צנחנים: הותיקים ערכו לצעירים "זובור קבר"

חיילים ותיקים בגדוד 202 של הצנחנים הכריחו חיילים צעירים לשכב בבור, כאשר חבריהם אומרים עליהם קדיש. המח"ט הודיע כי האחראים יענשו.

שלמה פיוטרקובסקי , ד' בכסלו תשע"ד

חיילי צנחנים. אילוסטרציה
חיילי צנחנים. אילוסטרציה
צילום: דו"צ

לוחמים ותיקים בפלוגה המסייעת בגדוד 202 של הצנחנים ערכו לאחרונה טקס הענקת "ותיקות" חריג ללוחמים צעירים בפלוגה, כך מדווח העיתון "ידיעות אחרונות".

הטקס המשפיל נערך במתכונת של לוויה תוך אמירת "קדיש" מיוחד לפלוגה, והחיילים הצעירים הושכבו בתוך מעין "קבר" — שוחה מיוחדת שנחפרה במאהל הפלוגתי. בתום הטקס קיבל כל לוחם במתנה את "הפצו'לי", סמל ההיכר של גדוד 202.

הפרשה נחשפה בתחילת השבוע על ידי סגן מפקד הפלוגה, שהעביר את הדיווח למ"פ ולאחר מכן למג"ד, סא"ל קובי ולר, שהחליט להילחם בתופעה ולעקור אותה מהשורש.

סגל החטיבה תחקר את האירוע וגילה כי מדובר בתופעה שקיימת זמן רב והוסתרה מהמפקדים. הלוחמים הוותיקים שהשתתפו בו צפויים להישפט היום.

מח"ט הצנחנים אל"מ אליעזר טולדנו, אשר תחקר את האירוע והגיע למוצב בו שוהים החיילים, כינה את התופעה "תת תרבות עבריינית המלווה במופע אימים".

במהלך התחקיר הוקיע המח"ט את המעשים המיוחסים לחיילים הוותיקים וההערכות הן שהם יישפטו לתקופת מאסר ארוכה.

דובר צה"ל מסר בתגובה: "מדובר באירוע חריג וחמור שנוגד את פקודות ורוח צה"ל. האירוע התגלה על ידי סגל הפלוגה שפתח בתחקיר מיידי ובהמשך תוחקר האירוע על ידי מפקד החטיבה. ארבעת החיילים המעורבים באירוע צפויים להישפט עלידי המח"ט וייענשו בחומרה. בחטיבת הצנחנים יפעלו במלוא החומרה כנגד אירוע מסוג זה ויעשו הכל על מנת למנוע הישנותו בעתיד".