חיילי צה"ל תרגלו ירי חי במתנחלים

יו''ר הכנסת, ראובן ריבלין, הביע זעזוע מהפרסום לפיו חיילי צה"ל תירגלו ירי חי במתנחלים. ריבלין דורש ממערכת הבטחון תשובות ברורות.

עוזי ברוך , כ"ח באדר תשע"א

חיילים ומתנחלים
חיילים ומתנחלים
פלאש 90
את הסיפור הבא חושף העיתונאי חגי סגל בעיתון מקור ראשון: זה קרה לאחרונה במתקן אימונים צבאי בשפלה. גדוד מילואים מחטיבת כרמלי עבר שם אימון לפני תעסוקה. במסגרת ההכנה הנפשית לתעסוקה ושינון הוראות פתיחה באש הוצגו בפני המפקדים תרחישי היתקלות אפשריים, אחד (סלחני מאוד) עם ערבים, ושני (קטלני מאוד) עם יהודים.   

חיילים-שחקנים המחיזו בפני המפקדים תרחיש דילמה שבמסגרתו מציבה קבוצת חיילים מחסום בשטחים שעה קלה לפני כניסת השבת. עד מהרה מגיע לשם נהג לחוץ מאחת ההתנחלויות. החבר'ה מסבירים לו שאי אפשר לעבור כרגע, בגלל מטען חשוד. הנהג המתנחל יוצא מהרכב, שולף סכין, מצמיד אותה לצווארו של אחד החיילים, ומאיים להורגו אם לא יתנו לו לעבור. מה עושים?

ובכן, המחזה, שהתבסס על שיתוף צמוד של קהל המילואימניקים, הסתיים בירייה לראש. המתנחל נהרג.

אגב, את התרחישים כתב וביים קצין בדרגת אלוף-משנה מאוגדת יו"ש, שנכח במקום בעת הצגתם. מקצת הצופים, בעיקר קצינים מהתנחלות מוכת טרור בעומק השטח, התחלחלו. הם השמיעו קול מחאה, וטענו שמדובר בתרחיש חסר שחר. מתנחלים מעולם לא איימו לרצוח חיילים.

האל"מ הנ"ל לא הבין על מה הזעקה. התפתח ויכוח מריר בינו לבין אחד ממפקדי הפלוגות, ויכוח עקר. מחזור המילואימניקים הבא של חטיבת כרמלי נאלץ לצפות אף הוא בהצגה דומה. רק המחזור שבא אחריהם ניצל ממנה. כך לפחות דיווח אותו אל"מ למתיישב בכיר שסיפור האירוע הגיע לאוזניו והוא התלונן.

ואולם, התגובה הצבאית הרשמית אומרת שאין כל פסול במשחק המלחמה הנ"ל של מלחמות היהודים. דובר צה"ל הגיב על פניית 'מקור ראשון', באומרו כי "צה"ל מכשיר את הכוחות המגיעים לפעילות מבצעית ביהודה ושומרון למגוון רחב מאוד של תרחישים. במהלך ההכנה נערכת הצגת סיטואציות, לעיתים קרובות מוקצנות בכוונת מכוון, על מנת להכין את המפקדים להתמודד עם מצבים מורכבים".

ובתוך כך, צה"ל מתכוון להרחיב  את האימונים של הכוחות המוצבים ביו"ש לקראת חיכוך אלים עם הציבור היהודי שם. בתחקיר שהתקיים בעקבות התנגשות יהודית-ערבית בשומרון, לפני שבועות אחדים, ניתנה המלצה חד משמעית כדלקמן –  "במידה ומוקד החיכוך והאיום הינו המתיישבים, ניתן להפעיל אלפ"ה (אמצעי לפיזור הפגנות) על פי שיקול דעת מפקד בכיר בשטח".  ובהמשך נאמר "יש להגיב בצורה יותר חמורה כנגד המתיישבים".

יצויין כי האמצעים לפיזור הפגנות שבהם מדובר כוללים גם כדורי גומי, אשר פגיעתם עלולה להיות קטלנית יותר מכדורי  הפלסטיק שנורו השבוע בחוות גלעד. כזכור, בדיקת האירוע הזה עדיין נמשכת.

ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה) יו"ר האיחוד הלאומי אמר בתגובה, "אני קורא לשרי וח"כי הליכוד אשר נותרו נאמנים לארץ-ישראל ולעם ישראל להודיע מיד לרה"מ נתניהו שאם לא יפטר את הרודן המושחת אהוד ברק, הם יחברו לאיחוד הלאומי להקמת גוף פוליטי חדש ויותירו את נתניהו וברק לבדם".

לדבריו, "אנשי הליכוד לא התעשתו גם בצל ההשחתה של קבלת ארבעה תיקים למפלגת פורשים בת חמישה חברים. על שרי וחברי הכנסת של הליכוד להתעורר למציאות בה אהוד ברק מוליך בהכרח את מדינת ישראל למלחמת אזרחים".

יו''ר הכנסת, ראובן ריבלין, הביע זעזוע מהפרסום, "יצירת תרחישים דמיוניים והרי אסון מעין אלו עשויה להצביע על קלות דעת בלתי נסבלת. צה''ל הוא צבא העם, ואסור לשרבב לפעילותו נושאים השנויים במחלוקת עמוקה בחברה הישראלית. יישוב מחלוקות נעשה אך ורק בדרכים דמוקרטיות".

ריבלין הודיע כי יפעל להבאת הנושא לדיון בכנסת, "אין ספק שעניין זה צריך לעלות על סדר יומה של הכנסת כבר בשבוע הבא, באופן שיחייב את מערכת הבטחון לספק תשובות ברורות".