חננו: פק"ל משפטי חולק ללוחמי צה"ל

פעילי ארגון חננו חילקו כרטיסי "עזרה ראשונית משפטית" ללוחמי צה"ל בדרום, וזאת למקרה שתיפתח נגדם חקירה עקב פעילותם המבצעית.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ו בתמוז תשע"ד

מחלקים כרטיסי פק"ל
מחלקים כרטיסי פק"ל
צילום: חוננו

באו"ם ובארגונים שמאל קיצוני במדינת ישראל כבר החלו בהשמעת דירשה לפתיחת וועדת חקירה על התנהלות מדינת ישראל ולוחמי צה"ל ברצועת עזה.

בארגון חננו החליטו להקדים רפואה למכה ולתדרך חיילים על זכויותיהם המשפטיות במקרה של פתיחת חקירה נגדם בגין פעולותיהם.

אנשי הארגון, המסייע לחיילים ואזרחים שנקלעו למצוקה משפטית בעקבות המצב הביטחוני, הדפיסו בימים האחרונים 10,000 כרטיסי "פק"ל כיס משפטי" ללוחמים, ואתמול ירדו פעילי הארגון לאזור רצועת עזה וחילקו ללוחמים את הכרטיסים, המהווים מעין "עזרה ראשונה משפטית".

"חייל יקר. ארגונים זרים באים להציק באזורי לחימה וחיכוך וכך חיילים רבים נמצאים תחת חקירה וועדות בדיקה", נכתב בין השאר בכרטיס. "בכל מקרה הדורש סיוע משפטי פנה אלינו - חייך וחרותך הם חיינו והם חשובים לנו".

הפעילים הסתובבו בשטחי הכינוס וחילקו את הכרטיסים לכ-1,000 לוחמים, חלקם לקראת כניסה לשטחי הלחימה.

"מתוך האחדות המופלאה שנוצרת בימי לחימה כאלה, אנחנו פונים לחיילים ואומרים להם - אנחנו איתכם, מתפללים שאף חייל לא ייפגע, ובעצם מהווים את הגב המשפטי ללוחמה שלכם", אומר מנכ"ל ארגון חננו שמואל (זנגי) מידד.

"קשה להתעלם מארגונים זרים ועוינים שבאים לאזורי חיכוך ולחימה, ומגולדסטונים למיניהם", אומר מידד. "הם מציקים ומפריעים לחיילים לעמוד במשימותיהם, מפחידים אותם ומרפים הן את ידי החיילים והן את עמידת הממשלה מול אוייב אכזר. כך נוצר מצב שבתוך המוטיבציה, באיזשהו מקום בלב כל חייל מקנן לו ניגוד וחשש של "או בכלא או בקבר", ואז צפות להן כל מיני סיסמאות מצחיקות אבל גם עצובות כמו "עדיף עו"ד גרוע מחזן טוב" וכדומה", הוא מסביר.

"זו הסיבה העיקרית שלפני 12.5 שנים הוקם ארגון "חוננו" אשר סייע כבר לחיילים רבים שהעדיפו לבצע את משימתם במוטיבציה גבוהה אבל לאחר מכן נזקקו לסיוע משפטי, ולכן הוצאנו את כרטיסי הכיס לחיילים, אשר זכאים לגיבוי משפטי כזה אם יצטרכו, בתקווה שלא יהיה צורך בכך".

בימים הקרובים ימשיכו פעילי חוננו לחלק את הכרטיסים לחיילים בדרום וכן ללוחמי צה"ל הפרוסים ביהודה ושומרון.