שדולה חדשה: יחסי ישראל-יהדות ארה"ב

לנוכח הסקר שקבע כי רוב הישראלים סבורים שעל החקיקה בישראל להתחשב בעמדת יהודי ארה"ב תוקם שדולה חדשה ליחסי ישראל ויהדות ארה"ב.

שמעון כהן , א' בשבט תשע"ב

לא חוששת. תירוש
לא חוששת. תירוש
פלאש 90

סקר שנערך בשבוע שעבר על ידי מכון טלסקר ביוזמת קרן רודרמן קבע כי למעלה מ-70.8% מהציבור הישראלי מאמין שעל המחוקק הישראלי להתחשב בדעת יהדות ארה"ב בתהליכי החקיקה השונים, למשל בסוגיית חוק "מיהו יהודי". בנוסף קבע הסקר כי כ-87.5% מהציבור הישראלי חושב שהקהילה היהודית בארה"ב חשובה וחיונית לביטחונה של מדינת ישראל ולקיומה. 

בעקבות ממצאים אלו החליטה חברת הכנסת רונית תירוש יחד עם ג'יי רודרמן, נשיא קרן משפחת רודרמן, להקים את שדולת יחסי ישראל ויהדות ארה"ב בכנסת, כשמטרת השדולה תהיה לחזק  את הידע של חברי הכנסת  בנושא יהדות ארה"ב ולעורר מודעות לחשיבות היחסים עם יהדות ארה"ב. היום (ד') צפויה תירוש לקיים את כנס הפתיחה של השדולה.

יצוין כי באפריל האחרון השתתפה חברת הכנסת תירוש בתכנית עמיתי רודרמן בארצות הברית יחד עם עוד חמישה חברי כנסת נוספים, כשמטרת התכנית הייתה להעמיק את הידע של המשתתפים ואת הרגישות אל הקהילה היהודית האמריקאית. במסגרת התכנית נולד הרעיון להקמת השדולה. 

תירוש מסבירה ואומרת: "ההבנה כי ישראל עלולה לאבד את בעלת הברית האסטרטגית החשובה ביותר שלה, הובילה אותי להקמת השדולה. האוכלוסייה היהודית בארה"ב הופכת להיות פחות  מעורבת ופחות מחוברת בנעשה במדינת ישראל. תמיכתה המסורתית של ארצות הברית בישראל, הנכס שכה חשוב לנו, הופכת להיות פחות ודאית, והקולות היוצאים מבית הנבחרים אינם כבעבר ואף מטרידים. השדולה תשמש פלטפורמה פתוחה וכנה לשיח על נושאים רלוונטיים במחלוקות המשפיעות על שתי הקהילות, כמו כן תעסוק השדולה בכל הנושאים הקשורים בקהילה היהודית האמריקנית, בחיזוק הקשר ובטיפוחו. השדולה תציב לעצמה כמטרת-על את חיזוק המסר ולפיו חוסר מודעות להשפעת ההחלטות המדיניות הישראלית והחקיקה של ממשלת ישראל, יכולה להוות קשיים ולפגוע בקשרים עם התפוצות. שדולה זו היא שדולה חשובה ובכוח תוצאותיה החיוביות, לתרום למדינת ישראל במובנים רבים. הקשר עם יהודי ארה"ב הוא קשר אחים, קשר חשוב וחיוני לעתידה של מדינת ישראל ולעתידו של העם היהודי".

ג'יי רודרמן התייחס גם הוא למהלך ואמר:"שוב ושוב אנו רואים כי העם היהודי מפוצל לשני מחנות שאינם מבינים אחד את השני. העובדה שחברי הכנסת  מוכנים לבחון את הדינאמיקה המשתנה בעולם היהודי האמריקאי היא צעד ענק עבור מנהיגים פוליטיים ישראלים, והיא תהווה השפעה ישירה על עתידה של  מדינת ישראל והאחדות היהודית  בעולם כולו".