עימותים בין כוח מג"ב לתושבי אש קודש

תושבי אש קודש ניסו לחסום פלסטינים שהגיעו ליישוב לעבודות חריש באישור צה"ל. עימותים קשים פרצו וכוח מג"ב היכה את המתיישבים.

אורנית עצר , י"ט בטבת תשע"ג

כוחות מג"ב הותשובים הבוקר באש קודש
כוחות מג"ב הותשובים הבוקר באש קודש
צילום: סוכנות תצפית


צילום: סוכנות תצפית

עימותים פרצו הבוקר (שלישי) בין כוח מג"ב לתושבי אש קודש בגוש שילה שבבנימין.

תושבי אש קודש הגיעו למקום על מנת למנוע חריש של פלסטינים בשטחים אותם מעבדים התושבים כבר שנים רבות. בעקבות כך התפתח עימות בין אחד התושבים לערבי. התושב שנפצע נעצר באלימות על ידי כוח מג"ב במקום תוך שימוש בגז מדמיע. התושב טופל במקום על יד פרמדיק של מד"א.

כוח מג"ב במקום תקף את המתיישבים באלות וגז מדמיע על מנת להדוף אותם מאזור החריש בתוך שטח היישוב. התושבים טוענים כי הכוחות השתמשו בגז מדמיע גם לעבר אמהות עם תינוקות בני שנה בידיים. 

"כוחות מג"ב מתנהלים בצורה שערורייתית, תוקפים יהודים מונעים טיפול רפואי, יורים גז מדמיע על אמהות עם תינוקות ותוקפים באלות", אמרו התושבים.

התושבים מספרים כי צה"ל הודיע אמש למזכירות היישוב כי החל מהבוקר (שלישי) למשך שלושה ימים יורשה לפלסטינים להיכנס לכל השדות שמסביב לאש קודש לחרוש, ולהתקרב עד לגבול הישוב. התושבים החליטו למנוע את החריש בגופם ולחסום את כניסת הערבים לשטח. בעקבות כך פרצו העימותים.

התושבים מאשימים את אלוף פיקוד המרכז באירועים, "האירועים האלו חוזרים ונשנים ועלולים לעלות בסופו של דבר בפגיעות משמעותיות יותר וחלילה לפגיעות בנפש, אנו מצפים מהממשלה לקחת אחריות לפטר את אלוף הפיקוד ניצן אלון באופן מיידי ולשלוח אלוף אחר שזוכר שתפקידו להגן על אזרחי המדינה ביו"ש ולא לתקוף אותם".

מדובר היישוב אש קודש נמסר בתגובה: "היום, בפעם הראשונה מזה עשור, מח"ט בנימין מאפשר לפלסטינים להתקרב עד לישוב למשך שלשה ימים, לתצפת ולאגור מידע על הישוב במסווה של חרישה". 
 
"המהלך של הצבא לאישור הגעת הפלסטינים לשטחי היישוב נעשה ללא תיאום עם תושבי הישוב, למעט ההודעה של הרגע האחרון עליה לא יכולנו להגיש ערעור בגלל השעה המאוחרת. היישוב אש קודש רואה במהלך זה פגיעה חמורה בביטחון היישוב ובתושביו.
 צר לנו שממשלת נתניהו פועלת באופן שפוגע בביטחון המתיישבים, ומסכנת את שלומם בתזמון החשוד כנגוע בשיקולי ערב בחירות.
חקלאי הישוב והאזור ימשיכו לעבד את הקרקע ולבסס את ההתיישבות באזור למרות הקשיים והמכשולים", נמסר.

יו"ר ועד מתיישבי בנימין איציק שדמי אמר בתגובה "זה לא מקרה ראשון באזור של השתלטות על שטחים. זוהי הכנה לאינתפאדה השלישית וכדאי שמערכת הביטחון תתכונן בהתאם ולא תגן על השתלטויות שעוד יעלו לנו ביוקר".