"בית הספר יהודי - התלמידים גויים"

תושבי שכונת התקווה החלו בצעדי מחאה בעקבות הפיכת בי"ס "הירדן" למעוזם של ילדי העובדים הזרים. "97 אחוז מהתלמידים הרשומים - גויים".

בני טוקר , ה' בתמוז תשע"א

ילדי העובדים הזרים
ילדי העובדים הזרים
צילום: פלאש 90

חבר מועצת עיריית ת"א יפו שלמה מסלאווי מתריע מפני האפשרות שבשנה הבאה ילמדו בבית הספר "הירדן" בשכונת התקווה, 97 אחוז ילדים גויים.

מסלוואי סבור כי המאבק נכשל ובית הספר נכבש סופית, "גם הממשלה גם העירייה וגם השר אלי ישי, כולם התחילו יחד איתנו במאבק אבל הלחצים של התקשורת השתיקו אותם. מדינת ישראל לא נוקפת היום אצבע, גם אלי ישי התחיל בקול תרועה רמה וקולו נדם".

חבר המועצה מציין, כי מתוך 400 תלמידים נותרו רק יהודים בודדים בבית הספר, "אנחנו מדברים כאן על בית ספר ממלכתי בלב שכונת התקווה, בית ספר יסודי שבעבר למדו בו 600 תלמידים וכיום 400 בלבד. כבר היום 85 אחוז מהתלמידים הם ילדי מסתננים ועובדים זרים, בשנה הבאה יהיו 97 אחוזים ילדי עובדים זרים".

מסלאווי טוען שההורים בשכונה יאלצו בשנה הבאה לשלוח את ילדיהם לבתי ספר אחרים בעיר, "הרוב כבר העבירו את הילדים למקומות אחרים. בית הספר נכבש בעצם כליל. זה פוגע בהורים שצריכים לנדוד למקום אחר ובילדיהם שלא יהיו בסביבתם הטבעית".

לדבריו, כל הניסיונות לעצור את הכיבוש נכשלו, "כבר שנתיים אנחנו נאבקים מול העירייה וללא הצלחה. אמרתי לראש העיר אתה מעודד אותם אז הם ממשיכים לבוא לכאן בכמויות".

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה, כי ללא קשר לטענות הקשות כנגד ממשלת ישראל, שלא עושה דבר לסגור את הגבולות ומפקירה את התושבים להתמודד לבדם עם הבעיות הקשות הנובעות מגלי ההגירה הבלתי חוקיים, עיריית תל-אביב יפו רואה עצמה מחויבת לדאוג לחינוכם ורווחתם של הילדים שנמצאים בתחומי העיר, בראש ובראשונה בהיבט מוסרי והומניטארי, וכן בכדי למנוע את שהייתם של הילדים ברחוב, מה שעלול לגרום לבעיות נוספות וקשות יותר.

יחד עם זאת, מתוך הבנת המצוקה האמיתית של התושבים באזור, ניתנה לילדי שכונות הדרום אפשרות להירשם לבתי ספר אחרים באזור מלבד ביה"ס "הירדן". בנוסף, ועל מנת שהדבר לא יבוא על חשבון הילדים בשכונות, מושקעים משאבים רבים בתגבור וחיזוק הפעילות והשירותים העירוניים בשכונות אלו ובתגבור בתי הספר בדרום העיר בתכניות העשרה, הזנה ויום לימודים ארוך. הקלת הנטל באה לידי ביטוי גם בשיבוץ חלק מילדי העובדים הזרים ומהגרי העבודה בבתי ספר בכל העיר, לרבות בצפון העיר ובמרכזה .