שמן הזית של קבוצת יבנה זוייף

מפעל משוכלל, שביקבק שמן סויה בתוספת חומר כימי שמצהיב את מראה השמן והדביק תוויות בקבוקים של קבוצת יבנה, נחשף לאחרונה.

, י"ח בכסלו תשע"א

הסיפור התחיל לפני כחודש, כאשר לקבוצת יבנה הגיעו תלונות על בקבוקי שמן זית בהם, איך לומר, לא הורגש טעם הזית. הקיבוץ הדתי, שחשד שמדובר בבקבוקים מזויפים הפעיל חוקר פרטי, וכן דיווח למשטרה על החשדות. בד בבד עם מאמציו של החוקר להגיע אל המכולות שמכרו סחורה מזויפת, התארגנה המשטרה ללכידת הזייפן, ובשבוע שעבר נערכה פשיטה על מפעל הזיוף, שם נמצא מפעל משוכלל, שביקבק שמן סויה בתוספת חומר כימי שמצהיב את מראה השמן, וזייף את תוויות הבקבוקים של קבוצת יבנה.

"נראה שאיכות השמן של קבוצת יבנה, וחותמת הכשרות המהודרת של בד"ץ העדה החרדית, הם אלו שהביאו את הזייפן לזייף דווקא את הבקבוקים שלנו", הסביר צורי אוריאל, מנהל השיווק והמכירות במפעל. "לשמחתנו הלקוחות שלנו הצליחו להבחין שהאיכות פגומה, והתריעו בפנינו על הדבר והפרשייה הזאת קרובה לסיום".

כך תזהו את השמן המזוייף:

השמן המזויף, פרט לכך שאין לו הסגולות הבריאותיות של שמן הזית, לא עומד בסטנדרטים המחמירים של בד"ץ העדה החרדית בתחום הכשרות. על מנת לקבל את חותמת הבד"ץ משגיח צריך לפקח על מטע הזיתים מפני היווצרות 'חזירים', שחייבים מחדש בערלה, ועירוב של הזיתים מהעץ בזיתי הערלה יכול להביא להכשלת הציבור באיסור זה. לאחר הפקת השמן, השמן מאוחסן במכלי ענק, הסגורים ב'פלומבה' מיוחדת בחדר נעול, על מנת לוודא שלא מבקבקים שמן שטרם הופרשו ממנו תרומות ומעשרות כדין.

בגלל הרגישות המיוחדת לכשרות השמן, במיוחד לקראת חג החנוכה,  גם בשלב הזה בד"ץ העדה החרדית עוד לא הורידו את הרגל מהגז, והמשיכו לפעול בכמה חזיתות. ביום ראשון פרסמו בכלל העיתונים החרדים את שמות המכולות בהם היה שמן מקורי, ובהמשך השבוע, בהתאם לעולה מבדיקות החוקר הפרטי, עשויה להתפרסם במהלך השבוע רשימה של כל המכולות שמוכרות מוצרים מזויפים, על מנת לגרום לציבור ליצור לחץ כלכלי על המכולות.

הגישה החדשה נובעת מהסקת מסקנות מאירוע שקרה בשבוע שעבר. נציגי הבד"ץ שהגיעו למכולת בה נמכרו בקבוקים מזויפים נקלעו לעימות עם בעל המכולת שסרב להוציא את הבקבוקים המזויפים. כעשרים קונים שנוכחו בזמן הוויכוח עזבו את המקום והשאירו את המכולת ריקה. האירוע גרם לאנשי הבד"ץ להבין שאפשר להילחם בזייפנים בעזרת הציבור.

בחזית אחרת, החליטו אנשי הבד"ץ לחפש את משווק הבקבוקים המזויפים. כשהצליחו לתפוס אותו בטלפון, וניסו להיפגש עימו כדי לשים יד על הזייפנים, המשווק הגיב באיום חד משמעי: "אני מציע לכם לא להתקרב אלי, אם תתקרבו אני ארצח אתכם".