ראיון מיוחד
תקציב הישיבות, הקפאת הבנייה ויוקר המחייה

השר בנט לערוץ 7: ישיבות הציונות הדתית לא יפגעו. אין פתרון לסכסוך עם הערבים. לא נקבל מציאות בה אין מכרזים ביו"ש לאורך זמן.

עוזי ברוך וחזקי ברוך , כ' בתמוז תשע"ג

שלא נשכח להגן על עצמנו. בנט
שלא נשכח להגן על עצמנו. בנט
פלאש 90

נפתלי בנט מסכם 100 ימים
נפתלי בנט מסכם בקצרה 100 ימים בממשלה

בראיון מיוחד לערוץ 7 מתייחס יו"ר 'הבית היהודי', שר הכלכלה נפתלי בנט לשורת סוגיות על סדר היום במלאת מאה ימים לכהונת הממשלה.

השר בנט מתייחס כבר בפתח הדברים לתחושה בציבור לפיה המפלגה כשלה בשורת סוגיות בהן הקפאת הבניה ביו"ש ובירושלים, סאגת המרוץ לרבנות הראשית, תקציב הישיבות יורד וסוגיות נוספות. עם זאת לדבריו הממשלה הנוכחית הספיקה לעשות במאה ימי כהונתה הראשונים את מה שלא הספיקו ממשלות אחרות לעשות בארבע שנות כהונה.

"אני מסתכל על כל עם ישראל", הוא מדגיש." העברנו רפורמה בענף המלט שניסו לקדם במשך חמישים שנה ופחדו עד כה לשבור בו את המונופול, פתחנו את השמים, פתחנו את שירותי הדת כדי להקל על הציבור. זו ממשלה טובה בסך הכול למרות תקופה ההרצה הלא פשוטה".

'איבדתי את הפריבילגיה לדאוג רק ליהודה ושומרון. צריך לדאוג לכל המדינה'

בהתייחסו לסוגיית הקפאת הבנייה ברחבי יו"ש אומר השר בנט כי "אכן יש בניה פחותה. באזור הכפרי יש בניה בהיקפים טובים. יש בניה באזור אפרת, אריאל ואזורים אחרים. עם זאת נכון שלא יוצאים מכרזים חדשים, ולא נקבל מצב כזה לאורך זמן. אנחנו פועלים, ולא בכל דבר אנחנו פועלים בצעקות. יש פעילות והיא נעשית בשקט. בסך הכול אני מאוד שמח על ההישגים בטווח זמן מאוד קצר. הודענו השבוע על הפחתת שכר הלימוד בציונות הדתית בין 25 ל-49 אחוזים ועוד".

נכנסנו להגה המדינה, שלושתנו, אנחנו לפיד ורה"מ. הממשלה תלויה בשלושתנו. מה שמטריד אותי כל בוקר הוא שיש כאן אנשים שחיים מ-6600 שקלים בחודש ופחות מכך. זו מציאות לא מתקבלת על הדעת. זה מצב אנטי ציוני. לא יכול להיות ששני בני זוג נורמטיבים הולכים לעבודה ולא מצליחים לנשום במדינה. חוג ומחשב לילד זה לא פינוק. אני רואה כיעד למצוא כיסי יוקר מחיה ולפתור אותם. אנחנו מקדמים את חוק המזון. הורדנו היטלים. הדברים הללו קריטיים כמו הדברים האחרים שחשובים לנו. גם סוגיית יהודה ושומרון חשובה, אבל בכל יום יש בפני לפחות עשרה נושאים חשובים כאלה".

בתפקידי הקודם כמנכ"ל מועצת יש"ע היה לפני רק עניין יהודה ושומרון. איבדתי את הפריבילגיה הזו. אנחנו לא יכולים לחשוב רק על זה. מנגד היחידים שחשוב שיפעלו בנושא הזה הם אנחנו כי אחרים לא יעשו זאת. זו התפיסה שמכוונת אותי – מה נכון לכל עם ישראל, ויש לכך השלכות. כשמתיימרים להנהיג את עם ישראל צריך להנהיג את כל עם ישראל משלומי, בית אל, תל אביב וכל מקום אחר".

