קטאר דורשת: ארדן ללא מאבטחים. השב"כ אוסר

המשרד להגנת הסביבה טוען כי השב"כ אוסר על השר ארדן לצאת לועידת האקלים בקטאר בתנאים שמציבה קטאר, כלומר ללא מאבטחים מטעם ישראל.

שמעון כהן , י' באלול תשע"ב

השר ארדן
השר ארדן
פלאש 90

בעוד כשלושה חודשים אמורה להיפתח בקטאר שבמפרץ ועידת האקלים בה ייקחו חלק נציגים בכירים מרחבי העולם, ובהם גם השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, אולם מתברר שסוגיה ביטחונית מציבה את הביקור בספק.

על פי דיווח ב'ישראל היום' המשרד להגנת הסביבה טוען כי השב"כ אוסר על ארדן להשתתף בועידה וזאת בשל דרישה שהציבה קטאר שהשר הישראלי יגיע ללא אבטחה מטעמו של השב"כ, כמקובל במקרים מעין אלה.

לנוכח הדרישה אוסרת היחידה לאבטחת אישים על השר ארדן לצאת לקטאר, ואולם ארדן עצמו מתכוון לפעול לשינוי הגזירה.

העיתון מציג את טענות המשרד להגנת הסביבה ולפיהן מדובר בוועידה החשובה ביותר שמארגן האו"ם בתחום הסביבה, ועידה שבכל שנה מתקיימת במדינה אחרת, ומשום חשיבותה "אסור שמיקום הוועידה יפגע בהצלחת ישראל בתחום, וברור שהיעדר נציגות ישראלית בכנס תגרום לפגיעה שכזו".

במשרד מציינים כי הוועידה נועדה לקדם תכנית פעולה לעצירת ההתחממות העולמית של כדור הארץ במטרה לגבש הסכם בינלאומי בנושא. עוד מציינים ומזכירים כי "בשנים האחרונות מוביל ארדן מטעם ישראל את הניסיון להגיע להסכם עולמי להפחתת גזי החממה, ובשל כך ישראל בלטה במאמציה לקידום הנושא".

מנגד בתגובת משרד ראש הממשלה בשם השב"כ נאמר כי הנושא עדיין בבדיקה ולפי שעה אין הנחייה מוחלטת למנוע את צאת השר לועידה.