העיתונאית מאיה קגנסקיה ז"ל הלכה לעולמה

קגנסקיה הייתה מהוגות הדעות המובילות מהעלייה הרוסית של שנות השבעים; כתבה באופן חתרני נגד התפישה הרווחת בעיתונות הישראלית.

רן פרחי , י"ג בניסן תשע"א

.
.

בירושלים הלכה אמש (מוצ"ש) לעולמה הוגת הדעות מאיה קגנסקיה ז"ל. היא הייתה בלשנית, מסאית ועיתונאית. מאיה קגנסקיה נולדה בקייב ב-1938. היא סיימה תואר בחוג לשפה וספרות רוסית.

היא עבדה בעיתון "הקומסומולסקה גאזטה" במשך זמן לא ממושך, אבל כתבה במדור הקשור לעיבודים ליצירות קלאסיות. קגנסקיה נחשבה לאחת הנשים היפות והחכמות בקייב בשנות ה-70'. אישיות בולטת ומבריקה ובין מעצבות דעת הקהל בקייב באותה תקופה. היא עזבה את העיתון המפלגתי על רקע נצחון ישראל במלחמת ששת הימים.

מאיה גנסקיה עלתה לארץ ב-1976. היא הצטרפה למעגל סופרים אשר הכריז על הצורך בספרות בשפה הרוסית בישראל. היא פרסמה בכתבי עת ישראליים ברוסית עבור "ציון", "זמן ואנחנו", "22", וכן במגזין "תחביר".

קגנסקיה התמחתה בכתיבת מסות. מאמריה התמקדו בנושאים הספרותיים והפוליטיים, לרבות בווירטואוזיות של הסגנון, האלגנטיות של השפה ומחשבות פרדוקסליות. בשנת 1984, פרסמה קגנסקיה ספר בארצות הברית המהווה כפרפראזה ל"אמן ומרגריטה" של בולגקוב בשם "האמן גאמפס ומרגריטה". היא כתבה את הספר עם זאב בר סלע, בעלה. הספר משלב ניתוח ספרותי בשילוב עם הבדיוני.

מאז 1978 יצירותיה של קגנסקיה מתורגמים ללא הרף לעברית. היא חיברה את האחרית לתרגום בעברית בהוצאת עם עובד של "המשמר הלבן", "לב של כלב" מאת מיכאיל בולגקוב ו-"הזמנה לגרדום" של ולדימיר נבוקוב (בתרגומו של פיטר קריקסונוב). היא פרסמה מאמרים בעיתונים "הארץ", "מעריב", "ידיעות אחרונות", עיתוני  "77" ו-"מאזנים". במשך מספר שנים הובילה קגנסקיה טור בעיתון חדשות. היא תמיד ביטאה דעה הפוכה לדעה הרווחת בבראנז'ה של העיתונות הישראלית.

קגנסקיה זכתה בפרסים ישראליים ובינלאומיים רבים, ביניהם הפרס על שם רוז אטינגר לפרסום רוסי (1982), ובפרס של הסוכנות היהודית עבור עיתונות עברית. באתר ברוסית בשם זמן נכתב על מאיה קגנסקייה כי מי שאינו מכיר את יצירותיה הספרותיות, עליו לפחות לקרוא מאמר פרי עטה. "אז תבינו את הכישרון שאיבדה ישראל. דוברת עברית ורוסית, שיודעת להבחין בין אמת לתפל".

קגנסקיה נתפשה כאשה בעלת עמדות אנטי שמאלניות מובהקות, אך לא בהכרח כאשת ימין קלאסית. בשנות התשעים יצאה נגד האליטה הישראלית בסדרת מאמרים נגד מדיניות אוסלו. מסיבה זו היא מודרה ולא זכתה לקבל חשיפה רבה בשנים האחרונות.

בתה היא אילנה גומל, שחיברה ספר שעורר הדים בשנים האחרונות. "אתם ואנחנו – להיות רוסים בישראל". גומל נמצאת כרגע בסין והיא בדרכה לארץ. טרם נמסר מועד הלוויתה של קגנסקיה.