"אנו בלב אחת התקופות הסוערות שידענו"

תא"ל אלי בן מאיר מונה לראש חטיבת המחקר באגף המודיעין והחליף בתפקידו את תא"ל איתי ברון. "הדרישות מהמחקר המודיעיני הלכו והתגברו".

קובי פינקלר , י"ג בטבת תשע"ה

חילופי מפקדים בחטיבת המחקר
חילופי מפקדים בחטיבת המחקר
צילום: דובר צה''ל

תת-אלוף אלי בן מאיר מונה היום (ראשון) לראש חטיבת המחקר באגף המודיעין, והחליף בתפקידו את תת-אלוף איתי ברון שמילא את התפקיד בשלוש השנים האחרונות.

הטקס נערך במחנה הקריה בתל-אביב במעמד ראש אגף המודיעין, אלוף הרצי הלוי.

בדבריו הדגיש אלוף הלוי כי מלאכת המודיעין הינה מורכבת. "לא פשוט להשיג את המידע, מורכב מאוד להנגישו בעידן בו מידע כה רב זורם, אך אין ספק שאחד האזורים המורכבים ביותר והמהותיים ביותר במלאכת המודיעין הוא המקום בו צריך לומר מה בעצם כל זה אומר, צריך להפוך את המידע לידע", הוא פירט.

"המודיעין אינו נוחת על שולחננו ברור וחד. רמזים, חידות, תעלומות, מגמות סותרות ורגע לפני שאתה בטוח שהבנת - מגיעה הידיעה החדשה, המעמידה באור אחר את כל מה שהיה עד כה וחוזר חלילה".

בשלוש השנים האחרונות התמודד תא"ל ברון עם שינויים רבים במזרח התיכון. "השינויים בסביבה הובילה לכך שהדרישות מהמחקר המודיעיני הלכו וגברו", הוא סיפר. "נדרשנו לתאר, בפירט רב וברמת דיוק גבוהה מאוד, מקומות שלא היינו בהם, לברר רעיונות שמקורם בתרבות שונה לחלוטין משלנו, לפצח 'סודות' שנהיו כמוסים יותר ובעיקר להתמודד עם 'תעלומות' מורכבות לגבי העתיד".

"המודיעין שיצרנו הוא שאיפשר לצה"ל, למערכת הביטחון ולדרג המדיני להתמודד עם אי הוודאות הזאת ולקבל החלטות", הדגיש תא"ל ברון. "הוא זה שאיפשר להפעיל את הכוח הצבאי בהווה ולבנות אותו להתמודדות עם אתגרי העתיד".

הרח"ט הנכנס, תא"ל בן מאיר, שימש בתפקידו האחרון כקצין המודיעין הראשי. "אנו נמצאים בליבה של אחת מהתקופות הסוערות והמאתגרות ביותר שידענו במדינת ישראל ובצה"ל", הסביר. "האתגרים החיצוניים גוברים, נהיים מורכבים יותר, רב זירתיים ומשתנים בקצב מהיר, בעוד סך האילוצים בהם אנו פועלים הולכים וגוברים.

''נמשיך ונעסוק בניסיון להבין את המציאות, לתאר אותה אך גם להשפיע עליה, תוך שנהדק עוד יותר את החיבור שלנו לצה"ל ולצרכיו האופרטיביים והמבצעיים".