93 מחבלי חמאס נעצרו
המטרה: להשתלט על יהודה ושומרון

שירות הביטחון הכללי חשף תשתית רחבה של חמאס שתכננה הפיכה ברש"פ והשתלטות על איו"ש, באמצעות סדרת פיגועים קשים בישראל.

קובי פינקלר , כ"ב באב תשע"ד

חיילי צה"ל בשומרון
חיילי צה"ל בשומרון
דובר צה"ל

בפעילות של שירות הביטחון הכללי וצה"ל, נחשפה וסוכלה בחודשים האחרונים תשתית צבאית רחבה של חמאס שפעלה בירושלים ובאיו"ש, כך הותר לפרסום.

התשתית, שהוכוונה על ידי מפקדת חמאס בתורכיה, התכוונה לבצע הפיכה ברשות הפלסטינית ולהשתלט על אזור יהודה ושומרון. זאת, באמצעות ערעור היציבות הביטחונית וביצוע סדרת פיגועים קשים בישראל.

התשתית נשענה על התשתית הארגונית של חמאס, הסתייעה גם בזירה קדמית בירדן, ובמערך של שליחים, באמצעותם הוכנסו לשטח כספי טרור בהיקף של יותר משני מיליון ש''ח, אשר שימשו לרכישת אמל"ח ודירות מסתור.

במסגרת חשיפת התשתית נעצרו 93 מחבלי חמאס, מתוכם 46 הועברו לחקירה בשב"כ, חולטו כספי טרור של חמאס בסכום של למעלה מ-600,000 ש''ח (וכן רכב שווה ערך לכספי טרור), והוסגרו אמצעי לחימה מגוונים, ביניהם: 24 רובים, 6 אקדחים, 7 מטולי רקטות, מחסניות ותחמושת רבה.

בראש התשתית הצבאית עמד ריאד נאצר, יליד 1976, תושב הכפר דיר קדיס בבנימין, שריצה מספר תקופות מאסר בגין פעילות צבאית בחמאס. לאחרונה נעצר מנהלית בסוף השנה שעברה והועבר לחקירה, במסגרת פרשיה זו, בסוף חודש מאי.

נאצר, מראשי הנהגת חמאס ברמאללה, גויס במרס 2010 על ידי צאלח אלערורי, יליד 1966, במוצאו מערורה שבבנימין, פעיל חמאס בכיר, כלוא לשעבר מספר פעמים, שיצא במרץ 2010 מהשטח בהסכם, ומאז משמש כראש מרחב הגדה במפקדת חמאס בחו"ל, כיום יושב בתורכיה.

מחקירתו של נאצר עלה כי התשתית פעלה למימוש תכנית סדורה, של מפקדת חמאס בחו"ל, להפלת שלטון הרש"פ ולהשתלטות של חמאס על איו"ש, וזאת, בין היתר, באמצעות ביצוע סדרת פיגועים קשים נגד ישראל.

לצורך מימוש התכנית, הוקמה תשתית צבאית ענפה בירושלים ובאיו"ש, אותרו וגויסו פעילים רבים, באמצעות ההנהגות בכלא ובסיוע כלואים לשעבר, שהשתחררו לשטח, ובכלל זאת גויסו סטודנטים ואקדמאים, בדגש על הלומדים מקצועות כמו כימיה והנדסה.

ראשי התשתית קיימו קשר מול מפקדה קדמית בירדן, לרבות מול עודה זהראן, יליד 1960, במוצאו מדיר אבו משעל, המתגורר משנת 2006, בזרקא שבירדן. זהראן, כלוא לשעבר בשנים 2005-2000 על רקע היותו שליח בין ירדן לשטח, שימש כמפעיל קדמי בכיר של חמאס בזירה הירדנית וניהל את צירי הכספים והחלפת האיגרות מול אזור רמאללה.

