ממשלות השתיקו את העוול לפליטים היהודיים

בירושלים מתקיים כנס בינלאומי על העוול שנגרם ליהודי ערב, עוול שהושתק בעולם, אך גם ממשלות ישראל העדיפו להדחיקו ולהשתיקו.

שמעון כהן , כ"ג באלול תשע"ב

דייקר במהלך הכנס
דייקר במהלך הכנס
פלאש 90

אמש (ראשון) נפתח בירושלים כנס מיוחד העוסק בסוגיית הפליטים היהודים מארצות ערב, סוגיה שהושתקה גם בעולם וגם בידי ממשלות ישראל מזה עשרות שנים.

הכנס מתקיים בניצוחו של הקונגרס היהודי העולמי יחד עם משרד החוץ והמשרד לאזרחים ותיקים.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם מנכ"ל הקונגרס העולמי היהודי, דן דייקר, על הכנס ומטרותיו.

בראשית הדברים מבהיר דייקר כי היעד הוא הבאת צדק עבור כתשע מאות אלף פליטים יהודים שהפסידו את נכסיהם במרוצת השנים משנת 48' ועד 67'. היעד המרכזי הוא העלאת הסוגיה לסדר היום הבינלאומי וחיזוק התודעה בעולם לקיומו של העוול החמור שנגרם ליהודים הללו.

דייקר מזכיר בדבריו כי למעמדם של הפליטים היהודיים קיים עיגון משפטי גם בחוקר הבינלאומי. זאת לאחר שבשנת 57' הכיר האו"ם בהם כפליטים שיש למצוא מענה למצבם. אחרי שנת 67' הזכיר האו"ם שיש צורך למצוא פתרון לכל בעיית הפליטים ולא ערך הבדלה בין הערבים ליהודים, כך גם בכל היוזמות המדיניות של שנות התשעים, מציין דייקר אך מוסיף כי מסיבות שונות העולם היהודי לא הזכיר די את הסוגיה.

באשר לטענה שהעם היהודי הסדיר את מעמדם של הפליטים היהודיים בקליטתם הטובה בישראל, ולעומת זאת הפליטות הערבית הונצחה על ידי מדיניות ערבית כוללת, עובדות המותירות לכאורה רק את הערבים תחת המינוח פליטים, אומר דייקר כי אמנם טענות מסוג זה נשמעות, אך בפועל העולם אינו מקבל זאת, וראייה לכך ניתן למצוא בנאומו של ביל קלינטון בשנת 2000, נאום בו הזכיר בעצמו את הפליטים היהודיים כסוגיה שיש לפתור אותה.

"ממשלות ישראל לא קידמו את העניין. נגררנו לנרטיב הפלשתיני", אומר דייקר ומציין כי עם ישראל שלו זכויות בנות 3000 שנה על ארצו איבד ומאבד זכויות רבות ושונות בשל מדיניות ישראלית זו.

לשאלת המניע שהוביל ממשלות להתעלם מהסוגיה, הוא מזכיר את "תקוות השווא", כלשונו, שהפלשתינים ינהגו כפרטנר ראוי לשלום במידה והנושא יודחק, אך בפועל הדברים הובילו לתוצאה הפוכה, ישראל הפכה בעיני העולם למעין ארגון הדוחק את זכותו של אש"ף למדינה משלו, וזכויותיה שלה נעלמו והתפוגגו בפני הקהילייה הבינלאומית. "אנחנו רוצים להשיג שוויון מסוים גם במישור הדיפלומטי".

בין השאר יוצגו במהלך הכנס עדויותיהם של יהודים על הרכוש שנגזל, כך גם מומחים מהארץ ומהעולם יחוו דעתם כיצד לנהוג בסוגיה כדי להעלות אותה לסדר היום הבינלאומי, לעודד חקיקה והצעות לסדר בפרלמנטים שונים בעולם ברוח דרישת הצדק העולה מהכנס.