תערוכה: זואי סבר

סגנונה של זואי סבר מיוחד ושובה לב. היא יוצרת על בדים גדולים נופים ואובייקטים בתנופה חגיגית, בפרטים מדוקדקים וצבעוניים במיוחד.

קובי פינקלר , כ"ו באייר תשע"ד

זואי סבר
זואי סבר
יחצ

זואי סבר נולדה בשנת 1974 בעיר לבוב (אוקראינה). בהשפעתה של אביה, האדריכל, התחילה ללמוד ציור ורישום קלאסי בבית ספר גבוה לאמנות בעיר, לאחר עלייתה לארץ עם משפחתה, השלימה את לימודיה באקדמיה לאומנות ועיצוב "בצלאל" בירושלים.

סגנונה של זואי סבר מיוחד ושובה לב היא יוצרת על בדים גדולים נופים ואובייקטים בתנופה חגיגית, בפרטים מדוקדקים וצבעוניים במיוחד. שילוב הצורות והצבעים יוצרים חגיגה צבעונית יוצאת דופן. ביצירותיה של זואי סבר - נופים אורבניים וכפריים, פסטורליים והרריים, עמקים מלאי שמחה, ושטחים בעלי עוצמה ודרמטיות של מדבר, עצים, חיות, שיחים, לבנה, שמש וים. יש מסתורין וגם תנועה פנימית מאד חזקה, הצופה אינו יכול להתיק מבטו מן הציור.

ומספר לנו הציירת "בתחילת דרכי עסקתי בציור ורישום קלאסי במסגרת לימודי אומנות באוקראינה, במהלך הלימודים בבצלאל ציור חופשי וחיפוש דרך עצמאית וייחודית תפסו אצלי מקום משמעותי, אם כי שנים ארוכות לא נהפך למקצוע. את מהות היצירה שלי לא ניתן להגדיר בעזרת נושא או דימוי מסוים, התהליך דומה בעיני יותר למשחק קליידוסקופ. ביני לביני אני מכנה אותו- ART IS FUN.

זה מתכון לשימוש פרטי, אין צורך להסביר או לפענח אותו. אני יוצרת במוחי נושאים ותכנים לזרם התודעה הצבעוני הזה, תוך כדי היצירה, כמו שלעיתים ילדים ממציאים חוקים תוך כדי משחק.

נושא אהבתי הוא הנופים הישראלים, אורבאניים או פסטוראליים, הם מהווים פסיפס צבעוני ומרתק עבור המשחקים שלי. במבט ראשון הארץ שלנו היא שילוב של הרים, עמקים, חולות ונווה מדבר, אבל מבט לעומק מגלה בליל מדהים של צבעים, קולות, סגנונות, קונטרסטיים של ים ויבשה, עיר וטבע, מזרח ומערב, חולות ויערות.

תל אביב בעיני היא התגלמות הקליידוסקופ. ארכיטקטורה אקלקטית: אסלאם והיי- טק, "באו-האוס" וצריפים מתחילת ההתישבות. כל הבליל הזה נע ומבעבע בלי סוף: מוסיקה רועשת, הבזקים של מכוניות בתוך הערפל החם, ים סוער ושקט, גלים מתנפצים, יום-לילה-זריחה-שקיעה, הצבעים והצללים משתנים, אך אופייה של עיר הקליידוסקופ נשאר ללא שינוי.

בכל "קובייה", בכל חלקיק של המוזאיקה האקלקטית הזו מסתתר עוד סוד ועוד רובד. אני מזמינה את הצופה-"תתקרב ותביט". מרחוק הכול נראה מוכר ומסודר: הנה עיר, אגם, כיכר, שדה וים, ההתבוננות מקרוב מנפצת את המבנה השגרתי, את המבנה המוכר, הכל מתפורר לאלפי ניצוצות צבעוניים ובכל אחד מהם עולם משלו. אפשר לנסות ולחפש מסרים נסתרים בפרטים הקטנים, מהם מורכבות התמונות שלי, אפשר לפענח ולקרוא, ואפשר פשוט לקבל אותן את הניצוצות, כמו שמקבלים צעצוע גדול וצבעוני, מבלי לפרק אותו לברגים וחלקים". התערוכה תוצג בגלריה תירוש כיכר דה שליט, בהרצליה פיתוח.