'כאבו לי דברי הרב עובדיה על הרב סתיו, אבל צריך שלא להשיב ולהמשיך הלאה. הם אחים'

בסוגיית ההתמודדות עם תפקיד הרב הראשי הבא, מדגיש בנט, כי מפלגתו עושה ככל יכולתה לקידום מועמדותו של הרב סתיו "שהוא גם תלמיד חכם, גם רב שמקרב לבבות ועושה קידוש ה' במשך עשרות שנים. האם זו הסוגיה המרכזית שעל שולחננו? לא. יש עוד הרבה סוגיות לא פחות חשובות. יש  סוגיית היחס לסוריה, סוגיית צמצום העוני, שיפור מערכת החינוך ועוד ועוד. כל אלה חשובים לא פחות מזהות הרב הראשי. אני מאוד מקווה לבחירתו של הרב סתיו והבאנו את מועמדותו להצבעה בסיעה. הנושא מאחורינו ונעזור ככל שנתבקש, אבל יש עוד עניינים רבים שצריך לקדם ולהתקדם הלאה".

בהתייחסו לדברי הרב עובדיה יוסף נגד הרב סתיו אומר בנט כי חש כאב רב למשמע הדברים. "מדובר בגדול דור. אני מעריך מאוד את הרב עובדיה. הוא פוסק אדיר ומאוד כאב לי הדבר הזה. אנחנו צריכים שלא להשיב מלחמה. הם אחים. אנחנו צריכים להמשי
אין פתרון לסכסוך. אם יש לך חלילה ילד חולה בסכרת תצטרך כל החיים להזריק לו אינסולין כדי להשאיר אותו בחיים אם תנסה להתחכם יותר מדי ותנסה לבצע בו טיפולים מסוכנים עוקפי אינוסלין אתה עלול להרוג אותו. יש מחלות מסויימות שמצריכות חיים עם תרופה כחלק מהשגרה
ך הלאה".

'ישיבות הציונות הדתית לא יפגעו מעבר לרמת הקיצוץ בשאר המדינה'

סוגיה נוספת שעלתה בשיחה עם בנט היא הקיצוץ הצפוי בעולם הישיבות. "לגבי הישיבות – ישיבות ההסדר והגבוהות לא תיפגענה. אנחנו עובדים כעת על ה'איך', אבל ניתן לקבוע שהן לא תיפגענה לא בתקציב ולא באורך השירות. יהיה קיצוץ אבל כמו בשאר המדינה, שניים או שלושה אחוזים ולא מעבר לכך".

'מו"מ מדיני? צריך להבין שלא לכל דבר יש פתרון, ולחיות עם זה'

בהמשך הדברים התייחס השר בנט גם לסוגיה המדינית ולדבריו האחרונים נגד התהליך המדיני. בנט מסביר וקובע כי כאשר מנסים לכפות פיתרון על מצב שאינו פתיר מחמירים את המצב. "באוסלו חשבו שמצאו פיתרון למצב שהוא בלתי פתיר. הם הרי לא יכירו בנו. כשניסו לכפות פיתרון הביאו ללמעלה מאלף הרוגים. צריך להבין שלא הכול פתיר. יש נטייה לפתרוניזם, ולא. לא הכול פתיר".

"אנחנו בשכונה לא פשוטה. איראן משתלטת על כל המרחב, סוריה לבנון ועזה, ורק ישראל חוצצת בסהר האיסלאמי הזה. מה שמאפשר את חיינו כאן הוא שתי מילים: 'להיות חזק', להיות חזק כלכלית ולהיות חזק ערכית. אם נהיה חזקים נהיה פה. יש היום רצון למו"מ שהממשלה הצהירה עליו. אנחנו יודעים לאיזו ממשלה נכנסנו. האופציה הייתה להישאר באופוזיציה נטולי השפעה והבהרנו באילו פרמטרים אנחנו מוכנים להיות בממשלה. שידברו כמה שהם רוצים, כשיביאו את השלום בארגז נדבר. הפרמטרים הם שאנחנו לא משלמים מחיר תמורת עצם קיומו של מו"מ, ושניהול המו"מ יהיה במקביל על כל הסוגיות ביחד. לא קודם על גבולות ואחר כך על הכרה במדינה יהודית. עם שתי הקביעות הללו אין לי שום בעיה. שידברו כמה שהם רוצים".