באמצעות רשת של שליחים לירדן ולתורכיה הוכנסו לשטח כספי טרור בסכומים גבוהים (מאות אלפי דולרים), אשר יועדו לרכישת אמל"ח, ולהכנת דירות מסתור, אשר שימשו הן כמחסני אמל"ח וכמעבדות לייצור רקטות, והן להסתרת מבוקשים, 

בין העצורים הבולטים הנוספים בתשתית יוזכרו:

  •   מג'די מפארג'ה – יליד 1982, תושב בית ליקיא בבנימין, ד"ר למחשבים. איש מנגנון הביטחון של חמאס, אשר גויס במלזיה ועבר אימון בנושא הצפנת איגרות ותקיפת מחשבים. נעצר במאי האחרון ובחקירתו הודה כי שימש כשליח איגרות של התשתית הצבאית.
  •   צאלח ברכאת – יליד 1979, תושב בית צפאפא, אזרח ישראלי. פעיל בכיר במערך "הדעווה" (התשתית האזרחית-חברתית) של חמאס בירושלים, אשר שימש כשליח של התשתית לירדן, בין השנים 2012-2010. נעצר ביולי 2014 ובחקירתו הודה כי העביר מסרים צבאיים בין השטח ל"חוץ". 
  •   מחמוד אבו דאוד –  יליד 1988, תושב ואדי אלהריה שבחברון. פעיל חמאס, כלוא לשעבר מספר פעמים. נעצר מנהלית בינואר 2014, והועבר לחקירת שב"כ ביולי 2014. מחקירות התשתית עלה כי פעל לגיוס חוליות צבאיות לביצוע פיגועי חטיפה, מטעני תופת וירי.
  •    מחמד שריתח – יליד 1986, תושב מזרעה אלקבליה שברמאללה. פעיל חמאס, כלוא לשעבר מספר פעמים. נעצר מנהלית בפברואר 2014, והועבר לחקירת שב"כ בחודש יוני. בחקירתו הודה בהכנסת כספי טרור לשטח, וכמי שעמד בראש חוליה, שתפקידה היה לרכוש אמל"ח עבור התשתית. מחקירות התשתית עלה כי רכש קרקע ומבנה בבנייה באזור עוג'א/יריחו, על מנת שישמשו כמחסן לאמצעי הלחימה.
  •    מחמד עדוין – יליד 1987, תושב מחנה הפליטים עזה שבבית לחם. פעיל חמאס, כלוא לשעבר מספר פעמים. טרם מעצרו שימש כבכיר ב"כתלה אלאסלאמיה" (תא הסטודנטים של חמאס) באוניברסיטת אבו דיס. נעצר ביוני 2014. הסגיר בחקירתו 3 רובים ואקדח.
  •    מחמד כפאיה – יליד 1990, תושב ביתוניא שברמאללה. פעיל חמאס, כלוא לשעבר מספר פעמים. טרם מעצרו שימש כבכיר ב"כתלה אלאסלאמיה" (תא הסטודנטים של חמאס) באוניברסיטת אבו דיס. נעצר ביוני 2014. הסגיר בחקירתו 19 רובים ו-5 אקדחים.
  •    יחיא עטא – יליד 1977, תושב דיר אבו משעל שבבנימין. פעיל חמאס, כלוא לשעבר מספר פעמים. נעצר ביוני 2014. הודה בחקירתו כי גויס על ידי צאלח אלערורי לעמוד בראש חוליה צבאית, וכי לאחר גיוסו פעל לקדם פעילות צבאית.

בשב"כ אומרים כי חשיפת התשתית, מהרחבות והענפות שהכרנו, מצביעה על המסוכנות הגבוהה הגלומה בפעילות מפקדת החמאס בחו"ל, מול הפעילים באיו"ש, נוכח כוונותיה האסטרטגיות של חמאס למוטט את הרש"פ. כלל האמור מצביע על כוונות לייצר סדרת פיגועים במהלך רוחב חריג בהיקפו ובחומרתו. סיכול התשתית מנע מחמאס אפשרות למימוש פיגועים ופעולות טרור ביו"ש ובישראל, לרבות בזמן מבצע "צוק איתן".