שומרון בבריסל - אירופה חושבת פעמיים

מוא"ז שומרון מקיימת מגעים עם בכירי ממשל באירופה במטרה לצמצם את החרם, לייבש מימון לארגוני שמאל קיצוני ולהלחם את מלחמת ההסברה

דבורה גינזבורג, בריסל , כ"ה בניסן תשע"ג

'מגן השומרון' לחבר הפרלמנט האירופי
'מגן השומרון' לחבר הפרלמנט האירופי
יחידת קשרי חוץ - מועצה אזורית שומרון

יום רביעי, חמש בערב, טרקלין האירוח באחת הקומות העליונות של בניין הפרלמנט האירופי, בריסל.

זה עתה הסתיימה הפגישה החמישית וגרשון מסיקה, ראש המועצה האזורית שומרון או כפי שהוא מכונה בפי מארחיו "מושל השומרון" (The Governor of Samaria), נראה מותש. "זה לא התפקיד שלי בכלל", הוא אומר לנו פתאום בגילוי לב, "זו לא עבודה של רשות מקומית אלא של הממשלה. אבל כשבאים לשרוף לך את הבית אתה חייב לפעול. אני חש תסכול עמוק מכך שאני צריך להתעסק בזה בכלל. בעולם מתוקן אני צריך לדאוג לכבישים, לתשתיות, לביוב. איזה ראש רשות בישראל צריך להיות גם שר החוץ של המועצה שלו?!" הוא תוהה.

ההתבטאות הלא מתוכננת הזו של מסיקה מתמצתת בקצרה את המטרה שלשמה נוסעים מסיקה וסגנו יוסי דגן כבר שנתיים ברחבי אירופה - יחסי חוץ, או בלשונו של דגן "מלחמת הסברה". הם נפגשים עם חברי פרלמנט ובכירי ממשל ממדינות שונות בניסיון למנוע פגיעה בהתיישבות, ונאבקים בחרם שהטילו חלק מהמדינות על תוצרת ישראלית מהשומרון. הם גם נלחמים בדה-לגיטימציה שעושים ארגוני השמאל להתיישבות, על ידי ניסיון לייבש את מקורות המימון שלהם באיחוד האירופי. המימון לנסיעות התכופות מגיע ברובו מתורמים בחו"ל, מסבירים במועצה.

צילום: מוא"ז שומרון

מטה משותף נגד החרם

הביקור האחרון של נציגי השומרון בבריסל, אליו התלווינו לפני כשבועיים, התמקד במפגשים עם חברי הפרלמנט של האיחוד האירופי וכלל גם פגישות עם חברי הפרלמנט הפלמי שאירחו את חברי המשלחת לארוחת צהריים כשרה למהדרין. המטרה בביקור הפעם הייתה גיוס חברי פרלמנט למטה בינלאומי משותף שיילחם נגד החרם והדה-לגיטימציה על יו"ש ומדינת ישראל, וגם יפעל לעצירת - או לכל הפחות לצמצום - מימון ארגוני השמאל הקיצוני בישראל על ידי מוסדות האיחוד האירופי.

בשעות היום לובי הכניסה הראשית למשרדי ה'יוניון פרלמנט', הפרלמנט של האיחוד האירופי, מלא בעשרות אם לא מאות נציגים של מדינות וארגונים, מכל הצבעים ובמגוון תלבושות, שהגיעו מכל רחבי העולם לבקש כסף למימון פעילותם. נציגי השומרון לעומתם, מקפידים שלא לבקש ולא לקבל מימון מהאיחוד האירופי, בין השאר על מנת שלא לתת להם פתח להתערבות בקבלת ההחלטות. המטרה העיקרית של מסיקה ודגן, כאמור, היא לייבש את צינורות המימון.

מי שהסתמן בביקור כאחד הידידים הגדולים ביותר להתיישבות היה ד"ר פיורלו פרוברה, הנציג האיטלקי וסגן יושב ראש ועדת החוץ בפרלמנט, שכבר קשר קשרים עמוקים עם מסיקה ודגן, ביקר בעצמו בשומרון ואף אירח באיטליה משלחת מהשומרון. הוא גם תיווך והכיר לחבריו הישראלים עוד כמה מחבריו בפרלמנט.