בנט שב ומציין את תכניתו המדינית, התכנית אותה כינה 'תכנית ההרגעה' שנועדה כלשונו "לאפשר לנו לחיות עם הסכסוך". בנט מדגיש כי למציאות הקיימת אין פיתרון ויש להתרגל לעובדה זו, "אם יש לך חלילה ילד חולה בסכרת תצטרך כל החיים להזריק לו אינסולין כדי להשאיר אותו בחיים אם תנסה להתחכם יותר מדי ותנסה לבצע בו טיפולים מסוכנים עוקפי אינוסלין אתה עלול להרוג אותו. יש מחלות מסויימות שמצריכות חיים עם תרופה כחלק מהשגרה". לדבריו, תוכניתו המדינית כוללת סיפוח של שטחי C הכוללים ארבע מאות אלף יהודים וארבעים אלף ערבים שיקבלו אזרחות.

לדבריו המציאות הדמוגרפית מלמדת ש"הזמן פועל לטובתנו". זאת על סמך נתוני ילודה המלמדים שלפני עשרים שנה היה יחס הלידות 1:2 ליהודים לעומת הערבים, וכעת המציאות היא 1:3. "הקמת מדינה פלשתינית מעבר לסיכון הביטחוני תביא לאסון דמוגרפי כי אליה ישאבו פליטים מסוריה וארצות ערב אחרות ויציפו את יהודה ושומרון ומיד תהיה זליגה לעבר הקו הירוק. הם יעמדו על הגדר וישאפו הביתה, לכיוון רמלה, חיפה ושאר הערים במרכז".

בניגוד לדברי חבר הכנסת דנון סבור בנט שנתניהו אכן מאמין שהרע במיעוטו הקיים הוא השאיפה למדינה פלשתינית ריבונית מפורזת. "אני מאמין לו שהוא אכן כך רואה את פני הדברים", אומר בנט. "הוא חושב שבסוף זה יהיה הפיתרון".

'נתניהו מנהל היטב את ענייני המדינה. הוא קשוב ומעמיק. הממשלה טובה ומשתפרת'

באשר ליחסיו האישיים עם נתניהו אומר בנט כי היחסים הולכים ומשתפרים, ולטעמו מדובר בראש ממשלה טוב המנהל את ענייניה של המדינה באופן טוב ואחראי. "אני רואה איך הוא מנהל את הישיבות הביטחוניות. הוא מנהל אותן באופן טוב ואחראי. הוא שואל שאלות וגם אנחנו שואלים שאלות קשות וטוחנים את הדברים לעומק. הוא קשוב ומאוד חיובי, ואני מרוצה מהדרך הטובה שבה הוא מנהל את העניינים. זו ממשלה טובה למדינת ישראל והיא הולכת ומשתפרת".

עוד התייחס בנט גם לסוגיית יחסיו עם יו"ר 'יש עתיד', השר יאיר לפיד. לדבריו היחסים טובים על אף הפערים האידיאולוגיים בשאלות של דת ומדינה כמו גם בסוגיות אחרות, אך ההבנה היא שמדובר בשותפים המתפשרים זה למען זה בכדי לקדם את טובתה של המדינה שאותה יש לנהל. "ב"ה בהרבה עניינים הכיוונים הם טובים", הוא אומר.

'מוסדות הציונות הדתית אינם מגזריים. הם כלל ישראליים'

בהמשך הראיון מתייחס בנט גם לדבריו של בכיר בבית היהודי ולפיהם קיימת חרטה מסוימת בסביבתו של בנט על ההליכה בראשות 'הבית היהודי' וכי יותר ויותר קולות סביבו סבורים שנכון היה להתמודד בבחירות בראשות מפלגת 'הישראלים', המפלגה אותה הקים עם איילת שקד והרב רונצקי. הליכה שכזו, טען הבכיר, הייתה מאפשרת לבנט לקדם את עמדותיו ללא התלות בעמדותיהם של רבני הציונות הדתית ומתוך גישה בלתי מגזרית וראייה כלל ישראלית.

