חיים הנגבי ביקש להיקבר בבית העלמין המוסלמי

יליד חברון ואיש השמאל, חיים הנגבי, ביקש מראש העיר להיקבר בבית העלמין המוסלמי כביטוי למורת רוחו על אי מימוש תביעת השיבה.

דלית הלוי , י"ב בתמוז תש"ע

אזכרה. חברון
אזכרה. חברון
פלאש 90

העיתונאי ואיש השמאל, חיים הנגבי, נפגש אתמול (23 ביוני 2010) עם ראש עיריית חברון, ח'אלד אל-עוסיילי, והביע תקווה שייקבר בבית הקרבות המוסלמי. סוכנות הידיעות הפלסטינית "וואפא" מדווחת, כי הנגבי, שנולד בחברון בשנת 1933, סיפר בפגישה כי אבותיו הגיעו לחברון לאחר מסע מספרד, מרוקו ומצרים. לדבריו, הוא זוכר את יחסי השכנות הטובה ששררו בין משפחתו לבין התושבים בחברון. " היינו משפחה אחת והיינו שותפים לשמחה ולצער ומחלקים בינינו את הלחם", אמר.

הנגבי הוסיף וציין, כי לולא המשפחות המוסלמיות בעיר חברון, ובפרט משפחת אבו הייכל אשר סובלת היום מ"התנכלויות" יומיות מצד המתנחלים הוא לא היה נולד. משפחת אבו הייכל, אמר הנגבי, הצילה ממוות את סבו שהיה אז ראש הקהילה היהודית בחברון, כאשר כנופיה חמושה בפיקוד קצינים בריטים תקפה בשנת 1929את חברון והחלה להרוג ערבים ויהודים שחיו אז בשלום ובדו קיום.

סוכנות הידיעות הפלסטינית מזכירה, כי ב-1976 ערך הנגבי מסיבת עיתונאים בעיריית חברון עם ראש העיר דאז, פהד קוואסמה, והודיע על העברת הבעלות של הבית הרשום על שמו לעיריית חברון כביטוי של מורת רוח מהמדיניות הישראלית והתוכנית להפקיע אדמות של פלסטינים. הנגבי הסביר, כי הוא מסרב לשוב לביתו בחברון, אלא לאחר שהפליטים הפלסטינים יקבלו בחזרה את האדמות שהופקעו מהם.

ראש עיריית חברון עוסיילי ברך על העמדה האמיצה של יהודי המעוניין לחיות בביטחון ובשלום ואינו שוכח את מי שעמד לצד אבותיו. הוא ציין, כי מספר היהודים באותה עת היה קטן מאוד והם היו אורחים של תושבי חברון שהגנו עליהם בהתאם לנוהגם לכבד את האורח. ביחסים לא הייתה גזענות ש"התגבשה במוחם של הציונים והמתנחלים המגיעים להשתלט על האדמה הפלסטינית ומשתמשים בכוח למימוש תוכניותיהם להקים את מדינתם ומולדתם הלאומית על אדמת פלסטין", אמר עוסיילי והדגיש, כי העם הפלסטיני "רודף שלום ומגנה את הגזענות הציונית".