ספר חדש: מסעותי עם ורה

אדית זק מתארת בספרה את מסעה המטלטל של ורה - ילדה, נערה, אשה צעירה. הוריה של ורה עלו ארצה לאחר מלחמת העולם השנייה.

חזקי ברוך , כ"ב בשבט תשע"אטוען....

כשאדית זק הייתה קטנה היא התוודעה לאחותה הלן הגדולה ממנה ב-22 והגיעה מעולם אחר. בעוד זק גדלה כצברית ברמת חן הייתה הלן, ניצולת אושוויץ עקרה, תזכורת צורבת מהחיים הקודמים של אימן המשותפת שאיבדה בעל ושתי בנות בתופת וניסתה לבנות חיים ומשפחה חדשה בארץ.

רק בסוף חייה של הלן, העזה זק, כבר אם ,מוזיקולוגית וד"ר לפילוסופיה, להתכרבל עם אחותה הגדולה חולת הסרטן ולפתוח את כל פצעי העבר תוך עיבודם לספר-העקרות, הנטישה,הכעס וסיפורה האוטוביוגראפי של המשפחה דרך הנצחתה של ורה, תינוקת שנפטרה בגיל שלושה שבועות- שריד נוסף מחיים קודמים שלא הכירה.

החודש יראה אור "מסעותיי עם ורה" (בהוצאת מטר) - רומן אוטוביוגרפי של אדית זק. מוזיקאית, אשת חינוך וד"ר לפילוסופיה, מרצה מבוקשת ברחבי העולם (באוקספורד, בסורבון ועוד) המתמחה בעיסוק מגדרי בדמויותיהן של מלחינות אופרה שנבלעו מעל דפי ההיסטוריה.

רק בשנים האחרונות התפנתה זק להתחקות אחרי הדמויות והחיים העלומים של משפחתה בסלובקיה: אמה הביולוגית שאיבדה בעל ושתי בנות באושוויץ ונאחזה בביתה הלן. אחות גדולה ב-22 שנה ששימשה לזק סוג של אם עד להגירתה מהארץ לשנים רבות. דמות אביה ששכל ב"חיים הקודמים" אישה שחוותה שבע הפלות ועוללה בשם ורה אשר נפטרה בגיל שלושה שבועות.

"מסעותיי עם ורה" הינו רומן צבעוני אשר מתאר ילדות צברית בארץ של שנות ה-50-60, המרקם המשפחתי,היצרים האפלים ואגדות ילדות שלא היו על זהבה ושלושת הדובים את על נשים זהובות שיער מ"שם". זק מגישה לקורא מסע נפשי וגשמי כאחד, הנע בין עבר להווה, בין מציאות לדמיון. הוריה של ורה, גיבורת הרומן עלו ארצה אחרי מלחמת העולם השנייה ובאמתחתם האוצר היקר להם מכול – הנצר שינחם אותם על האובדן הנורא. המשא הזה שהוטל על כתפיה הצעירות של ורה גובה ממנה מחיר כבד, אך גם מחשל אותה. מסעה של ורה שזור בתמונות המשלבות דמיון עשיר ושפה של ילדה מחד ונקודת תצפית של בוגרת מאידך. הקצב פנימי של התמונות מאחד אותן לתמונה גדולה שבה זיכרון פרטי וזיכרון קולקטיבי משחקים בהרמוניה ויוצרים עלילה ספרותית אשר משקפת סיפור אישי פתלתל ומרתק כמו גם פיסה בלתי מדוברת בחברה הישראלית.