מתחתנים? ולכשרות האולם דאגתם?

עומדים להתחתן? מזל טוב. בין כל אינספור הסעפ"שים (סידורים עניינים פה שם) צריך לדאוג גם לכשרות האולם. הנה לכם כמה טיפים.

שמעון כהן , ד' בתמוז תשע"א

מתארגנים
מתארגנים
פלאש 90

עונת החתונות בשיאה, וצעירים רבים מנסים לבחור את הקייטרינג שיספק גם את הדודה ממאה שערים וגם את הדוד מקיבוץ בצפון. איך בוחרים קייטרינג לחתונה, וממה צריך להיזהר. בכירי גופי הכשרות בארץ. עם העצות שישמרו עליכם כל הדרך למנה העיקרית...

עונת החתונות מתקרבת לשיאה, יש מי שכבר סגר את כל הפרטים עד האחרון שבהם ויש מי שעוד מתלבט, בין אולם לגן אירועים ובין עיצוב כפרי לעיצוב הייטקיסטי לאירוע,

לטובת המתלבטים והזוגות הצעירים שיינשאו בקרוב, אספנו עבורכם ממיטב גופי הכשרות בארץ, כללים, לבחירת קייטרינג, שהכשרות בו תהיה לשביעות רצונכם, הרב משה כץ מרבני כושרות והממונה על הכשרות בבד"ץ העדה החרדית נתנו לנו כללים, לבחירת קייטרינג, שהכשרות בו תהיה לשביעות רצונכם, גם אחרי שהדלת תיסגר מאחורי הטבח...

• בשלב ראשון מומלץ לבני הזוג להחליט ביניהם באיזו כשרות הם מעוניינים. כשרות רגילה או מהדרין דוגמת בד"ץ העדה החרדית הרב לנדא וכן הלאה האפשרויות רבות ובשלב ראשון מומלץ להגדיר לעצמנו מה בעצם אנחנו מחפשים...

• לאחר שהגדרנו לעצמנו, באיזו כשרות אנו מעוניינים, אם ההחלטה היא להקפיד על כשרות שהיא מעבר לכשרות רגילה, מומלץ שלא לבחור בקייטרינג המציע כשרות רגילה, ולהוסיף לו מוצרים שהם של כשרות מהודרת – הרב מחפוד, בד"ץ העדה החרדית, או כשרות בית יוסף, משום שהכשרות במטבח היא מעבר לכשרות המוצרים עצמם וישנם אלמנטים נוספים שלא נלקחים בחשבון. כך שיכול להיווצר מצב שבו זוג המבטיח לציבור המוזמנים שלו בשר בכשרות "בית יוסף" מכשיל את המוזמנים שלו, משום שהבישול לא נעשה על פי בית יוסף וישנם אלמנטים נוספים שלא נלקחים בחשבון.

• הטוב ביותר הוא להזמין שירותי הסעדה המחזיקים תעודה בתוקף של הכשרות בה מעוניין הזוג ולא ליצור יצור כלאיים. כלומר, אם הזוג מעוניין בכשרות של בד"ץ העדה החרדית או הרב לנדא, מומלץ למצוא קייטרינג המחזיק תעודת כשרות של אותו גוף כשרות. כך ניתן יהיה לסמוך שלא רק המוצרים כשרים אלא שגם תהליך הבישול עצמו נמצא בהשגחה המבוקשת.

•  אף שעל מרבית בעלי האולמות והקייטרינג ניתן לסמוך, ישנן פעמים שלא במתכוון בעלי אולמות עלולים להכשיל זוג צעיר המבקש להינשא, פשוט מכיוון שהם אינם מכירים את נושא הכשרות על כל דקויותיו. לכן ההמלצה הן של כושרות והן של בד"ץ העדה החרדית היא לדרוש להיפגש עם המשגיח עצמו, ולוודא מולו את הנקודות העקרוניות לנו. הרב כץ מוסיף כי רצוי לוודא מולו מהי רמת הכשרות של הקייטרינג. לעניין זה מדגיש הרב כץ כאשר מתקבלת תשובה: "בשר חלק וירקות גוש קטיף", זו אינה רמת כשרות. השאלה היא האם מדובר בכשרות מהודרת כדוגמת רבנויות מהדרין טובות או בדצ"ים מוכרים או בכשרות רבנות רגילה". בכל מקרה יש לבקש לראות תעודת כשרות בתוקף.

• נקודה חשובה נוספת היא הטבלת כלים. מכיוון שקצב החלפת הכלים גבוה בקרב חברות המספקות שירותי הסעדה לחתונות, מומלץ לוודא שאכן כל הכלים הוטבלו, נושא שרבים מבעלי הקייטרינג מתקשים לעמוד בו.

• אם אתם מזמינים קייטרינג לשבת חתן, שימו לב שרוב הכשרויות אינן כוללות השגחה על המלצרים והעובדים במטבח בנושא של שמירת שבת. בפן הזה רצוי לדאוג לנציג מהמשפחה, המכיר היטב את הלכות המטבח בשבת שיפקח על הנעשה במטבח מהפן ההלכתי.

ומכאן להמלצות נוספות של הרב משה כץ – באדיבות כושרות:

• אחת הבעיות הגדולות בקייטרינג היא של נושא ירקות העלים. מכיוון שהאיסור על אכילת חרקים הוא איסור מדאורייתא, ההמלצה היא בכל מקרה, גם בעלים ירוקים הנחשבים "סוג א'" ברשימת הרבנות הראשית, יש לבקש להשרות במים עם סבון ולאחר מכן לשטוף תחת זרם חזק.

• מכיוון שבכל חתונה יש גם אנשים יוצאי עדות ספרד המקפידים על נושא בישול עכו"ם, רצוי לברר מראש מי מבשל את המזון ואם מדובר באדם שאינו יהודי, לוודא שיהיה עליו פיקוח של אדם יהודי, כפי שנדרש בהלכה.

• אם בחרתם בכשרות רגילה, ישנה אפשרות לשדרג אותה לכשרות מהודרת זאת ע"י הזמנת משגיח מטעם אותה מועצה שנתנה את הכשרות (נניח רבנות נתיבות) ולבקש שישדרגו את רמת הכשרות לרמת כשרות מהדרין משגיח מטעמם שיישאר במקום. בכל מקרה לא מומלץ לשלם סכום נוסף למשגיח של האולם, במבחן התוצאה, בדרך כלל השגחה פחות אפקטיבית.

• במידה והמשגיח מסרב להיות נוכח בכל שעות האירוע, ניתן לפנות לרבנות הראשית לישראל, מחלקת האולמות לטלפון: 02-5313131

• עוד מציינים כל גורמי הכשרות אליהם פנינו כי הכרחי לסכם עם בעל הקייטרינג שיביא את כל המזון והכלים, והכל יהיה בפיקוח גורם אחד.  זאת משום שהבאת כלים ממקור אחד, מזון ממקום שני ופירות וירקות ממקום שלישי, כפי שעושים פעמים רבות גורמים שונים בעולם החתונות, בכדי לחסוך בעלויות, מביא לבעיות כשרות רבות. למשל לא ברור מניין הכלים, ועד כמה הם כשרים. (טבילה, חלב ובשר) פירות וירקות שבאים מחוץ לקייטרינג, לעיתים בעל המקום בו מתקיימת החתונה  לא יאפשר לקייטרינג לרחוץ אותם. (!) לכן למרות שמדובר בעלויות גבוהות יותר, לטובת האורחים והכשרות, מומלץ לדאוג שיהיה גוף אחד עם תעודת כשרות והוא הכתובת בכל ענייני הכשרות.