יצהר: שני מבנים נהרסו הלילה

כוחות גדולים של צבא ומשמר הגבול הרסו הלילה שני מבנים במאחז "הסרוגה" מדרום ליצהר, תוך שימוש באלימות קשה נגד תושבי המקום.

ניר הר זהב , ט"ז בחשון תשע"ג

המבצע הלילה
המבצע הלילה
דוברות יצהר

כוחות גדולים של צבא ומשמר הגבול הרסו הלילה סמוך לשעה 3 וחצי שני מבני אבן במאחז "הסרוגה" מדרום ליצהר.

המקום הוקם לפני כחצי שנה מחדש, לאחר שעלה וננטש מספר פעמים בשנים הקודמות.

דובר הישוב יצהר מסר כי שוטרים כלאו את השומר בעמדת השמירה בכניסה ליישוב ולקחו ממנו את הפלאפון. ציר הכניסה ליישוב נחסם, ותושבים שחזרו מעבודתם בשעת לילה מאוחרת, נאלצו ללכת לביתם רגלית. כשפנו התושבים למוקד החטיבה, הוסבר להם שמדובר בתרגיל בלבד.
 
הרווקים שישנו במבנה האבן נאזקו, ומכשירי הטלפון שלהם הוחרמו. נוהל דומה הופעל גם בפנימיות ישיבת "עוד יוסף חי" שביצהר, על מנת למנוע את הגעתם למאחז.

הדובר הוסיף כי צלמים שניסו להגיע ולתעד את ההרס והאלימות, הותקפו על ידי שוטרים. ראשו של אחד הצלמים הוטח שוב ושוב בעמוד ברזל ותוכן מצלמתו נמחק.

לאחרונה פנה צה"ל ליישוב יצהר, בבקשה לאפשר הכנסת מגורונים לתחומו שישמשו עבור מגורי חיילים, המוצבים בעמדה ליד הכפר עצירא אל קבלייה הסמוך ליצהר.

ביצהר מצביעים על מפקד חטיבת שומרון, שהצהיר בשיחה עם תושבים לפני מספר חודשים כי פנה לממונים עליו ודרש את הריסת המאחז שנהרס הלילה. "אין ספק שהבית שנהרס ייבנה מחדש", אומרים ביצהר, "אך לבנות מחדש את היחסים החמים עם הצבא ייקח זמן רב יותר".

בצה"ל טוענים כי לאחר הפינוי ידו תושבים אבנים לעבר כוחות הביטחון ואף גילגלו צמיגים בוערים. עוד נמסר כי כ-15 מתיישבים החלו לרדת לכיוון הכפרים הפלסטינים באזור במחאה על ההרס.