גנרל בארה"ב: הקיצוניות האיסלאמית מתחזקת

ג'ון אביזייד, לשעבר גנרל בצבא ארה"ב: האתגרים במזה"ת דורשים התחייבות בינלאומית למדיניות נגד טרור, שתשרה כאב עז על האויבים שלנו.

ישי קרוב , ה' בתשרי תשע"ד

איסלאם סוריה
איסלאם סוריה
רויטרס

ג'ון פיליפ אביזייד, לשעבר גנרל בצבא ארה"ב, השתתף היום (שני) בכנס הבינלאומי ה-13 של המכון למדיניות נגד טרור בנושא: "ההשפעה הגלובלית של הטרור".

אביזייד אמר כי "המרחב הגאוגרפי שבו מתמודדים עם בעיות במזרח התיכון נהיה חשוב יותר ויותר, שכן אנחנו כבר לא מדברים רק על המזרח התיכון מאיראן עד מצרים. היום בהקשר הזה אנחנו מדברים על איזור רחב יותר, הכולל גם את צפון אפריקה ואינדונזיה למשל. יש איומים שונים וחדשים, ולעתים לאזרחים האמריקנים קשה מאוד להבין את הלקסיקון החדש של שדה הקרב".

הוא הוסיף כי "הקיצוניות האיסלאמית הולכת ומתחזקת. לוחמים זרים, אזרחים ממדינות המערב בעלי זיקה למדינות בהן מתרחשת הלחימה, מופיעים בכל שדה קרב בו יש לקיצוניים הזדמנות לקדם את עצמם. לחילוניות לעומת זאת, אין נציגות כלל. אם אנו מאמינים בזכויות נשים, זכויות ילדים, עלינו לעזור לקחת חלק פעיל בקידום הכוחות החילוניים במזרח התיכון".

"עד היום, לא הצלחנו להשיג את מה שאנו החיילים הקרביים קוראים לו אחדות המאמץ.  אנו חיים בעולם בו האויב נהיה מסוכן יותר והוא בעל גישה לנשק להשמדה המונית. בתקופה הקרובה ניאלץ להתעקש על הערכים שלנו יותר מאי פעם, ניאלץ להתעמת עם מילים שבעבר הורו לנו לא לומר, שההתעלמות מהן מנעה מאיתנו להתמודד עם הבעיה באופן הולם. עלינו להתארגן באופן בינלאומי כדי להתמודד עם האויב שלנו. האתגרים הללו דורשים התחייבות בינלאומית למדיניות נגד טרור, שתשרה כאב עז על האויבים שלנו".

אביזייד הדגיש כי עלינו לוודא שאנו עובדים ביחד לא רק כדי למנוע מימון לטרור, אלא כדי להשתמש במקורות המימון שלנו באופן שיאפשר לאזרחים בחלק הזה של העולם עתיד טוב יותר, "כיום רבים מהם פונים לטרור משום שלתפיסתם אין להם אפשרות טובה יותר, ואין להם תקווה לעתיד".

"עלינו לצפות לגל שני של אלימות טרור שילך ויגדל מתוך חוסר שביעות רצון, עלינו להתארגן מחדש וללכת אחר האויב ביחד. חוסר המוכנות שלנו לדבר על הבעיות שלנו באופן חד וברור עשויה להיות הקושי הגדול ביותר בפניו נעמוד".