תערוכה חדשה: דגלי הילדים לשמחת תורה

הידעתם כי ניתן ללמוד הרבה מחקר דגלי הילדים לשמחת תורה במשך הדורות? תערוכה חדשה במוזיאון א"י מוקדשת כולה לדגלים הללו

יוני קמפינסקי, מוזיאון א"י , ט"ז בתשרי תשע"ב

דגל לשמחת תורה
דגל לשמחת תורה
יוני קמפינסקי
תערוכה חדשה: דגלי הילדים לשמחת תורה

במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב מתקיימת תערוכה המציגה מגוון רחב של דגלי ילדים לשמחת תורה. "דגלי שמחת תורה נועדו לשתף את הילדים בחגיגות סיום מחזור שלם של הקריאה בתורה הנחגג ביום השמיני של חג הסוכות" מסבירים במוזיאון "והם נועדו לשלבם בהקפות בהן המבוגרים נושאים בידיהם ספרי תורה."

"הדגלים הצבעוניים, אשר בראשם מתנוסס תפוח עץ ובתוכו נעוץ הנר – כמיטב ההווי היהודי, הפכו את הדגל משאת נפשם של הילדים (במסופר בסיפורו של שלום עליכם, "הדגל", על טופל'ה טוטוריטו אשר חסך פרוטה לפרוטה  כדי לקנות לו דגל שכזה). התערוכה פותחת בהסבר על סמליות הדגל במקורות היהודיים ותפקידו בשמחת תורה ושלבי התפתחותו בארץ ממוטיבים מסורתיים-דתיים למוטיבים לאומיים."

בין המקורות החזותיים של הדגלים  במסורת היהודית: חיתוכי עץ בספרי המנהגים מן המאות ה-17 וה-18 מגרמניה והולנד, מגזרות נייר מן המאות ה- 18 -19, לוחות "מזרח" מן המאה ה-19. פרק התהוות סממנים מקומיים-לאומיים בעיצוב הדגלים מציג שילוב דמויות מנהיגים ציוניים, דמויות ילדים היוצאים במחול, סמלי חילות צה"ל וסממני ריבונות המדינה. גם למאיירי ספרי הילדים בארץ בשנות ה- 40 -50 של המאה ה-20 הייתה השפעה רבה על עיצוב הדגלים של שמחת תורה.