לבחור ילקוט ולסדר אותו – לא פשוט

רגע לפני שאתם שולחים אך הילדים לבית הספר קחו כמה המלצות סביב הילקוט: איך בוחרים ואיך מסדרים את הספרים שבו כדי לשמור על הגב.

מומחי קופ"ח 'כללית' , ב' באלול תשע"ב

מה יש בילקוט?
מה יש בילקוט?
פלאש 90

משקל: כשקונים ילקוט יש לוודא שהוא קל כשהוא ריק. פרופ' דן עטר, מנהל המחלקה לאורטופדיה במרכז הרפואי סורוקה, אומר: "נשיאת ילקוט באופן שאינו מתאים לילד עלולה לגרום לכאב בצוואר, לכאבי גב ולעיוות ביציבה שעלול להפוך לכרוני".

כזכור "חוזר משרד החינוך קובע שמשקל הילקוט לא יעלה על 10% ממשקל גופו של הילד", אומר פרופ' עטר.

רצועות נשיאה: מומלץ ששתי הרצועות בילקוט יהיו רחבות, מרופדות ובאורך זהה. רצועות ארוכות מדי גורמות להטיית הגב לאחור ורצועות קצרות מדי אינן נוחות. הרצועות צריכות להיות בנויות כך שהילקוט יהיה צמוד לכל אורך הגב, הגבול העליון שלו מתחת לקו הכתפיים והגבול התחתון לא יעבור את קו תחתית הגב. רצוי שתהיה בו חגורה שניתן לקשור על הבטן כדי לחלק את העומס. בעת נשיאת הילקוט יש להקפיד שהרצועות יהיו על שתי הכתפיים.

אחסון: את הספרים הכבדים יש לאחסן בתא הקרוב ביותר לגב וחשוב להימנע מבליטות שידקרו את הגב. כדאי לעבור יחד עם הילד על מערכת הלימודים ולוודא שהוא לוקח רק את הספרים הרלוונטיים.

גלגלים: ילקוט שנישא על גלגלים הוא בחירה טובה אם אין מדרגות רבות בדרכו של הילד לבית הספר, ואם מקפידים להחליף בין הידיים שמושכות אותו.