המהומות בלונדון:
חוסר התאקלמות של מהגרים

פרופ' רוברט ויסטריך סבור שבריטניה, כמו גרמניה, מבינה שבעיית המהגרים היא חמורה, "צמחו כנופיות של בריונים שהתרגלו שהכל מגיע להם".

בני טוקר , י' באב תשע"א

מהומות בלונדון
מהומות בלונדון
צילום: שוקי ברנשטיין - "חדשות 24"

פרופ' רוברט ויסטריך, מהחוג להיסטוריה באוניברסיטה העברית, מומחה בתרבות, פוליטיקה וחברה בריטית בת זמננו טוען בראיון לערוץ 7, כי המהומות בלונדון מוכיחות שקליטת המהגרים ותופעת הרב-תרבותיות בבריטניה נכשלה, "העוני הגובר בשכונות צפון לונדון, שיעור האבטלה הגדול התפשט על פני אזורים עם אוכלוסייה רב אתנית מרוכזת. בקרב האוכלוסייה הרב אתנית אתה מוצא תסכול וזעם כלפי המערכת. הרבה צעירים מרגישים שאין להם חלק בחברה. הפערים בלונדון בין עשירים לעניים הם אדירים".

לדבריו, בריטניה נכשלה ביכולת להפוך את המהגרים לחלק מהעם הבריטי, "הם כשלו בהנחלת ערכים ותחושת שייכות כלפיהם. אמרו פעם על בריטניה שהם מתחשבים במהגרים, ושזו מדינה רב תרבותית, אבל מסתבר שכל זה פשט את הרגל, כפי שמרקל בגרמניה טענה שהרב תרבותיות כשלה".

פרופ' ויסטריך סבור שבריטניה מבינה שמתחת לאפה צמחו אוכלוסיות שמחנכות לפשיעה ובריונות, "אלו אנשים שהפשיעה בשבילם זו דרך חיים. הם התרגלו שהכול מגיע להם, שלא צריכים להתאמץ ושהכל צריך לבוא מהמדינה. יש כאן גם תחושה של קיפוח וניכור על רקע אתני וגם הסתה שקיימת בקרב חוגים אסלאמיים שעוסקים שנים בהסתה נגד החברה הבריטית כולה ונגד המערב".