'אשרינו שגם חילונים רוצים בנו'

הרב דרוקמן: שמח על החלטת האיחוד. הבית היהודי נועצה בגדולי הרבנים בענייני דת ומדינה ובלמה חקיקה בעייתית. מפריחים נגדם שקרים.

שמעון כהן , ל' בכסלו תשע"ה

הרב דרוקמן
הרב דרוקמן
חזקי עזרא

בראיון ליומן ערוץ 7 מברך ראש ישיבות בני עקיבא, הרב חיים דרוקמן, על החלטת מועצת תקומה שלא להתפלג ממפלגת 'הבית היהודי', מהלך שלדבריו יביא לברכה גדולה הן לציבור הציוני דתי והן למדינה כולה.

"מכל ליבי אני מברך על החלטת מועצת תקומה על הליכה משותפת לבחירות יחד עם הבית היהודי. האחדות הזו במחנה הציוני דתי היא בשורה גדולה ביותר לעם ישראל ואני בטוח שהיא תביא הצלחה רבה לרשימה המאוחדת. השקפת העולם השלימה של הציונות הדתית שבה מאוחדים כמקשה אחת עם ישראל, ארץ ישראל ותורת ישראל, זו קדושה משולשת אחת. היא חיונית לקידומה של מדינת ישראל בכלל וכמדינה יהודית בפרט. אני בטוח שנציגי הבית היהודי בכנסת ובממשלה יתרמו רבות למגמה הזו".

בעקבות דבריו הנחרצים הללו נשאל הרב דרוקמן אודות הטענות לפיהן מפלגת הבית היהודי פותחת את שעריה יתר על המידה ומאפשרת התמודדות של מועמדים שאינם שומרי מצוות ואף שאינם יהודים, ובכך למעשה הופכת למעין 'ליכוד ב''. "אני שמח על השאלה הזו", אומר הרב דרוקמן ומיד מדגיש: "אני חושב הפוך לחלוטין. אשרינו שהגענו לכך שיש יהודים שאמנם עדיין אינם שומרים תורה ומצוות במלואם ועם זאת הם מזדהים לחלוטין עם כיוונה של הציונות הדתית. הם רוצים בציונות הדתית ובדרכה. הרי לזה ציפינו כל השנים. אנחנו לא הסתגרנו, דלתנו פתוחה ואנחנו רוצים שאחרים יזדהו איתנו".

הרב דרוקמן התייחס גם לשאלת החקיקה האנטי דתית שנטען כלפי 'הבית היהודי' כי התאפשרה בזכות החבירה הקואליציונית שבה בחרה המפלגה. לדברי הרב דרוקמן מדובר בדברים שאינם אמת. "לגבי הקדנציה הקודמת אני יכול לומר שמפריחים שמועות שאינן אמת. בקדנציה הקודמת לא התקבל אף חוק שנוגד את תורת ישראל. אף חוק! החל להתקבל חוק הפונדקאות שיש בו וודאי פנים שלא כפי רצונה של תורת ישראל, אבל הוא נקבר בועדה. הוא נקבר בועדה ולא מופיע בספר החוקים של מדינת ישראל. אף חוק לא התקבל. מפריחים שמועות על המוני חוקים. אמנם ח"כים העלו הצעות חוק אבל באו חברי הכנסת של הבית היהודי והצליחו ואף חוק לא התקבל. אין להשמיע שמועות שאינן אמת".

"התחנכנו על כך שארץ ישראל היא תורה לא פחות מדברים אחרים. אנחנו מדברים על אחדות ועל שלמות. וודאי שדרכנו לא סוגה בשושנים ולכן צריך לדעת להתמודד. הניסיון של הכנסת האחרונה הוא בוודאי ניסיון חיובי ואם היו טעויות לומדים מהם ומתקדמים".

בהקשר זה של מועמדים שאינם שומרי מצוות משבח הרב דרוקמן את תפקודה של חברת הכנסת איילת שקד, גם אם אינו מזכיר אותה בשמה. "הייתה בכנסת האחרונה חברת כנסת שמוגדרת כלא דתיה והלוואי שהיו עוד חברי כנסת כמותה בכנסת שפעלה כפי רצונם של חכמים ולא בניגוד לרצונם של חכמים".

באשר לשילובם של מועמדים שאינם יהודים ברשימת התנועה לכנסת אומר הרב דרוקמן כי אינו מוצא כל בעייתיות בכך שיהיה מועמד בן מיעוטים שהאג'נדה שהוא מציג אינה שונה מזו של המפלגה. "אם יהיה דרוזי שאין לו אג'נדה אחרת מאיתנו למה לא לקבל את שירותיו? נקבל את שירותיו כפי שעל כל שילובם של לא יהודים בכנסת יש את תשובתו המפורסמת של הרב ישראלי זצ"ל בספרו. לעומת זאת אם מדובר במישהו מנוגד לאינטרסים ולכיוונים שלנו אז לא צריך גם לא יהודי".

באשר לתמיכתם של רבנים מובילים בציונות הדתית במהלך הפרישה מביע הרב דרוקמן את צערו על דבריהם. הרב מקפיד שלא להזכיר את שמותיהם ואומר כי הוא "יכול רק להביע צער על כך. הם חושבים את מה שהם חושבים אבל לפי דעתי מי שתמך בפילוג - הפילוג שבסופו של דבר לא היה, טועה. הוא בוודאי חשב שראוי שיהיה כך ובוודאי חשב לשם שמים אבל לדעתי זו טעות בהנהגה הציבורית".

בסיכומם של דברים קובע הרב דרוקמן נחרצות כי בקדנציה הקודמת נועצו חברי הכנסת של הבית היהודי בחכמים ורבנים בכל נושא הנוגע לענייני דת ומדינה. "כל הנושאים בענייני דת ומדינה הובאו בפני חבר רבנים מכובד. הייתה ועדה קבועה שדנה בכל הנושאים שנגעו לענייני דת ומדינה. בוועדה הזו היו הרב יעקב אריאל, הרב זלמן מלמד, הרב צפניה דרורי והרב נחום רבינוביץ. הם ישבו בכל פעם שעמד על הפרק נושא בענייני דת ומדינה".

את דבריו חותם הרב דרוקמן בתקווה "שהפעם נתרבה יותר, יהיה לנו כוח יותר ונוכל לפעול יותר. ככל שהציונות הדתית תגדל תוכל להטביע את חותמה בכל התחומים של מדינת ישראל כי כולם שייכים בתורה אחת שלמה שאנחנו מאמינים בה".