ליברמן שובר שמאלה: נצטרך לפנות יישובים

בכנס סגור באוניברסיטת ת"א טען שר החוץ כי יש ליזום הסדר מדיני. "את גוש קטיף פינינו. בקטע הזה יש פתרונות... אני פחות מוטרד מזה".

עדו בן פורת , ב' בטבת תשע"ה

אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן
פלאש 90

שר החוץ אביגדור ליברמן, יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, ממשיך להציג עמדות שמאל ומודה כי הוא לא מוטרד מאפשרות של עקירת יישובים.

בכנס סגור אמש של המועדון העסקי-אקדמי באוניברסיטת תל אביב, שהקלטות ממנו נחשפו בעיתון ''הארץ'', נשמע ליברמן טוען כי ללא הסדר מדיני ידרדרו יחסי ישראל עם האיחוד האירופי - מה שיביא לפגישה קשה בכלכלה. "תראו מה קורה עכשיו לרוסיה. אם לא ניזום נגיע לצונאמי מדיני"

לדבריו יש לקדם הסדר מדיני כדי לא לפגוע ביחסים עם אירופה וארצות הברית. "חייבים להגיע להסדר מדיני – לא בגלל הפלסטינים או הערבים, אלא בגלל היהודים", אמר ליברמן. "זה חשוב ליחסינו עם האיחוד האירופי וארה"ב. מי שלא יודע – השוק הגדול שלנו הוא האיחוד האירופי. גם מבחינת ייצוא וגם מבחינת ייבוא. אני מרוצה ממה שעשינו עם הסינים. יש צמיחה בסחר איתם, אבל בסוף השוק הגדול שלנו זה האיחוד האירופי".

"כשיש הידרדרות ביחסים המדיניים רואים מה קורה לכלכלה. אני יכול לתת דוגמא הכי קרובה אלי - מה שקורה ברוסיה. כמה שמדינה יותר מפותחת כך היא יותר רגישה לכל החלטה פוליטית או לכל שינוי ביחסים הכלכליים המבוססים על אמנות והסכמים", טען.

יו"ר ''ישראל ביתנו'' הציג בפני משתתפי הכנס את תכניתו המדינית להסדר אזורי עם מדינות ערב. "צריך לשם סוף פסוק לכל אותם ויכוחים ולהגיע להסדר עם כל הסביבה שלנו", אמר שר החוץ, "ברגע שנגיע להסדר אזורי נוכל להקצות יותר משאבים למחקר, פיתוח וטכנולוגיה – ואז נעבור גם את שווייץ".

הוא מתח ביקורת על מדיניותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. "מה שיש היום – זה שלא עושים כלום", אמר ליברמן. "יש סטטוס-קוו. מושכים לשם ומושכים לשם – צעד קדימה וצעד אחורה. אין יוזמה. אני דוגל ביוזמה. חייבים ליזום. כשלא יוזמים מפסידים. הגישה הזו (של נתניהו) די כשלה... יש לי כבוד לנתניהו, אבל כרגע הגישה שאני מייצג יותר נכונה לעת הזו".

ליברמן מתח ביקורת על תכניתו המדינית של שר הכלכלה ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט לסיפוח רוב יהודה ושומרון לישראל. "יש את התפיסה של בנט – זו מדינה אחת דו-לאומית", אמר ליברמן. "אף שעל. שום פשרה. ריבונות ישראלית בשטח C. אבל יש רצוי ויש מצוי. כשדיברנו על הקהילה הבינלאומית וההשלכות הכלכליות...זה להגיע למשבר גם עם הערבים וגם עם העולם המערבי – ארה"ב והאיחוד האירופי".

"אני לא רוצה מדינה אחת לשני עמים. אני רוצה מדינה יהודית חזקה", הוסיף ליברמן ומתח ביקורת גם על גישתו של יצחק הרצוג. "יש את מה שמציגה מפלגת העבודה - הסדר עם הפלסטינים בכל מחיר", אמר ליברמן. "אין דבר כזה בכל מחיר. אין דבר כזה הסכם רק עם הפלסטינים. אני מדבר על הסדר אזורי כולל – פלסטינים, מדינות ערב וערביי ישראל.

''זו הגישה שהצגתי כאן...יש היתכנות להסכם אזורי. לא כל תכנית עסקית אפשר לממש. במקרה הזה אני חושב שזה רעיון שניתן ליישום. לא יכול להגיד שזה יקרה עוד 4 חודשים. מההבנה התיאורטית ליישום יש דרך אבל זה בהחלט אפשרי".

ומה באשר לעקירת יישובים? ליברמן טען בכנס כי גושי ההתיישבות צריכים להישאר תחת ריבונות ישראלית. "ברור לכולם שיהיה צורך לעשות SWAP (חילופי שטחים). בקמפ דיוויד דובר בפירוש על גושי התיישבות וגם באנאפוליס. זה חלק מהפתרון שנראה... נצטרך לפנות יישובים בודדים. את גוש קטיף פינינו. בקטע הזה יש פתרונות... אני פחות מוטרד מזה".

ליברמן תקף שרים בממשלה שביקרו את ארצות הברית ופגעו ביחסים בין המדינות. "ראיתי כמה קולגות שלי- דבר חסר אחריות ההשתלחות בארה"ב ובצמרת האמריקאית", אמר ליברמן. "יש חילוקי דעות עם ארה"ב וזה לא הפעם הראשונה. תמיד למדנו לנהל את זה הרחק מהתקשורת ובצורה מכובדת.

''לפני שבועיים הקונגרס אישר תקציב של ארה"ב. הסיוע הצבאי האמריקאי 3.1 מיליארד דולר ועוד 600 מיליון דולר לפיתוח כיפת ברזל. אני לא רואה לזה תחליף. כל אחד שמשחק אותה 'מויישה גרוייס'. אני לא יודע מאיפה הוא מביא תחליף לזה".

ליברמן הוסיף, "במבצע האחרון בעזה – ביום ה-24 נגמרה לנו התחמושת הקריטית. מי שסיפק זה האמריקאים. שלא נדבר על הכסף שהשקיעו בכיפת ברזל. גם עכשיו כשאנחנו ב'ברוך' – אנחנו מבקשים מהם להשתמש בווטו. אי אפשר גם לבקש סיוע בווטו, גם סיוע צבאי, גם מצביעים איתנו בכל פורום אפשרי. הפגיעה בידידות הזו יש לה השלכות מדיניות, ביטחוניות וכלכליות. לכן צריך להבין מה הגודל הטבעי שלנו ואיך מתנהלים מול חברים גם כשלא מסכימים".