'מעורבות'- הצגת בכורה מבית 'אספקלריא'

ההצגה החדשה, עוסקת בנישואים בין מוסלמים ליהודיות, והנשים שמצאו עצמן בלב קונפליקט חוצה משפחות. לנשים ונערות בלבד.

קובי פינקלר , ו' בניסן תשע"ד

מעורבות
מעורבות
רחלי אייזדורפר

תיאטרון 'אספקלריא' מעלה לראשונה, החל מהשבוע, הצגה מורכבת ועוצמתית, העוסקת בנישואי תערובת במציאות העכשוויות הישראלית – 'מעורבות'.

ההצגה מתארת סיפור אנושי של שתי בנות במציאות מסוכסכת ובלתי אפשרית, כשהזהות האישית של כל אחת חצויה ותלושה והיא מבוססת על סיפורים רבים של יהודיות שנישאו למוסלמים, ומצאו עצמן בלב קונפליקט חוצה משפחות ולבבות, בין שני עולמות מנוגדים. על דור שיגדל למציאות מורכבת, בעייתית ומעורבת של בלבול וזהות חצויה ולא ברורה.

 הסיפור נרקם, כאשר השב"כ עוצר את אמל, צעירה ערבייה מעזה, בחשד לפעילות טרור שרית, מבינה  שנפלה לידיה הזדמנות חד פעמית להשיב אליה את בתה. עשר שנים לפני כן ברחה שרית היהודייה מבעלה המוסלמי, תוך שהיא נאלצת להשאיר מאחור את אמל הקטנה. יחד עם יסמין, בתה השנייה ואחותה של אמל, היא חיה חיים קרועים בין יהדות לאיסלאם, בין ישראל לעזה, בין אהבת נעורים מהעבר למציאות מייסרת בהווה.

עכשיו יש לשרית רק 24 שעות כדי לגשר על התהום בינה לבין בתה המוסלמית. כיצד מאחים את הקרעים? האם אפשר לחיות במשפחה דו לאומית, בה בת אחת היא יהודייה אדוקה, בעוד בת אחרת דבקה במצוות האסלאם?

בתוך הקונפליקט הבלתי אפשרי הזה בין שתי בנותיה, מנסה שרית להתמודד עם עברה ולהשיב אליה את שתי בנותיה, הקרועות בין אב מוסלמי לבין אם יהודייה.

ההצגה , מבוססת על סיפורים אמיתיים של נשים ונערות שנישאו למוסלמים וחולצו ע"י ארגון 'יד לאחים'.

 

תיאטרון אספקלריא, הוא התיאטרון היהודי הראשון בישראל בניהולו של חגי לובר, שהוקם במטרה להעלות הצגות ומחזות תוך חשיפת עולם הערכים היהודי. התיאטרון הייחודי שם לו לדגש לחשוף את הקהל, חילוני, דתי וחרדי כאחד, ליצירות בעלות מאפיינים יהודיים, ובמקביל לאפשר גם לקהלים שאינם שוחרי תיאטרון, כדוגמת הקהל החרדי, לצפות בהצגות המתאימות לעולמם הערכי. כתיבה: דביר שרייבר בימוי: חביב מזרחי. שחקנים: נתנאלה תירוש, אדר ששון פנקסוביץ, לנה פוגסוב, שרון ונצובסקי.

 ההצגה מיועדת לנשים ונערות בלבד.