פרסום ראשון
"הפרקליטות מקדמת דו"ח ששון חדש"

לערוץ 7 נודע כי מחר (ד') אמורה להתקיים התייעצות ממשלתית בעתירה הטומנת בחובה השלכות חמורות ביותר על ההתיישבות ביש"ע בכלל.

עוזי ברוך , כ"ב בניסן תשע"א | עודכן: 12:36

עתירה של הפרקליטות לבג"צ שנידונה מספר ימים לפני חג הפסח וממתינה למתן פסק דין, טומנת בחובה השלכות חמורות ביותר על ההתיישבות ביש"ע בכלל ועל החקלאות היהודית בפרט. לערוץ 7 נודע כי מחר (ד') אמורה להתקיים התייעצות ממשלתית בדרג בכיר אודות הסוגיה הבוערת.

באופן כמעט חסר תקדים, זוהי עתירה שבה העותרת היא המדינה עצמה. העתירה הוגשה בשנת 2008 ע"י פרקליטות המדינה (בשם "המפקד הצבאי") נגד החלטה של גוף סטטוטורי אחר של המדינה (ועדת הערר הצבאית). העתירה מבקשת לבטל את האפשרות לקבל חזקה חוקית על קרקע ביו"ש על סמך עיבוד וחזקה שלה במשך 10 שנים, כפי שהמצב המשפטי כיום מאפשר. כדי להוסיף חטא על פשע, המבנה המשפטי עליו מבוססת העתירה גורם לכך שבפועל קביעה זו תחול רק על יהודים, תוך יצירת אפליה חמורה נגד יהודים וזכויותיהם. המדובר הוא בסכנה של שלילת זכויות רטרואקטיבית מיהודים על אלפי דונמים או יותר, תוך סכנת גירוש של היהודים שמעבדים את הקרקע לאורך שנים, עקירת עצי פרי וגידולי שדה ומסירת הקרקע לערבים.

כמו כן, בנימוקי העתירה יש קביעות חמורות ביותר באשר למעמדה של מדינת ישראל ביו"ש ועל סמכויותיה בקרקע. המונח "המעצמה הכובשת" חוזר ונשנה מספר פעמים ביחס למדינת ישראל ויש הסתמכות חסרת תקדים בחומרתה על אמנת האג המגבילה את "המעצמה הכובשת" ביכולתה לבצע פעולות בקרקע. לנימוקים אלה השלכות מדיניות ומעשיות מרחיקות לכת גם על הקרקע למגורים ביהודה ושומרון.

העתירה מעוררת סערה בקרב ראשי ההתיישבות הדורשים בימים האחרונים מן הדרג המדיני להתערב ללא דיחוי בנעשה ולסכל את כוונתה של פרקליטות המדינה לפגוע פגיעה קשה ביותר בהתיישבות ממניעים פוליטיים. גורמים בכירים בהתיישבות אמרו לערוץ 7 כי "בעתירה זו הפרקליטות על דעת עצמה עוקפת למעשה את הדרג המדיני ונותנת "הרמה להנחתה" לבית המשפט העליון כדי לפגוע פגיעה חמורה ביותר בהתיישבות". אותם הגורמים הוסיפו כי "מבחינות רבות זהו דו"ח טליה ששון נוסף, יציר כפיה של הפרקליטות על דעת עצמה".

יו"ר מועצת יש"ע דני דיין אמר כי "זו שעת מבחן עקרונית מאין כמותה לדרג הפוליטי כדי לקבוע מי מנהל את המדינה, מי קובע בה מדיניות, מי מחוקק בה חוקים: הנבחרים או המשפטנים בעלי האג'נדה. על הממשלה להורות לפרקליטות למשוך את העתירה לאלתר ולהחזיר לעצמה את המושכות בתחום המדיניות והחקיקה. אחרת היא גם תקעקע עוד יותר את יכולת המשילות שלה וגם תמצא עצמה בעימות חזיתי עם ההתיישבות".

בתגובה לחשיפה מסרו בתגובה בסביבתו של המשנה לראש הממשלה והשר לנושאים אסטרטגיים, משה בוגי יעלון, "כל עוד העניין נמצא בטיפול משפטי איננו רוצים להגיב, אך נדגיש כי הסוגיה נמצאת בסדר עדיפות גבוה לפתרון חיובי".

שר המשפטים, יעקב נאמן, סירב למסור את תגובתו לפרסום.