הרב אריאל: שליט שווה גם 2,000 מחבלים

רבה של רמת גן מסביר כי השיקול אינו הכמות אלא "האם יש חשש שהם יחזרו לעסוק בטרור. לנו כרבנים אין את היכולת לקבוע בנושא זה".

ישי קרוב , ט"ז בתשרי תשע"ב

הרב יעקב אריאל
הרב יעקב אריאל
חזקי עזרא

הרב יעקב אריאל

הרב יעקב אריאל, רב העיר רמת גן, מסביר בראיון לערוץ 7, אילו שיקולים צריכים להיות, בשעה שבאים להצביע על הסכם כדוגמת הסכם שליט, "יש משנה מפורסמת 'אין פודים את השבויים יותר מכדי דמיהם', זאת שמא יביאו לחטיפות נוספות. אך יש משנה נוספת שבעל חייב לפדות את אשתו יותר מכדי דמיו ומדוע? כי הוא התחייב לה בכתובה וכאילו יש לה כסף משלה".

"כל מקום שיש התחייבות מראש, שאחד יפדה את חברו בכל מחיר, אז החיוב חל עליו לשחרר את חברו בכל מחיר - גם יותר מכדי דמיהם", מציין הרב אריאל.

לדבריו, "הרב שאול ישראלי כתב מאמר ארוך בו הוא טען שיחס החייל למדינה זה כמו איש לאשתו - החייל חותם בבבקו"ם שהוא מקריב את גופו ורכושו למדינה ובמקביל המדינה חייבת לדאוג לו לכל צרכיו. לכן הטענה על כמות המחבלים המשוחררים אינה טענה - חייל יהודי שווה אלפיים גויים".

"הבעיה היא אחרת", ציין הרב אריאל, "האם יש חשש שאותם אלו שישוחררו יחזרו לעסוק בטרור ולנו כרבנים אין את היכולת לקבוע בנושא זה. הממשלה ישבה על נושא זה 5 שנים ואני לא יודע מה קרה עכשיו ששינו את דעתם, אולי הם הגיעו להבנה מסויימת שהסכנה הבטחונית אינה חריפה כל כך כמו שחשבו בתחילה".

"בנוסף, יש את השיקול של מורל החיילים. הם צריכים לדעת שהמדינה עושה הכל על מנת להחזירם הביתה. חייל שיודע זאת הוא נמצא במורל אחר לגמרי".

הרב אריאל מקווה כי השיקולים אכן היו ענייניים, "אני מקוה שהמדינה שקלה את הדברים כראוי ועשתה הכל מתוך שיקול דעת ואנחנו מתפללים שה' ישלח עצה טובה לשריה ויועציה ויתקנם בעצה טובה מלפניו".