חוק שקד אושר בוועדת השרים

ועדת השרים לחקיקה אישרה את הצעת חוק "פסקת ההתגברות" לפיה הכנסת רשאית לחזור ולחוקק חוק שבג"ץ פסל. השרה לבני הגישה ערר על ההחלטה.

עדו בן פורת , ב' בחשון תשע"ה

איילת שקד
איילת שקד
צילום: פלאש 90

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון) הצעת החוק של חברת הכנסת איילת שקד מהבית היהודי, שתאפשר לכנסת לחוקק מחדש חוק שנפסל על ידי בג"ץ.

הצעת החוק מבקשת להוסיף "פסקת התגברות" לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו ובכך לאפשר לכנסת לחוקק חוקים שנפסלו על ידי בג"ץ ברוב של 61 ח"כים, כהוראת שעה ולתקופה של ארבע שנים.

מיד לאחר אישור החוק בוועדת השרים הגישה שרת המשפטים ציפי לבני ערר נגד ההחלטה ועל כן יוקפא הליך החקיקה בכנסת עד לדיון והצבעה בממשלה על הצעת החוק.

ח"כ שקד אמרה כי "בעת מתן פסק הדין בחוק ההסתננות הפציר הנשיא גרוניס בעמיתיו השופטים שלא לקחת את מושכות החקיקה בישראל לידיהם, על מנת שלא ליצור משבר ביחסים עם הממשלה והכנסת''.

לדבריה, ''באם מתגלה ויכוח מהותי בין שופטים ממונים לבין נבחרי הציבור באם חוק מסוים הולם את ערכיה של המדינה או אם לאו, בין אם הוא מידתי ובין אם לאו- ראוי שערכיו של הציבור יכריעו ויגברו".

השר לאזרחים ותיקים אורי אורבך (הבית היהודי) שהצביע בעד החוק בישיבת ועדת השרים אמר כי הוא "נאמן להשקפתי שעדיף חוק גרוע של המחוקק על פני חוק טוב של שופט, ואך ורק משום שהוא נבחר הציבור והוא הריבון".

שר הכלכלה נפתלי בנט (הבית היהודי) ברך על אישור החוק ואמר כי "אין חוק עוקף בג"צ יש פסיקה עוקפת כנסת. הכנסת והממשלה הם הריבון בישראל, והצעת החוק של ח״כ שקד מחזירה את עקרון הפרדת הרשויות משיעורי האזרחות אל המציאות. מתן מעבר לתוך ישראל במסלול הירוק למסתנני אפריקה, כשהכנסת כבולה ביכולתה למנוע זאת, היא גם מסוכנת לביטחון וגם לדמוקרטיה - והצעת החוק תציל את שניהם''.

ח''כ דב חנין (חד"ש) ביקר בחריפות את החלטת ועדת השרים לחקיקה ואמר כי "החוק הזה איננו רק התקפה על בית המשפט, אלא הוא התקפה ישירה על זכויות היסוד של כל אחד ואחת מאתנו האזרחים. הקביעה שרוב דורסני יכול לבטל ולרמוס את כבוד האדם וחירותו משמעותה שלא תהיינה עוד זכויות יסוד מוגנות במדינת ישראל.

''במקום לחזק עוד יותר את זכויות האדם, זכויות המיעוט הלאומי והמיעוטים הפוליטיים מול גלי הגזענות וההתקפה על הדמוקרטיה, הממשלה מראה שוב שהיא מעדיפה לנפץ את ההגנות על זכויות היסוד", תקף חנין.

בפורום המשפטי למען ישראל ברכו על אישור החוק, שלדבריהם "מחזיר לרשות המחוקקת את זכות המילה האחרונה בחקיקה''. עו"ד עידן אבוהב, בא כוחו של הפורום המשפטי, אמר כי "מי שסבורים שרוב של 61 לא מספיק לחוקק חוק 'עוקף בג"צ', צריכים להשיב מדוע 32 חברי כנסת שתמכו בחוק יסוד: כבוד ואדם וחירותו מספיקים לאפשר לשופטים לבטל חוקי הכנסת".