בתגובה לדברים קובע בנט כי ישיבות ההסדר, המכינות, הגרעינים התורניים ושאר מוסדות הציונות הדתית אינם מגזריים אלא כלל ישראליים שהרי אלה יוצאים להנהגה חינוכית בכל רחבי הארץ, הנהגה וקצונה בכירה בצבא והתיישבות, משימות שכל תכליתן היא עשייה בלתי מגזרית אלא כלל ישראלית.

"היו כוחות אדירים שהצטברו מתוך תפיסה כלל ישראלית וחיפשו רק אופק, ואני רק זכיתי להיות זה שחפר את הבור בהר הגעש ונתן לו לפרוץ", אומר בנט כשהוא נשאל אם אינו מייחס לעצמו את ההישג האחרון בבחירות.

"הבית היהודי זו המפלגה של עם ישראל. זו המפלגה שלי, ואיתה נלך הכי רחוק", אומר בנט המזכיר את האחוזים הרבים של מצביעים שתמכו במפלגה ואינם שומרי מצוות. "אנחנו הבית שלהם", הוא אומר ומתייחס לכל אותם שמקדשים בערב שבת ועם זאת הולכים לכדורגל, כל אותם שומרי מסורת שמתרגשים משירים יהודיים ועם זאת אינם מקפידים על שמירת מצוות. לטעמו אוכלוסיה זו יחד עם מצביעים חרדים, אנשי פריפריה ומרכז יוכלו לחזק ויחזקו את כוחה של המפלגה.

'התורה של הליכוד היא תורת ז'בוטינסקי. התורה שלנו היא תורת משה'

לשאלה אם אין הוא הופך למעשה את 'הבית היהודי' לליכוד, אומר בנט כי ההבדל המרכזי טמון בעובדה שתורת הליכוד היא תורת ז'בוטינסקי ואילו התורה של הבית היהודי היא תורת משה. "ההבדל הוא מה יסוד הכול. יסוד הציונות המודרנית היה הצורך במקלט ולכן גם אוגנדה היא בסדר. אנחנו כאן לא כי זה מקלט. אוסטרליה יותר בטוחה מכאן. אנחנו כאן בגלל התורה שהיא יסוד קיומנו פה, ולא הביטחון. המשמעות אינה מדינת הלכה מחר, אבל זה אומר שכשאני עולה לראיון ביום י"ז בתמוז אני מקדיש שתי דקות לשיח על משמעות היום הזה. התפקיד שלנו הוא להנהיג בצורה יהודית וציונית ואת זה אף מפלגה לא יודעת לעשות".

'אין לי מונופול על החכמה. אני מקשיב להערות החברים ומחכים'

באשר לעתיד הפוליטי של הציונות הדתית לנוכח החשש מפילוג עתידי שלא יאפשר הליכה משותפת גם בבחירות הבאות, אומר בנט כי "אחד ההישגים הגדולים בבחירות האחרונות היה האיחוד. אעשה ככל יכולתי כדי להשאיר אותנו יחד ולהשאיר איתנו את הציבור המסורתי הענק שהוא רוב הציבור במדינת ישראל.

הפיצול הוא הקללה הגדולה שרבצה עלינו שנים רבות. אני מבטיח לעשות הכול כדי שנהיה מאוחדים לתמיד, וגם אם יש מחלוקות, כמו בסוגיית הרב הראשי, מתכנסים, דנים ומכריעים. כולם מוותרים וזה מה שמקסים. אני גאה בבית היהודי שהיא המפלגה הדמוקרטית ביותר בממשלה. אני שומע את ההערות של אנשי הסיעה ומחכים. אין לי מונופול על החכמה. יש כאן תבונה יפה מאוד של אישים חשובים במפלגה כמו אורית סטרוק, הרב אלי בן דהן, יוני שטבון והאחרים. אני אופטימי בעניין ההתיישבות ובעניין הישיבות. אנחנו פועלים במרץ. יש לנו ממשלה טובה. בכל יום אני מתחיל את העבודה בבוקר וחושב איך אנחנו מקדמים היום את עם ישראל במשהו, ודברים נעשים בעצמה ובקצב שלא היו כאן עשורים רבים".