בפגישה איתו מדבר פרוברה בכעס על תקציבים שהעביר האיחוד האירופי לסוכנות האו"ם לפליטים אונר"א, שבסופו של דבר הגיעו לחמאס. "ניסיתי לעצור את התקציב לאונר"א בוועדת החוץ של האיחוד, ביקשתי הבהרות ודרשתי לדעת לאן בדיוק הולך הכסף. בסופו של דבר הועבר התקציב כי אני לא הרוב", הוסיף בצער.

בפגישות הבאות מדברים נציגי השומרון על המצב ביהודה ושומרון, על אירועי הטרור המתגברים, ומזכירים את אדל ביטון הקטנה שנלחמת על חייה לאחר שנפצעה בפיגוע אבנים. הם מספרים גם שבאזור התעשייה ברקן עובדים 3,000 פועלים ערבים תושבי יו"ש לצד 3,000 יהודים. "הדו-קיום שכולם שואפים אליו מתקיים רק אצלנו, בברקן", הם מצהירים. בהמשך הם מדברים על השפעת החרם על הדו-קיום בברקן, שגרם לשני מפעלים לעזוב את אזור התעשייה המשגשג.

מסיקה ודגן מזכירים שבישראל הנטייה הפוליטית הדומיננטית היא מרכז וימינה, ומתגאים בקשריהם העמוקים עם מפלגות השלטון החדש, הליכוד והבית היהודי. את ארגוני השמאל הקיצוני הם מאשימים בייצור מהומות על מנת להנציח את הסכסוך, ועל הרשות הפלסטינית הם אומרים שהכסף שמעביר אליה האיחוד האירופי מממן בעיקר מרצדס לבכירי הרשות, שמותירים את התושבים הערבים בשטחי יו"ש רעבים ללחם.

אחת הפגישות שהוגדרה כהישג עצום בעיקר בעצם קיומה נערכה עם אלמר ברוק, נציג גרמניה בפרלמנט, יו"ר ועדת החוץ של הפרלמנט האירופי, אשר מנהל את תמיכת האיחוד האירופי בארגונים הבלתי ממשלתיים. בפגישה ציטט ברוק מידע מוטעה על השומרון שהועבר אליו דווקא על ידי ארגונים ישראליים, מה שכמובן תוקן לאלתר. עם סיום הפגישה הבטיח לבקר בישראל בקרוב.

אחת הפגישות המעודדות יותר נערכה עם אדריאן סווריאן, נציג רומניה בפרלמנט, לשעבר שר החוץ הרומני, שהציג עצמו כאוהד גדול של ישראל. "אני בא משטפנשט, יש שם רבי גדול", סיפר בגאווה, "יש לי הרבה חברים יהודים בעיר, ואני גאה בהם ובתרבות היהודית. אני אגב לא יהודי, אבל אף אחד לא מושלם", הוסיף בחיוך. בהמשך התייחס סווריאן לטענה שמיליארדי אירו הועברו לטובת ארגוני שמאל קיצוניים, שפעילותם כלל אינה משרתת את האיחוד ופוגעת ברעיון הדו-קיום. "אין ספק שהמדיניות שלנו בחלוקת הכספים היא רעה", הוא מודה, "הם לוקחים את הכסף שלנו ועושים מה שהם רוצים. אנחנו לא מודעים, נותנים כסף ולא מבררים לאן הוא הולך".

בהתייחסו לסוגיית הרשות הודה הנציג הרומני: "יש מעורבות לא טובה של האיחוד ביחסי החוץ שלכם, אבל אנחנו מייצגים את כלל התושבים, יהודים וערבים, ורוצים שכולכם תהיו מאושרים. הגישה פה באיחוד היא שאנחנו נחליט ואתם תבצעו, אבל אני חושב שהיא צריכה להיות הפוכה".

דגן מסביר לנו שגם מי שמציגים עצמם כאוהבי ישראל, כמו הגרמנים למשל, תומכים בנסיגה לקווי 67' ובכך בעצם בנסיגה משטחי יהודה ושומרון. לדידו, עובדה זו נובעת בעיקר מבורות וישנם רבים ששינו את דעתם והפכו לתומכי ההתיישבות בעקבות המפגש עם אנשי השומרון.

