מדוע 'העץ של הרצל' ו'שדרת הנשיאים' מוזנחים?

בבית ספר שדה 'שער הגיא' מנסים לשמור על האתר ההיסטורי ולא מבינים מדוע המדינה מזניחה את האתר שזכה לביקורם של נשיאיה.

ישי קרוב , כ"א בחשון תשע"ג

העץ של הרצל
העץ של הרצל
בית ספר שדה שער הגיא

בבית ספר שדה 'שער הגיא' לא מבינים מדוע מדינת ישראל מזניחה את 'העץ של הרצל' ושדרת הנשיאים הנמצאים במוצא.

'העץ של הרצל' הוא עץ שנטע חוזה המדינה, בנימין זאב תאודור הרצל, בשעה שהגיע לביקור בארץ ישראל בעקבות הקיסר הגרמני וילהלם השני.

לאחר פטירתו, הפך העץ לאתר הסטורי ותיירותי, אך הוא לא האריך ימים לאחר שנגדע בשנת 1915 בידי הערבים. הגדם של העץ הושם בתוך כלוב מסורגים וזכוכית על-מנת להגן עליו.

במהלך השנים הגיעו למקום ראשי היישוב היהודי ולאחר מכן ראשי המדינה ונשיאי ישראל עד חיים הרצוג ונטעו במקום עצי ארז בשדרה שנקראת על שמם - 'שדרת הנשיאים'. 

כחלק מהמאמצים להעלות את המודעות לשמירת האתר, קיימו לאחרונה בית ספר שדה ו'עמיתים לטיולים' סיור לרגל 114 שנים לנטיעת העץ על ידי הרצל. המטיילים נחשפו למראה המוזנח של המקום והם קראו למצוא פתרון שיכבד את סמלי הציונות.

אביחי ברג שהדריך את הסיור ציין: "היום באנו 'לחבק' את עץ הרצל, והכרזנו שציונות - היא לא מילה גסה. דא עקא, בשנים האחרונות נהרסו מבני בית ההבראה ההיסטורי 'ארזה' ששכן במקום, לטובת פרוייקט בניה. העץ של הרצל ושדרת הנשיאים ננטשו והוזנחו בלב אתר בניה סגור לקהל הרחב".

מנהל בי"ס שדה שער הגיא, אבי קהתי, אמר "אנו מקוים בעזרת פעולות הסברה ופניה לגורמים משפיעים, לשפץ ולחדש את המקום ולתת לו את הכבוד הראוי בהיסטוריה של הציונות".