השעון האטומי הזעיר, משמש בין היתר לשיבוש תקשורת של האויב, לרבות מאוניות או כלי שיט אחרים. כמו כן, יכול השעון האטומי לפעול לשיבוש הפעלה מרחוק של מטענים.  מדובר בשעון המדויק ביותר בעולם, שפותח על ידי חברת סימטריקום ומשרד ההגנה האמריקני בתקציב של 10 מיליון דולר.

בחברת פוקוס טלקום מסבירים כי טילים, מטוסים ומזלט"ים נושאים בקרבם שעון אטומי. השעון האטומי חייב להיות מדויק מאוד וה-CSAC הינו שעון אטומי עם סטייה של שנייה כל 106 שנים!; משקלו  35 גרם וגודלו פחות ממחצית כרטיס ביקור (4.1X3.3X1 ס"מ). צריכת האנרגיה שלו, המשפיעה על גודל ומשקל המצבר, הינה הנמוכה מסוגה בעולם- 0.125 ווט, 3.3 וולט.

ה- CSAC פותח, בין השאר, לצרכים ביטחוניים: עד היום שעוני הסנכרון היו גדולים, כבדים וצרכני אנרגיה גדולים. כמו כן, כל מה "שטס בשמיים" במהירויות גבוהות מאוד מחייב שעון אטומי מדויק מאוד, קטן מאוד, וצרכן חשמל קטן מאוד וה CSAC עונה בדיוק לצרכים הללו.

מנכ"ל חברת פוקוס טלקום, אהוד שרר, ציין כי עולם התזמון והסנכרון מתפתח בקצב מהיר. לדבריו, ככל שהעולם הטכנולוגי הופך למהיר יותר ובקצבים גדלים יותר על גבי רשתות ("עננים") של IP -   ישנה דרישה מקבילה לחדשנות טכנולוגית בפתרונות תזמון וסנכרון. ללא התאמת סנכרון, הטכנולוגיה לא תעבוד.

 הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il