יוצאי עדות המזרח יכולים להציל את חנית

חנית אלבז, תימנייה במוצאה, זקוקה לסיוע של בני עדתה. 'עזר מציון' מקיים יום התרמה מיוחד להצלתה של חנית וחולים מזרחיים נוספים.

עוזי ברוך , כ"ט באייר תשע"ב

חנית אלבז
חנית אלבז
יח"ץ

חנית אלבז, תימנייה במוצאה, זקוקה לסיוע של בני עדתה. ארגון 'עזר מציון' מקיים יום התרמה מיוחד להצלתה של חנית וחולים מזרחיים נוספים.

חנית אלבז, תושבת המרכז נשואה ואם לשלשה ילדים הלכה לפני חודשיים לבדיקת דם שגרתית בקופת החולים, דבר לא בישר לחנית ולמשפחתה על הבאות. הרופאים בקופת החולים העבירו את הערכים לבית החולים וחנית הוזמנה באופן מיידי לסור לבית החולים.

עוד לפני שהבינו חנית ובעלה, משה במה מדובר או במה יכול להיות מדובר, ניגש אליהם הרופא הבכיר ואמר כי בדיקת מוח העצם שחנית תעבור בדקות הקרובות תאבחן את מצבה.

בימים אלה שוכבת חנית בבית החולים עם ביקורי בית נדירים ופשוט ממתינה- ממתינה לתרומת מוח עצם שעשויה להציל את חייה. הרופאים אמרו כי התרופה היחידה להצלתה היא מציאת תורם מתאים.

לאחרונה פרסמה עמותת 'עזר מציון' כי מכלל התורמים הפוטנציאלים הנמצאים במאגר  מוח העצם הארצי רק חמישית מהם יוצאי עדות המזרח כאשר בעדות מסוימות ייצוגיות התורמים שואפת לאפס.

על פי נתוני המאגר של הארגון, ייצוג העדה העיראקית במאגר עומד רק על 1.9%, ייצוג העדה הכורדית במאגר עומד על 0.5%, ייצוג העדה הקווקזית במאגר עומד על 0.3%, ייצוג העדה התימנית במאגר עומד על 2.9%, ייצוג העדה הגיאורגית במאגר עומד על 0.7%, ייצוג העדה האתיופית במאגר עומד על 0.5% וייצוג העדה הבוכרית במאגר עומד על 0.4% בלבד. לשם השוואה, ייצוג העדה האשכנזית במאגר עומד על 36.5%.

מסתבר שסיכויי ההתאמה לתרומה עולים באופן משמעותי כאשר החולה והתורם הינם בעלי רקע גנטי משותף, המתקיים בדרך כלל בקרב בני עמו ועדתו של החולה. אוכלוסיות שונות ממוצאים אתניים דומים חיו במשך הדורות בקהילות סגורות ובכך שימרו את הדמיון הגנטי בין פרטיהם.

מסיבה זו, ככל שלקבוצה אתנית מסוימת יהיה ייצוג גדול יותר במאגר -כך יגדל הסיכוי למצוא תורם מתאים לחולים מקרב קבוצה אתנית זו  .תרומת מח העצם נלקחת על ידי דגימת רוק פשוטה וללא כאב. כל דגימה שתיאסף, תיבדק ותוכנס למאגר.

הנתון הזה מקשה מאד על חולים מאותן עדות, מכיוון שסיכוייה של תרומה להיות מתאימה גדלה באופן משמעותי כאשר מדובר בבן אותה העדה.

ב'עזר מציון' יקיימו יום מיוחד לגיוס תורמים בני עדות המזרח ביום חמישי י' בסיוון ה- 31/5/12, בארגון קוראים לכל מי שעדיין לא מצוי במאגר לבוא ולראות אם יש באפשרותו להציל חיים.

חנית, ממוצא תימני מבקשת היום מבני עדתה התימנים לבוא ולהצטרף למאגר התורמים.  כך כותבת היום חנית במכתב שפרסמה:
לפני כחודשיים גילו שיש לי לוקמיה ומאז אני מאושפזת בביה"ח  היות ומערכת החיסון שלי חלשה מאוד, אני נמצאת בבידוד ופשוט מחכה לתורם מח עצם מתאים ע"מ לעבור השתלה ובע"ה לחזור הביתה, למשפחתי, לחיים הרגילים.