בשבע מהדורה דיגיטלית

ללכת בדרכן

איש ידיעת הארץ אלידע בר שאול כינס 24 מסלולי טיולים בעקבות נשים מיוחדות

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ח בתשרי תשע"ה

הספר מכבד את הלוחמות שנטלו חלק בבניין העם
הספר מכבד את הלוחמות שנטלו חלק בבניין העם
לוחמות

'ימים כתיקונן', אלידע בר שאול,

פנימה הוצאה לאור, 323 עמ'

את יוסי, חיים, גברי, אורנה, אהוד, מאיר, אביתר ויובל, כולם בנאי, נדמה שאין ישראלי שלא מכיר. אבל השחקנים, הזמרים והבדרנים לבית משפחת בנאי, כולם היו ועודם בניה, נכדיה וניניה של בכורה בנא (היו"ד בסוף השם נוספה בדור הבנים) ובעלה מאיר, שהיו בני דודים. סיפור חייה של בכורה, מהחדר הצר בשכונת הפחים אל הבית ברחוב האגס אחד (כן, זה מהשיר של אהוד בנאי), הוא סיפור של דלות ומחסור, עצב וכאב, לצד אהבה גדולה ונתינה לאין קץ, והוא ממלא את המסע העשירי מתוך 24 המסעות שבספרו החדש של אלידע בר שאול, 'ימים כתיקונן'.

הספר, המבוסס על מאמריו של בר שאול במגזין 'פנימה', כולל 24 מסעות בעקבות נשים מיוחדות, כאלו שסיפורן מאיר זווית מעניינת, ייחודית, על תולדות עמנו במאה ועשרים השנים האחרונות. נבירה בארכיונים, ראיונות עם אנשים ונשים, טיולים בארץ ועוד, הם הבסיס לספר שאינו ספר פרוזה במובן הרגיל, אבל כולל סיפורים מרתקים ומעניינים המושכים את העין וגם את הלב. חלוצות ולוחמות, עולות וותיקות, מתיישבות ונשות חסד, כולן נטלו חלק בבניינו של עם ישראל בארצו וכולן ראויות לכבוד שנתן להן בר שאול בספרו.

מבין דפי הספר ניכרת חיבתו של המחבר למחתרות "הפורשים" ובמיוחד ללח"י ולברית החשמונאים, אשר הלוחמות בהן זוכות להבלטה משמעותית. סיפורן של אותן לוחמות, שבצוק העתים תפסו מקום משמעותי בין לוחמי המחתרות, שזור בהרבה אומץ לב, יחד עם תבונה ורגישות נשיות. עם זאת יש לציין כי מי שתנסה לקבל מושג על תולדות המחתרות מהספר הזה, עלולה לקבל את הרושם שלח"י הייתה המחתרת המרכזית, ולצדה, בשוליים, פעלה מחתרת קטנה בשם ההגנה, שהפלמ"ח היה חלק ממנה.

הספר עושה שימוש נרחב במקורות ספרותיים חיצוניים כאשר אלו ישנם, וגם בחומרים ארכיוניים כאשר אלו בנמצא. תוכלו למצוא בין דפיו קטעי עיתונות מהימים ההם, שירים, סיפורים וחומרים נוספים שמרחיבים את היריעה ומעמיקים את נקודת המבט.

כדי להוציא אתכם עם מסקנות מעשיות נתתי את הספר לשתי קוראות נוספות, רעייתי שתחי' ובתי בת הכמעט 11. התגובות בשני המקרים היו נלהבות, זאת למרות שהשפה הגבוהה והמעט מליצית עלולה להקשות קצת על הקוראות הצעירות. השילוב בין העיצוב הנאה, הכריכה הקשה והתוכן, הופכים את הספר למתנה קלאסית גם לבת מצווה, וגם לאישה או לחברה טובה.