בפגישה אחרת הציג מארק שיוויץ, הנציג הפולני באיחוד וחבר ועדת החוץ, עמדה מעניינת לגבי הסכסוך הישראלי-ערבי: "הסכסוך הזה ישן כימי ההיסטוריה. קראתי על ההיסטוריה של ירושלים ובכל עמוד מישהו נרצח. אז אולי בפרספקטיבה היסטורית מה שקורה לכם עכשיו לא כזה גרוע...". בהתייחסו לדה-לגיטימציה כלפי ישראל אמר שיוויץ: "אני לא תמים ורואה שהאויבים שלכם אוהבים להציג תמונה של 'החייל הרע נגד הפלסטיני המסכן', אבל אני יודע שזו לא המציאות". בסיום הפגישה הוסיף שיוויץ בכנות: "אני שמח על ההזדמנות להכיר מתנחלים, אף אחד לא עשה את זה קודם".

"סימון המוצרים – שערורייה"

מפגש אחר, קצת פחות נחמד, היה עם הנציג האנגלי צ'רלס טנוק, שהיה קצת קריר ומתנשא. "המדינה שלכם קטנה אבל בחדשות היא מצטיירת גדולה מאוד", פתח וגרר את חברי המשלחת להראות לו את השומרון במפה שהייתה תלויה על הקיר בחדר הסמוך. בהמשך התייחס לסוגיית החרם על מוצרים מיהודה ושומרון והחרם האקדמי באנגליה נגד ישראל, ואמר כי הוא מתנגד לשניהם. עם זאת הוסיף כי החרמת מוצרים מיו"ש היא סוגיה משפטית ולא פוליטית. זאת כיוון שמוצרים אלה לא יכולים ליהנות מהטבות המכס שמהן נהנים מוצרים המיוצרים בתוך הקו הירוק. בהמשך השתכנע כי עליו למצוא פתרונות יצירתיים יותר שיענו על דרישת האיחוד האירופי לדו-קיום.

לעומתו, חבר הפרלמנט האירופי פיליפ קלאייס, שנחשף בפגישה לנתונים שהציגו לו אנשי השומרון, התבטא בחריפות רבה: "אני סבור שזו תהיה שערורייה אם האיחוד האירופי יחליט לסמן מוצרים מההתנחלויות. זה יפגע קודם בפלשתינים שעובדים שם, ויוכיח שלאיחוד האירופי לא באמת אכפת מהאנשים הללו. אנחנו מעוניינים לראות פלשתינים וישראלים שעובדים יחד, וכנראה שאלו המכונים 'מגיני הפלשתינים' אינם מעוניינים בטובתם של הפלשתינים אלא בניהול מדיניות אנטי ישראלית".טוען....

המפגש עם חברי ועדת החוץ של הפרלמנט הפלמי התנהל בצורה חברית וחיובית. מסיקה ודגן נשאו נאומים בפני חברי הוועדה ודיברו על מקומו של השומרון בהקשר התנ"כי וההיסטורי וההתנכלויות של הרש"פ וארגוני השמאל להתיישבות. מסיקה אמר בדיון: "באירופה מתפתחת מגמה מדאיגה של דה-לגיטימציה של ישראל בכלל ושל מפעל ההתיישבות בפרט. החרמת המוצרים עלולה דווקא לגרום לאלפי פלשתינים שעובדים במפעלים אלו לאבד את מקור פרנסתם". דגן אמר: "מדינת ישראל היא הסכר האחרון המונע מהאסלאם הרדיקלי לשטוף את כל אירופה. אין אפשרות לקיים את מדינת ישראל ללא אחיזה ברוב השטח שלה מהים עד הנהר, שזהו השומרון. עליכם לזכור שמדינת ישראל נקראת בפי המוסלמים 'השטן הקטן'. השטן הגדול הוא אתם – המערב בראשות ארצות הברית ומדינות אירופה".

