קרן יחד יוצאת לדרך עם 5000 חתומים ראשונים

עשרה שבועות לאחר הקמתה החתימה קרן 'יחד' 5000 משפחות. "לא חשבנו שזה יהיה מהר כל כך".

שמעון כהן , ג' באדר ב תשע"ד

הרב הורוביץ
הרב הורוביץ
Public Relations

מחר (חמישי) יציינו בקרן יחד את הצטרפותה של המשפחה ה-5000 לקרן ויחלו בהפעלתה של הקרן בפועל. זאת כחודשיים וחצי בלבד לאחר צאתה לדרך.

בראיון לערוץ 7 מספר הוגה ומנהל המיזם, הרב הלל הורביץ, על התחושות והיעדים שיתחילו לצאת לדרך כבר ממחר.

בראשית הדברים מציין הרב הורביץ כי היציאה לדרך עם המיזם הייתה לאחר כשנה של הכנה היערכות ועבודה מקצועית והתוצאה מתקבלת באמון גדול מציבור גדול מגוון ורחב. לדבריו "לא חשבנו שאחרי פרק זמן קצר שכזה כבר נעמוד במספר כזה של 5000 משפחות".

הרב הורביץ מציין כי בתחילת הדרך נקבע כי כאשר יהיו בקרן 5000 משתתפים היא תחל לפעול, וזאת כמובן בתקווה שלא יהיה בה צורך שהרי הסיוע שמעניקה הקרן ניתן לאחר מותו חלילה של ראש משפחה והצורך המיידי לסייע לילדיו היתומים שאינם נשואים וגילם פחות מ-30.

"אנחנו חשים התלהבות, אמון ופרגון גדול מהציבור. תחושה שיש כאן הזדמנות לבנות בניין של חסד בנתינה קטנה, מדודה ואחראית. אנחנו רוצים שחלילה כשקורים אסונות כאלה הסוגיה הזו תהיה מכוסה בקהילות שלנו ולא שהעול יפול על קהילה קטנה אלא על קהילה רחבה שתיתן את המענה המיידי ולאורך שנים".

לדברים אלה מוסיף הרב הורביץ ומציין כי "אנחנו רק בתחילת הדרך. היעד שאנחנו רוצים להציב לעצמנו הוא 15,000 משפחות כדי להעמיד 150,000 שקלים בצד לכל יתום. זה המקום לזרז את הציבור כולו להצטרף למיזם שייתן מענה מכובד למשפחה שעוברת אסון כזה".

בראיון מוסיף הרב הורביץ ומזכיר את עיקרי יעדיה הכלכליים של הקרן שתגבה מכל משפחה עד סכום של 60 שקלים בכל חודש ובמידה ויש צורך בסכום גדול יותר בחודש הרי שהגביה תעבור לחודש הבא, "לפי הצורך שלא נצטרך", הוא מעיר ומזכיר הערה נוספת אודות שקלים בודדים נוספים שייגבו (יחד עד 64 שקלים בחודש) לצורכי עבודת הניהול של הקרן שאינה פועלת לרווח כלשהו.

לפי שעה, יקבלו משפחות שיזדקקו, אם תהיינה כאלה כבר כעת, סכום נמוך יותר מהיעד של 150,000 ליתום בטווח הגילים המדובר, וזאת על פי היחס הקיים בקופה וזאת מתוך מחשבה שאין סיבה להמתין עד לאיסוף הסכום הנדרש כולו אלא להתחיל במתן הסעד גם מהסכום הקיים כעת בקופה.

באשר לציבור הכללי, זה שאינו משויך לציונות הדתית, אומר הרב הורביץ כי אכן מדובר ביעד של הקרן, אם כי לפי שעה הקרן ממוקדת בציונות הדתית. לדבריו שילובו של הציבור הרחב בפרויקט הגדול יהווה גם קידוש ה' גדול וגם חסד מיוחד עבור משפחות שאין להן קהילת בית כנסת מגובשת ותומכת, אין להן רב קהילה וכיוצא באלה ולעיתים זקוקות לכך יותר מאחרות.

עם זאת, נכון לעכשיו, בשנה הראשונה לקיומה של הקרן הוחלט לבסס אותה על הציונות הדתית ובשלב הבא היא תפרוץ לקהילה הרחבה. "אם נגיע עם חוזק של קהילה מבוססת שתוכיח שקיפות ועזרה, תהיה לנו יכולת לפרוץ לציבורים נוספים".

על הישגי הקרן עד כה מספר הרב הורביץ ומציין כי מדובר בקרן שכוללת בתוכה מגוון רחב ביותר של אנשים, מכל מקום בארץ ובכל גיל. הוא מספר על שליש מהחתומים שכלל לא צפויים לקבל מהקרן אלא רק לתת לה שכן כבר עברו את הגיל והסטטוס המשפחתי הרלוונטי ובכל זאת בחרו להצטרף. כך גם בני נוער שבחרו להשקיע את כספם בקרן מתוך הבנת ערכו של החסד הגדול הגלום במהלך. לדברים הוא מוסיף ומספר על זוג שמיד בצאתו מחדר הייחוד בחר לפתוח את חייו המשותפים כבית חדש בישראל בחתימה על טופס הצטרפות לקרן. זאת מתוך תחושה פנימית של 'עולם חסד ייבנה'.

בהמשך השיחה עמו נשאל הרב הורביץ אם לא צפויה התנגדות של חברות הביטוח למהלך כולו. במענה הוא מזכיר שאחד מחברי המועצה הציבורית המלווה את הקרן הוא איש ביטוח בכיר לשעבר. לדבריו חברות הביטוח תומכות במהלך ומבינות שלא מדובר בקרן מתחרה להן אלא בקרן ללא כוונות רווח וצבירת הון אלא לסיוע בלבד לנזקקים לכך.

עוד הוא מזכיר את המקרים בהם אנשים "נופלים בין הכיסאות" לאחר שעברו מקום עבודה אחד למשנהו, לא ציינו את כל הפרטים בטפסים, דיווחו על טעות שנוצלה כדי שלא לפצות אותם ועוד. לאנשים אלו אין מענה אלא בקרן 'יחד'.