תקומה החליטה: אחדות

מועצת תקומה שהתכנסה בירושלים הכריעה: לא מתפלגים מהבית היהודי ומקבלים את הצעתו של נפתלי בנט. הרב ליאור צפוי לפרוש ולתמוך בישי.

חזקי ברוך , כ"ט בכסלו תשע"ה

תקומה הערב
תקומה הערב
צילום: ערוץ 7

חברי מרכז תקומה שהתכנסו בירושלים החליטו הלילה שלא לפצל את הציונות הדתית ולקבל את הצעתו של יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט.

ההצעה של בנט כוללת ארבעה מקומות ברשימה 2, 9, 14 ו- 18. המפלגה תמשיך לשמור על מסגרת מפלגתית עצמאית בתוך הרשימה המשותפת. 

במהלך הערב שנערך בשכונת בית וגן השמיעו חברים בכירים במרכז את דעתם בעד ונגד אך בסופו של דבר, לאחר ההצבעה, קבע המרכז שאין טעם בפילוג וחבירה לאלי ישי.

השר אורי אריאל הסביר בכינוס את עמדתו מדוע הוא חשב שיש לחבור לאלי ישי אך הדגיש, "כל החלטה שתתקבל אני אקבל ואתגייס אליה".

"המבחן המשמעותי ביותר הוא הגושים בין הימין לשמאל. גודל הבית היהודי לא יכריע את עניין הגושים. אבל אם אלי ישי לא יעבור, יחד עם עוצמה לישראל אנחנו נאבד בין 7-5 מנדטים. אין לנו היתר לאבד אפילו 3 מנדטים", אמר אריאל.

אריאל הוסיף "אלי ישי - איש צנוע, אין שום חשדות לחוסר ניקיון כפיים מצידו, עזר לכל דבר בהתיישבות שרק יכל בתפקידים שהיה בהם, בילה חודשים בגוש-קטיף, האיש שירת בצה"ל ואומר מי שלא לומד, שילך לצבא".

אריאל הדגיש, "יכולנו להביא לכם הסכם חתום ולבקש תאשרו או שלא תאשרו. זה עובד ככה ביש עתיד של יאיר לפיד וגם בתנועה של לבני או אצל ליברמן. חשוב לי להבהיר כאן שאני אקבל כל החלטה שיחליט המרכז ואני אתגייס לכל משימה שתוחלט על ידי המרכז, בין אם זה ימצא חן בעייני ובין אם לאו.

אני בטוח שבעיני החברים עומדת טובת עם ישראל תורת ישראל וארץ ישראל, תהיו נאמנים לדרך, תקשיבו, אני בטוח שההחלטה שתהיה לטובת הכלל ותחזק את הדברים שאנחנו מאמינים בהם".

נזכיר כי ביום חמישי בערב התכנסו ארבעת רבני תקומה: הרב דב ליאור, הרב חיים שטיינר, הרב איסר קלונסקי והרב גדעון פרל. הרב ליאור תמך בפיצול והחבירה לישי, בעוד השאר תמכו באיחוד עם בנט.  על פי אחד הדיווחים הערב, צפוי הרב דב ליאור שביקש להתפצל מהבית היהודי, לפרוש מהמפלגה לאחר שדעתו לא התקבלה.

זמן קצר לפני הכינוס שיגר הרב חיים דרוקמן, מחשובי הרבנים בציונות הדתית, מכתב לחברי תקומה בו קרא לה לשמור על אחדות ולא להתפצל. 

"כמי שמשוכנע שהחלטתכם הערב היא עניין כלל ישראלי, הנני מרשה לעצמי, בדחילו ורחימו, לפנות אליכם שתמשיכו באחדות המחנה הציוני דתי ולא חלילה בפילוגו". הרב דרוקמן כותב "אחדות המחנה והליכה לבחירות ורשימה אחת, ערכה בל ישוער, הן מהבחינה העקרונית והן מהבחינה המעשית, לקידומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית - דתית ולאומית גם יחד".

"כל הקשיים והסיבוכים בדרך לאחדות רק מוכיחים כמה היא חשובה וחיונית. אחריות גדולה מוטלת על כתפינו", דברי הרב דרוקמן.

גם יושבת ראש סיעת הבית היהודי איילת שקד העבירה מסר לחברי תקומה וביקשה שלא לפלג את הציונות הדתית. "השמאל רוצה שנתפצל, זה הזמן להציל את ארץ ישראל ולחזק את המחנה הלאומי , הצביעו בעד האחדות. עבדנו בשנתיים האחרונות בשיתוף פעולה מלא והגענו להישגים יוצאי דופן. כוחנו באחדותינו, לא באחידותנו. בואו נמשיך ביחד", אמרה שקד.