לנציגי השומרון ולמארחיהם בפרלמנט הפלמי יש אינטרס משותף - מאבק במוסלמים אשר מנסים להשתלט על שטחים לא להם. המארח, פיליפ דה וינטר, עומד בראש מפלגת הימין המובהקת 'ולאמס בלאנג' ("האינטרס הפלמי") אשר מנסה להילחם באסלאם המתפשט באירופה. משרד החוץ הישראלי אגב נמנע מלקיים קשר עם המפלגה, בשל הגדרתה כימנית קיצונית, אולם מסיקה ודגן מתעקשים שלא מדובר במפלגה אנטישמית. הם אף מצרים על כך שגופים רשמיים בישראל מעדיפים לחזר אחר מפלגות השמאל באירופה, שכבר מזמן משתפות פעולה עם האינטרס הערבי בלבד. "יש הסכמה בקרב קהילות יהודיות רבות באירופה שהאנטישמיות של השמאל ששולט באירופה גדלה לאין ערוך מפוטנציאל דומה במפלגות הימין", הם מסבירים, "הפגישות שלנו באירופה נערכות בעיקר עם נציגי מפלגות הימין והשמרנים. מפלגות השמאל באירופה כבר אבודות ומכורות לרשות".

הניגרים בידינו

החברות בין הגורמים הבינלאומיים למועצת השומרון היא הדדית, ועד כה התארחו בשומרון למעלה משישים חברי פרלמנט מאירופה שהצטרפו לחמישה חברי קונגרס אמריקנים.

המועצה האזורית שומרון חתומה על לא מעט הישגים בזכות פעילותה בעולם, ואפילו הצליחה לעצבן את הרשות הפלשתינית. בקיץ שעבר, לאחר הביקור הראשון של מסיקה בפרלמנט בבריסל ונאומו בפני ועדת החוץ, פנה "משרד החוץ" ברשות הפלשתינית לחברי הפרלמנט במכתב רשמי וביקש מהם לחדול מהקשר עם ראש המועצה. במכתבם כינו אנשי הרשות את מסיקה "טרוריסט" וטענו כי מתן במה למסיקה בפרלמנט הוא מעשה חסר תקדים, ובא בניגוד בוטה לעמדה המסורתית של האיחוד האירופי ומוסדותיו כלפי העם הפלשתיני, במיוחד אלה המתייחסים לבנייה בהתנחלויות. המכתב מסתיים במשפט המעיד על חשש בהנהגת הרשות משינוי אסטרטגי: "משרד החוץ מקווה כי ההזמנה חסרת התקדים הזאת אינה מייצגת גישה חדשה של אירופה בהתמודדות עם שאלת פלשתין".

הישג נוסף נרשם לטובת השומרון כאשר ניגריה שינתה את עמדתה והחליטה להימנע בהצבעה במועצת הביטחון של האו"ם בשאלת המדינה הפלשתינית. היה זה חודש אחרי שהאפיפיור האפריקני אנוך אדויבוי ביקר בשומרון בהזמנת מסיקה ודגן. אדויבוי נחשב למנהיגם הדתי של כמאה מיליון מאמינים שחורי עור באפריקה, באירופה ובאמריקה, וגם נשיא ניגריה גודלאק ג'ונתן נחשב לתלמידו המובהק. קודם לביקורו של אדויבוי, קיים מסיקה בליווי משלחת ביקור מקדים בארצו של האפיפיור, ניגריה, ביקור שכלל פגישות מדיניות עם אנשיו של נשיא ניגריה והשתתפות בעצרת תמיכה בישראל במעמד שלושה מיליון מאזרחי ניגריה.

האפיפיור סייר ברחבי השומרון, התרשם מהיישובים ומהחקלאות ואף הבטיח שניגריה תעמוד לצד ישראל. כעבור חודש התקיימה ההבטחה.

מסיקה ודגן מביעים מורת רוח מפעילות אנשי משרד החוץ בחו"ל, כאשר השיח שלהם עם אירופה מתמקד בהישגים כמו המצאת הטפטפות, ייצוא של דוגמניות מצליחות ומודרניזציה מתקדמת. "השיח צריך להיות שיח של זכויות", הם אומרים, "צריך לתת תשובה לנציגי הרשות שמדברים רק על דבר אחד – 'זה שלנו'. צריך לענות בשפה שלהם ולהוכיח שזה לא נכון".