ועדת הבחירות פסלה את מועמדותה של זועבי

ועדת הבחירות המרכזית פסלה ברוב גדול את התמודדות ח"כ חנין זועבי בבחירות לכנסת ה-20.

ישי קרוב , כ"ג בשבט תשע"ה

ועדת הבחירות המרכזית. היום
ועדת הבחירות המרכזית. היום
צילום: חזקי עזרא

ועדת הבחירות המרכזית פסלה היום (חמישי) את התמודדות ח"כ חנין זועבי בבחירות לכנסת ה-20.

27 חברי הועדה הצביעו בעד ו-6 נגד. 

החלטת הועדה באה לאחר דיון סוער שהתקיים בעניינה של זועבי, כשבמהלכו התפתחה מהומה כאשר חברים בועדה קראו קריאות ביניים לעבר הדוברים.

זועבי אמרה בועדה, כי "הכיבוש הוא מקור האלימות. האם מישהו מהנוכחים פה לא שם לב שמגישי הבקשות עצמם הופכים עם שלם לטרוריסטים. עד עכשיו אין עם אחד שכונה עם טרוריסט חוץ מהעם שלי". זועבי הוסיפה, כי "אנחנו חלק מהעם הפלסטיני, אנחנו פלסטינים".

"מי שלא מגנה הרג של מאות ילדים בעזה הוא תומך טרור. מפריע לאלו שרוצים לפסול אותי שאני פלסטינית שרוצה להמשיך להיות פלסטינית גם בתוך הכנסת. זה מה שמפריע להם", אמרה.

במהלך דבריה קראו לעברה הנוכחים, "יש כיבוש בפריז? יש כיבוש אצל דאע"ש?". בנוסף טענו נגד זועבי, "את לא מייצגת את הציבור הערבי-ישראלי, את פוגעת בהם".

בעקבות החלטת הועדה אמר ח"כ אלכס מילר שהגיש את העתירה לועדה מטעם מפלגת ישראל ביתנו אמר כי "פסילתה של זועבי הוא ניצחון חשוב לדמוקרטיה בישראל ומסר ברור לכלל הגורמים הקיצוניים הרוצים בהשמדתה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

"במזרח התיכון לא מנצחים בנקודות, אלא בנוק-אווט", הוסיף מילר ואמר כי עם ישראל תומך במאבק שלנו כנגד האיסלם הקיצוני ונגד ניצול הדמוקרטיה לתמיכה במאבק מזוין כנגד מדינת ישראל, ובחר בנו כדי שנגן עליו ועל ערכיו ללא פשרות וזיגזוגים. כך פעלנו בעבר, כך גם נמשיך לפעול".

ח"כ דני דנון (הליכוד) בירך על ההחלטה ואמר, "אני משוכנע שגם בית המשפט העליון יאשר את ההחלטה לנעול הרמטית את שערי הכנסת בפני חנין זועבי, שכן מדובר באויבת של מדינת ישראל המנצלת את הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון – כדי לשרת את החמאס ושאר שונאי ישראל".

"אין שום דמוקרטיה בעולם שהייתה מאפשרת למי שמסיתים להשמדתה – לשבת בפרלמנט. ב-17 במרץ זועבי צריכה לשבת בכלא", הוסיף. 

השר ישראל כץ אמר כי "זועבי פועלת באופן אקטיבי נגד ישראל בארץ ובעולם, היא תומכת בטרור ולכן מקומה לא בכנסת ישראל. בשנת 2000 יזמתי תיקון לחוק שקובע שמי שתומך במאבק מזוין נגד מדינת ישראל לא יוכל להתמודד בכנסת. ניתן רק לקוות שהפעם שופטי בג"צ ישכילו להבין שיש גבול למה שמדינה ריבונית ואזרחיה יכולים וצריכים לספוג מבוגדת עם דיפלומה ולא יבטלו את החלטת ועדת הבחירות".

יו"ר מפלגת יחד, ח"כ אלי ישי מברך על פסילת זועבי ש"פעלה עם אוייבי ישראל נגד חיילי צה"ל. אני מקווה שבית המשפט העליון לא ישנה את החלטת הכנסת המשקפת את רצון העם. מקומה של זועבי בפרלמנט בעזה".

המדורג שני ברשימת יחד, ח"כ יוני שטבון ציין כי "כמה שנים באיחור, אך מוטב מאוחר מלעולם לא. במדינה מתוקנת, מקומה של זועבי בכלא ולא בבית הנבחרים. ועדת הבחירות עשתה תיקון גדול, מקווה שבעליון לא 'יקלקלו'. חנין זועבי היא סייענית טרור וגיס חמישי. מקווה שלא נראה אותה בכנסת העשרים". 

ח"כ יריב לוין, אשר הגיש את העתירה לפסילת זועבי מטעם הליכוד אמר כי "ועדת הבחירות קיבלה היום את ההחלטה ההגיונית היחידה - לפסול את מועמדותה של ח"כ זועבי לכנסת ה-20.

הכדור עובר עכשיו לידיים של בג"ץ, אשר הגיע הזמן שיחדל מהגישה המתחסדת לפיה פסילת זועבי היא פגיעה בדמוקרטיה, יאשר את החלטת הוועדה ולא ישתף פעולה עם ניצולה לרעה של הדמוקרטיה לשם בגידה במדינה וסיוע לטרור".