'מביטים בכם וסומכים עליכם'

בטקס חגיגי במשרד ראש הממשלה הוענקו דרגות רב אלוף לרמטכ"ל הנכנס, גדי אייזנקוט. נתניהו, יעלון וגנץ בירכו.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ז בשבט תשע"ה

הענקת הדרגות לאייזנקוט
הענקת הדרגות לאייזנקוט
צילום: חיים צח - לע"מ

בטקס חגיגי במשרד רה"מ בירושלים, העניקו הבוקר (שני) ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון את דרגות רב-אלוף לרמטכ"ל ה-21 של צה"ל, גדי אייזנקוט.

הרמטכ"ל היוצא, בני גנץ, בירך את מחליפו, "קיבלתי את צה"ל כפיקדון לפני ארבע שנים לעובדו ולשמרו. ביצרנו את גבולותינו והגברנו את המוגנות לכל תרחיש. פעלנו בעוצמה ככל שנדרש והמוכנות הוכיחה עצמה שוב ושוב".

"אני מוסר לך גדי חברי את הפיקדון הזה כשהוא חזק ועוצמתי. כשתחלוף אתה על פני אותו משמר כבוד דע כי מאחוריו צבא מקצועי, גמיש ומוכן למשימתו", אמר גנץ.

שר הביטחון יעלון בירך אף הוא את הרמטכ"ל היוצא בני גנץ והרמטכ"ל הנכנס גדי אייזנקוט. 

בדברי הפרידה מגנץ אמר לו יעלון, "פיקדת על שני מבצעים, הובלת אינספור פעולות לאורך הגבולות ואף הרחק מהם, והיית זה שתחת הנהגתו ביצע צה"ל שינויים תפיסתיים וארגוניים חסרי תקדים, אשר מתאימים למציאות החדשה הניצבת בפנינו".

"כשר ביטחון ידעתי שיש על מי לסמוך. במהלך מבצע "צוק איתן" הובלת את צה"ל להכות את חמאס וארגוני הטרור האחרים, ועשית זאת באופן חסר פשרות, תוך הבנת התמונה הכוללת, באחריות ובשיקול דעת, בנחישות ובעוצמה", הוסיף.

לאחר מכן פנה יעלון לאייזנקוט ואמר, "צה"ל תחת פיקודך ימשיך לשנות פניו, יתעצם ויתחזק ויביא לידי ביטוי יכולות שעד לפני שנים אחדות היו בגדר חלום רחוק. מי כמוך מכיר את יכולותיו של הצבא המופקד בידיך".

"השנתיים האחרונות הוכיחו לי כי אתה האיש הנכון, במקום הנכון ובזמן הנכון, ועליך להמשיך להיות מי שאתה: לעמוד על שלך, להשמיע את דעתך בקול רם וברור גם אם אינה כדעתו של הדרג המדיני, לא להתפשר על עקרונותיך ועל מקצועיותך. להיות גדי איזנקוט", הוסיף יעלון.

בסיום הדברים פנה יעלון שנית לגנץ ואייזנקוט ואמר "אזרחי ישראל מביטים בכם היום וסומכים עליכם. מודים לך, בני, על ארבעה עשורים של תרומה עצומה לביצור ביטחונם. ולך גדי, בתפילה שתצלח דרכך ובידיעה שביטחונם נשאר בידיים הנאמנות, האחראיות והטובות ביותר. תודה בני, ובהצלחה גדי".

ראש הממשלה נתניהו בירך אף הוא את הרמטכ"לים, היוצא והנכנס. בדבריו לגנץ אמר נתניהו, "תמיד היית בן אדם, תמיד ידעת לדון לעניין. הדיון היה תמיד נוקב ואמיתי ובדרך כלל נשאר בדלתיים סגורות. ראיתי אותך כקצין וג'נטלמן, כלוחם וכבן אדם. הבנת שתפקידך איננו כשל מפקד של צבא אחר, משום שאנחנו נושאים את התפקיד של 'לא עוד', לקיים את חומת הברזל שמבטיחה את קיום מדינת ישראל".

"אני בטוח שתמשיך, לאחר הפוגה, להעמיד את כישוריך לטובת העם והמדינה, ואני מאחל לך הצלחה בכל אשר תפנה", הוסיף נתניהו.

לאחר מכן פנה נתניהו לרמטכ"ל הנכנס אייזנקוט, והזכיר את שנות שירותו הארוכות בחטיבת גולני. "אתה לוקח על עצמך את אחד האתגרים הגדולים ביותר והמורכבים ביותר שיכול לקחת על עצמו אזרח ישראלי. עיניהם של אזרחי ישראל נשואות כלפיך, ובתוכם עיניהם של עשרות אלפי אימהות ועשרות אלפי אבות שמסתכלים עליך עם בקשה פשוטה, שמור על ביטחון המדינה אבל שמור גם את חיי חיילינו. המשימה של מפקד היא להשיג את המשימה עם הפגיעה הנמוכה ביותר בחיי אדם".

"אני נותן לך הבטחה גדי, צ'ק חתום. לא יהיה לך אפילו יום אחד של חסד. ארבע השנים הבאות תהיינה לא פחות קשות, אני מעריך שיותר, מארבע השנים שעברנו. במזרח התיכון אין רחמים לחלשים, רק החזקים שורדים", הוסיף נתניהו.

לאחר הטקס ימשיכו איזנקוט וגנץ לרחבת הכותל, שם יערכו תפילה משותפת. בהמשך, יערוך נשיא המדינה ראובן ריבלין קבלת פנים רשמית וארוחת צהריים לשניים בבית הנשיא.