נתניהו מזגזג? "לא חוזר מנאום בר אילן"

בראיון לערוץ אמריקני הבהיר ראש הממשלה כי הוא עדיין תומך בפתרון 'שתי המדינות' אך המציאות השתנתה. "אבו מאזן מסרב להכיר בנו".

חזקי ברוך , כ"ח באדר תשע"ה | עודכן: 18:44

נתניהו בהר חומה
נתניהו בהר חומה
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

את הראיון הראשון לאחר הניצחון בבחירות העניק היום (חמישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו לערוץ החדשות MSNBC.

נתניהו אמר למראיינת, אנדריאה מיטשל, כי שר החוץ האמריקני ג'ון קרי התקשר לברך אותו לאחר הניצחון, והוא בטוח שישוחח בטלפון גם עם הנשיא ברק אובמה.

"נעבוד יחד, אנחנו חייבים", אמר ראש הממשלה לערוץ האמריקני. ''יכולים להיות לנו חילוקי דעות, אבל יש לנו כל כך הרבה דברים שמאחדים אותנו. המצב במזרח התיכון מסוכן מאוד, ומציב לנו אתגר משותף".

בנוגע להסכם המתגבש עם איראן ונאומו בקונגרס אמר נתניהו כי בין ירושלים לוושינגטון קיימים חילוקי דעות בעניין איראן, אך בביקורו בארצות הברית טרם הבחירות הוא לא ביקש להביע חוסר כבוד או לעורר מתח בין הרפובליקנים לדמוקרטים.

''רק דיברתי על משהו שאני רואה כסיכון להישרדותה של ישראל, והרגשתי מחויב לדבר על כך", הסביר ראש הממשלה.

לאחר שאמר בשבוע האחרון כי בתקופתו לא תקום מדינה פלסטינית לצד ישראל, נתניהו חזר בו. "לא שיניתי את המדיניות שלי ולא חזרתי מנאום בר-אילן משנת 2009 של קריאה למדינה פלסטינית מפורזת שתכיר במדינה היהודית", אמר נתניהו למראיינת.

עם זאת, "המציאות השתנתה, אבו מאזן סירב להכיר במדינה היהודית וחתם הסכם עם חמאס שקורא להשמדתנו. אני לא רוצה פתרון של מדינה אחת. אני רוצה הסכם בר-קיימא של שתי מדינות ובשביל זה הנסיבות צריכות להשתנות".

הראיון של נתניהו ב-MSNBC נערך על רקע דיווחים לפיהם בבית הלבן הביעו דאגה מדבריו של ראש הממשלה במהלך יום הבחירות, ש"הזהיר" בראיון לערוץ 7 מכך שהציבור הערבי יוצא בהמוניו לקלפיות.

גורמים אמריקניים לא אהבו את דברי נתניהו וכינו אותם "רטוריקה פלגנית נגד ערביי ישראל במערכת הבחירות". בכירים נוספים בממשל מתחו ביקורת על התנגדות ראש הממשלה להקמת מדינה פלסטינית.