הרב מלמד: נתניהו הונה אותי

הרב זלמן מלמד בביקורת קשה על רה"מ שמונע אישור בניית 300 יחידות דיור שהבטיח, וגם על 'הבית היהודי' שאינה פועלת נגד הקפאת הבנייה.

עוזי ברוך , כ"ז באלול תשע"ד

הרב זלמן מלמד
הרב זלמן מלמד
הלל מאיר

הרב מלמד: נתניהו הונה אותי

ראש הישיבה בבית אל ומרבני הציונות הדתית, הרב זלמן ברוך מלמד, תוקף בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו על רקע הפרת ההתחייבות עימו לבניית 300 יחידות דיור בישוב בית אל בעקבות הרס שכונת האולפנה

בראשית הדברים מתייחס הרב מלמד להכרעת בג"ץ ולפיה בניין ובו יחידות דיור רבות ייהרס בעוד חצי שנה. מדברי הרב עולה כי ראש הממשלה נתניהו הבטיח לו כחלק מהמו"מ על עתיד שכונת האולפנה, כי המבנה שנבנה על ידי הקבלן מאיר דריינוף לא ייהרס ויוסדר כחוק.

כעת מעריך הרב מלמד כי במאבק למניעת הרס המבנה יהיו תושבים שיהיו מוכנים ללכת רחוק. "אני צופה שעל השכונה של דריינוף שהובטח על ידי ראש הממשלה שהיא תוסדר וכעת יש פסיקת בג"ץ להרוס, הציבור לא יסכים לזה ותהיה על זה מלחמה קשה ממש. יהיו אנשים שיהיו מוכנים להיפגע, להיפצע ואף חמור מזה, ולא לתת להריסת הבתים הללו שנמצאים ממש בלב הישוב. אי אפשר להסכים לדבר הזה".

לשאלה האם הרב עצמו יהיה נכון לפעול להרגעת הרוחות כפי שפעל בימי הרס בתי שכונת האולפנה, הוא משיב ואומר כי מקרה זה שונה בתכלית בשל ההונאה שהונה אותו ראש הממשלה. "לא אוכל לפעול להרגעת הרוחות. לפני שנתיים בפרשת גבעת האולפנה הובטח על ידי נציגיו של ראש הממשלה כמו השר ארדן, האלוף דנגוט ומר האוזר, שלושתם הבטיחו לי בשם ראש הממשלה שהבתים הללו יוסדרו. ראש הממשלה תיאם את הדברים עם היועץ המשפטי לממשלה ואחרי כן באה ההבטחה שהבתים הללו יוסדרו".

צילום: פלאש 90

"ראש הממשלה גם הבטיח שאם אקרא להימנע מלהתנגד התנגדות ממשית להרס בתי האולפנה יוקמו שלוש מאות יחידות דיור וייבנו עוד שלושים יחידות דיור לישיבה ודברים נוספים והנה ראש הממשלה הונה אותי והוא לא עמד בהבטחתו. התקדמו כל האישורים וכד' וכשהדבר הגיע לאישור שלוש מאות יחידות הדיור ראש הממשלה עצר את זה והוא מונע את קיומו", מאשים הרב מלמד.

עוד מוסיף הרב ואומר כי מדובר בפגיעה אישית בו עצמו שכן כעת מוטחות בו האשמות ציבוריות כאילו אינו נאבק למען 300 יחידות הדיור שבנייתן אינה מאושרת: "אני מאוכזב ומתוסכל מהדבר הזה. זו פגיעה אישית בי. יתר על כן, כאשר בונים שלושים יחידות דיור ואת בניין הישיבה הציבור אומר שהרב דאג לעצמו ושלוש מאות הבתים שראש הממשלה הבטיח לא מעניינים את הרב. זו פגיעה מאוד קשה בי ולא אוכל להתערב ולומר לאנשים להימנע מהמאבק הזה".

ומה באשר לאנשי 'הבית היהודי'? "אני חושב שמפלגת הבית היהודי תצטרך להחליט איפה היא עומדת כשהמאבק הזה בכל תוקפו. אני חושב שהבית היהודי לא ממלא את תפקידו בנושא הזה של ארץ ישראל וגם בנושא שמירת יהדותה של המדינה. יש מתקפת חוקים שפוגעים ביהדותה של המדינה והבית היהודי מתגונן ונסוג, מתגונן ונסוג ומתפשר. במקום לתקוף ולחזק את יהדותה של המדינה הוא נסוג מעמדה לעמדה. מבחינת ארץ ישראל, יש הקפאה כבר חצי שנה ובבית היהודי לא עושים  פעולה למנוע את המצב הזה ואני לא מתפלא שהציבור מתוסכל ומסתכל על הבית היהודי כלא עומד בהבטחותיו".

הרב מלמד מזכיר כי חלק מהסיבות שהצדיקו את קיומה של המפלגה בממשלה היו תורניות וחלק התיישבותיות, אך בפועל בשני אפיקים אלה נרשמת אכזבה. "היה צריך הבית היהודי לצאת במתקפת נגד ולהציע הרבה חוקים שמחזקים את יהדותה של המדינה. דבר שני לתבוע מראש הממשלה לבטל את ההקפאה. בראש ובראשונה כפי שהבטיח ברבים שייבנו כאן שלוש מאות יחידות דיור כי הממשלה רוצה לחזק את הישוב בית אל. הבית היהודי צריך לעמוד על קיומם של הדברים הללו".

"הבית היהודי צריך לשנות את דרכו ולהיות מה שהוא צריך להיות. אם לא, אינני יודע לאיזה מסקנות הציבור יגיע. לדאבוני הרב כרגע הבית היהודי אינו עושה את המוטל עליו.אני לא אוהב להגיד דברי ביקורת בערב ראש השנה ואני מאחל לבית היהודי ולראש הממשלה שימלאו את תפקידם בשנה הבאה ושנה טובה לכולם